A börtön falai mögül manipulálja a szálakat Till Tamás állítólagos gyilkosa, aki még a gyászoló szülőket is megfosztaná a sérelemdíj lehetőségétől.

Csaknem huszonöt év elteltével bukkantak rá a 2000-es években eltűnt Till Tamás holttestére. A nyomozók megállapítása szerint a tizenegy éves fiú brutális erőszak áldozatává vált. F. János, aki tavaly részletes beismerő vallomást tett, a poligráfos vizsgálaton is átesett, amely megerősítette vallomását. A 41 éves férfi a letartóztatása után azonban már tagadni kezdte a bűncselekmény elkövetését. Jelenleg egy kecskeméti börtönben várja a további eljárást, és a korábbi határozat értelmében április 14-ig előzetes letartóztatásban marad. Till Tamás szülei nyolcvanmillió forintos kártérítést követelnek, de a gyanúsított esetleg elkerülheti a pénzbeli felelősséget. Lichy József, a fiú szüleinek ügyvédje, a hirado.hu-nak adott nyilatkozatában ismertette az ügy legújabb fejleményeit.
Till Tamás szülei huszonnégy éven át reménykedtek, hogy választ kapnak eltűnt gyermekük sorsáról. A tizenegy éves kisfiút 2000-ben látták utoljára, míg holttestét tavaly nyáron fedezték fel egy bajai ingatlan közelében. A rendőrségi nyomozás során kiderült, hogy Till Tamás emberölés áldozata lett. Az ügy fő gyanúsítottja, F. János, részletes beismerő vallomást tett a gyilkosságról, amit a poligráfos vizsgálat is megerősített. Az ügy elévülése miatt azonban a 41 éves férfi szabadon távozhatott, miközben az ügyészség megerősítette, hogy az emberölés ebben a formában is büntethető. Jelenleg F. Jánost egy kecskeméti börtönben tartják fogva, de ő továbbra is tagadja a gyilkosság elkövetését.
A gyászoló szülők összesen 80 millió forint értékű sérelemdíjat követelnek, amelyhez az ügy 25 éves kamatai is hozzájárulnak. Azonban egyre valószínűbb, hogy valós esélyük nincs a kártérítés megszerzésére, mivel F. Jánosnak nincsen végrehajtható vagyona. Az összeg fedezete a gyanúsított budapesti lakóhelye lehetne, amely egy hatlakásos ingatlan a XXIII. kerület Pimpó utcájában. Nemrégiben a nyomozási bíró elsőfokú döntésében elutasította Till Tamás szüleinek kérelmét, arra hivatkozva, hogy a sérelemdíjként megjelölt ingatlan nem a gyanúsított nevén szerepel.
Lichy József, Till Tamás szüleinek jogi képviselője a nyilvánosság előtt kifejtette, hogy a gyanúsított számára holtig tartó haszonélvezeti jogot biztosítottak az ingatlan vonatkozásában. Ez azt jelenti, hogy az érintett beleegyezése nélkül tilos az ingatlant eladni, elidegeníteni vagy bármilyen módon megterhelni.
- Az ügyvéd beszámolt a hirado.hu-nak a részletekről.
Kiemelte, hogy a gyanúsított házastársa és hozzátartozói vagyona nem kerül vagyonzárlat alá, mivel ez nem áll szándékukban. Lichy József hangsúlyozta, hogy a szülők motivációja nem a vagyoni haszon, hanem az, hogy a gyanúsított ne csak büntetőjogi, hanem vagyonjogi következményekkel is szembenézzen. Tapasztalatai szerint az adócsalási ügyekben a NAV bűnügyi igazgatósága azonnal intézkedik, és lefoglalja azokat a vagyontárgyakat, amelyek nincsenek a gyanúsított nevén, de a személyhez köthetők.
Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy a gyors tulajdonátruházási kérelmek benyújtása pontosan abban az időszakban történt, amikor F. János beismerő vallomást tett. "Nyilvánvaló, hogy az átruházások mögött nem valós tulajdonátruházási szándék húzódik meg, hanem valamilyen manipulációs szándék. A gyanúsított szomszédai arról számoltak be, hogy vannak olyan napok, amikor a vevőjelöltek folyamatosan váltják egymást, mintha csak a kilincset adják át egymásnak. Az ingatlan hirdetése mögött az a cél áll, hogy kikerüljék a polgárjogi ügyvéd jogi lépéseit. Azonban még nem késő a beavatkozás, mivel a földhivatal még nem bírálta el a legújabb tulajdonátruházásra vonatkozó kérelmeket. Ha gyorsan cselekszünk, és a bíróság elrendeli a bűnügyi zárlatot, még időben megakadályozhatjuk ezt a tranzakciót."
Lichy József hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen, hogy az ingatlan piacon való megjelenés előtt már eredményeket érjenek el a sérelemdíj ügyében. Jelenleg a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség másodfokú határozatára várnak, amely akár már a következő hétfőn is a kezükbe kerülhet.
