A legnagyobb mesterséges intelligencia központok hihetetlen mennyiségű energiát fognak elnyelni.

Nagyon sokba fog kerülni a világnak az, hogy a ChatGPT-vel beszélgethess.
Az AI technológia képes arra, hogy átalakítsa a világunkat, akár megmentve azt, akár romba döntve. Optimális esetben forradalmasíthatja az egészségügyi ellátást, a társadalmi infrastuktúrákat, valamint az élet olyan aspektusait, ahol a matematika precizitása valódi megoldásokat kínálhat. Ezzel szemben azonban sokan inkább képek generálásával, játékok készítésével, vagy éppen virtuális barátokkal foglalkoznak. Eközben az ipar hatalmas bevételeket termel, amit az Internal Energy Agency jelentése is megerősít, de ennek bizony ára lesz.
A kutatás szerint az AI központok fogyasztása négyszeresére nőhet a következő években. A 2024-ben mér 460 TWh energiaigényből 1000 TWh lesz 2030-ra, ami 2035-re 1300-ra fog ugrani. A nem-AI adatközpontok, és azok igényei is növekszenek évről évre, de a mesterséges intelligenciára épített parkok jóval túllépnek az előbbi kategórián.
A legnagyobb mesterséges intelligencia központok jelenleg 100 ezer háztartás energiafogyasztásának megfelelő mennyiséget használnak, de a következő legnagyobb már 2 millió háztartás igényeit fogja kielégíteni. A tervezési fázisban lévő, de még nem megépített központ várhatóan 5 millió háztartás energiaigényét fogja "felfalni".
Bár elsőre talán meglepőnek tűnhet, az IEA tevékenységei között fellelhetünk egy optimista vonalat is. A kutatók hangsúlyozták, hogy az mesterséges intelligencia modellek jelentős szerepet játszhatnak a 2030 és 2070 közötti időszakban tervezett károsanyag-kibocsátás nullázásában. E különleges algoritmusok képesek lehetnek a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, amennyiben megfelelő optimalizációs feladatokat végeznek el. Ugyanakkor aggasztó, hogy azok a vállalatok, akiknek e technológiák alkalmazása lenne a legfontosabb, jelenleg nem élnek a rendelkezésre álló AI eszközökkel.
"Fontos megjegyezni, hogy jelenleg nincs erre irányuló mozgolódás. Emiatt aztán a felbecsülhető hatásuk még 2030-re is apró lesz, már amennyiben a szükséges feltételek nem állnak össze."
Szóval az energiapiac is ugyanabban a lejtőben gurul lefelé, mint minden más: lehetne ott is hatásosan használni a mesterséges intelligenciát, csak éppen ezzel senki sem foglalkozik.