A faxgépeknek hadat üzent az új német kormánykoalíció, amely az illegális bevándorlók ellen "hazatelepítési offenzívát" hirdetett.

A konzervatív és szociáldemokrata erők együttműködése azt jelzi, hogy Németország újra fontos szereplővé válik a nemzetközi porondon.
Pénteken délután egy közös sajtótájékoztató keretében mutatták be a német Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetői a közöttük létrejött új koalíciós megállapodást.
A Deutsche Welle tudósítása alapján Friedrich Merz, a CDU jelöltje, aki a kancellári poszt várományosa, elsőként emelte fel a szavát. Kifejtette, hogy a koalíciós megállapodás erős üzenetet hordoz a német állampolgárok számára, és egyben a kontinens szövetségesei felé is azt sugallja, hogy "Németország egy aktív és cselekvőképes kormányra talál". Merz hangsúlyozta, hogy a koalícióban részt vevő pártok együttesen fogják biztosítani a német állam sürgető szükségleteit. A koalíció mottója pedig a "reform és befektetés" szellemében fog megvalósulni.
Az adósságfék feloldásáról szóló márciusi döntésről szólva Merz azt mondta, ő más megközelítést részesített volna előnyben. Azt mondta, ezt a megközelítést a körülmények tették szükségessé. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a koalíciós egyeztetések jó hangulatban zajlottak, és ezért név szerint is köszönetet mondott a színpadon álló pártvezetőknek. Azt mondta, biztos abban, hogy jól fognak együtt kormányozni.
Az alkancellári tisztség várományosa, a szociáldemokrata Lars Klingbeil azt mondta, a leendő kormánynak a közjót kell előtérbe helyeznie a bürokráciával szemben, és nem terhelni az embereket a legapróbb részletekre kiterjedő szabályozással. "A markolóknak működni kell, és el kell tüntetni az országunkból a faxgépeket" - mondta a koalíció beruházási, építkezési és fejlesztési programjára, valamint a bürokrácia elleni küzdelemre utalva.
Szerinte a következő hetek és hónapok kulcsfontosságúak lesznek Németország jövőbeli nemzetközi szerepének meghatározásában, és ez a téma folyamatosan előkerült a koalíciós tárgyalások során is. "Ebben az időszakban elengedhetetlen, hogy a kormány hatékonyan kezelje a létfontosságú kérdéseket" - hangsúlyozta Klingbeil.
A CSU elnöke, Markus Söder úgy véli, hogy a koalíciós tárgyalások "nem voltak könnyűek, de megérte a fáradságot". Kiemelte, hogy a megállapodás választ ad a mai világ kihívásaira. A koalíciós együttműködést "Németország-paktumnak" nevezte, amely szerinte világosan jelzi a nemzetközi közösség számára, hogy Németország ismét aktívan részt vesz a globális színtéren, a német polgárok számára pedig azt, hogy a kormány figyel rájuk. Söder adócsökkentést ígért, elkerülve az adóemeléseket, és többször hangsúlyozta a migráció kérdését. "A hosszú évek bizonytalanságának vége van. Visszatérünk a 2015 előtti stabil időszakhoz" - mondta határozottan.
Merz azt mondta, a koalíciós kormány nagyrészt véget vet az illegális migrációnak, szigorú határellenőrzést, és az országban illegálisan tartózkodókkal szemben "hazatelepítési offenzívát" ígért.
Saskia Esken, a szociáldemokraták társelnöke, hangsúlyozta, hogy számos német állampolgár élete nehézségekkel telik, és a koalíciónak sürgősen lépéseket kell tennie ennek megváltoztatása érdekében. Az SPD és a konzervatív pártok célja, hogy helyreállítsák a társadalmi bizalmat és az összetartozás érzését. Ezen kívül Esken kiemelte, hogy a kormány modernizálására is szükség van, amelynek során a digitális megoldások és a hatékonyság növelése kerül a középpontba.