F. János előzetes letartóztatásának időtartama hivatalosan április 14-ig terjed. A bíróság döntésének lehetőségéről, miszerint a gyanúsított szabadlábra helyezhető, Lichy József kifejtette, hogy ezt teljes mértékben kizártnak tartja. Véleménye szerint a törvényszék egyértelműen megállapította, hogy a bűnügyi elévülés nem játszik szerepet az ügyben, ami arra utal, hogy a gyanúsított többszörösen elkövetett életellenes bűncselekmény miatt felel. Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy a nyomozás időtartama jelenleg még bizonytalan, de reményét fejezte ki, hogy a főügyészség a gyanúsításnak megfelelő vádemelést fog benyújtani. Till Tamás szülei pedig csak akkor érezhetik magukat igazán nyugodtnak, ha a büntetőbíróság másodfokon is megerősíti a bűnösségről szóló jogerős ítéletet.
Till Tamás mindössze 11 éves volt, amikor 2000. május 28-án rejtélyes körülmények között eltűnt Baján. A kisfiú a gyereknapi program izgalmával telve indult el kerékpárjával a közeli vadasparkba, ám sajnos onnan soha nem tért haza. A nyomozás során néhány hónappal később rábukkantak a kerékpárjára V. József bajai tanyáján, de a több száz ember meghallgatása ellenére sem sikerült előbbre jutni. Till Tamás eltűnését hosszú ideig a hatóságok is aktívan követték, ám tavaly nyáron váratlan fordulatot vett az ügy, ami új reményeket ébresztett mindazokban, akik a fiú sorsa iránt érdeklődtek.
A rendőrséghez eljutott egy információ az ügyészségtől, miszerint egy férfi részt vett egy gyermek holttestének elásásában abban az időszakban, amikor Till Tamás eltűnt. Ekkor került a nyomozók látókörébe a 41 éves F. János, aki börtönben lévő barátjának szeretett volna segíteni azzal, hogy információt szolgáltat, lehetőséget teremtve ezzel a vádalku megkötésére. F. János állítása szerint szemtanúja volt annak, hogy a bajai tanyán a barátja és egykori munkaadója, V. József elásnak egy kisfiút. A férfi elmondása alapján a betonozás során találkozott a holttesttel, amit szóvá is tett, ám V. József megfenyegette, és pénzt adott neki, hogy hallgasson a történtekről. Az elkövetkező évek során V. József, valamint társa is öngyilkosságot követett el. V. Józsefet a fiú eltűnése után csupán azért hallgatták ki, mert a tanyája közelében bukkantak rá Till Tamás kerékpárjára. A kisfiú holttestét végül 2024 júniusában fedezték fel egy bajai lakóépület mellékhelyiségében, a betonozott talaj alatt, amit a DNS-vizsgálat is megerősített.
Till Tamás holttestének felfedezéséhez F. János irányította a rendőrség figyelmét, és a többszöri kihallgatás során végül beismerte, hogy ő követte el a gyilkosságot. Ezt a tényt egy poligráfos hazugságvizsgálat is megerősítette.
F. János 16 éves volt, amikor 2000. május 28-án V. József bajai tanyáján dolgozott. A közeli úton összetalálkozott a 11 éves Till Tamással, akit megszólított, és elhívta, hogy segítsen neki. A gyanúsított szexuális orientáltságú szándékkal csalta be a kisfiút az ingatlan műhelyépülete mögötti fatárolóba, majd dühében brutális kegyetlenséggel megölte.
F. János elmondása szerint puszta kézzel ütötte Till Tamást, kilenc töréses sérülést okozott neki, majd egy ácskapoccsal végzett vele. A kisfiú holttestén a bántalmazásból származó borda-, koponya- és csigolyatörést is találtak. A holttestet elásta, majd egy ponyvával letakarta abban a műhelyben, ahol V. Józseffel és társával betonozni készültek. Utóbbiak nem vették észre a történteket, F. János vallomásában tisztázta, hogy a két férfi soha nem tudta meg, hogy gyilkosság történt a helyszínen.
F. Jánost beismerő vallomása után szabadon távozhatott, ugyanis a huszonnégy éve elkövetett bűncselekmény idején még fiatalkorú volt, a büntethetősége pedig tizenöt év után elévült. A történtek óriási felháborodást okoztak, amelynek hatására az Országgyűlés 2024-ben törvénymódosítással tette lehetővé, hogy a gyilkossági ügyek soha ne évülhessenek el.
F. János ezúttal határozottan tagadta, hogy bármi köze lenne a gyilkossághoz, és azt állította, csupán a holttest helyéről volt tudomása. A férfi szerint a rendőrség által alkalmazott kényszer és fenyegetés kényszerítette arra, hogy beismerő vallomást tegyen. Jelenleg egy kecskeméti börtön falai között várja sorsa alakulását; a bíróság döntése értelmében április 14-ig előzetes letartóztatásban marad.