A mexikói víznyelő titkai: Ki rejtőzik a mélységben? - PlanetZ

A mexikói Yucatán-félsziget partjainál megbúvó Taam Ja, a világ egyik leglenyűgözőbb kék lyuka, valódi természeti csoda, melynek mélysége még mindig rejtélyes. Ez a lenyűgöző tengeri víznyelő, amely legalább 420 méter (1378 láb) mélyre nyúlik, egy helyi búvár felfedezésének eredménye több mint húsz évvel ezelőtt. Azóta csak az utóbbi években indultak komoly kutatások a titokzatos víz alatti világ feltárására.
Bár 2021-ben egy csapat tudós próbálta meg mérni a víznyelő mélységét, a különböző expedíciók különböző eredményekkel zárták le a kutatásokat. Ekkor egy visszhangszondát alkalmaztak, amely a hanghullámok visszaverődése alapján próbálta meghatározni a mélységet. Ezt az első kísérletet követően 2023-ban egy újabb expedíció során egy sokkal fejlettebb eszközt használtak: a vezetőképesség-, hőmérséklet- és mélységprofilozó (CTD) műszert. Az új mérések 420 méteres mélységet adtak vissza, de a tudósok még mindig nem biztosak abban, hogy valóban elérték a víznyelő alját.
A kék lyukak lenyűgöző természeti képződmények, amelyek a tengerfenék mélyén húzódnak, és gyakran meredek falakkal büszkélkednek. Ezek a csodás víznyelők különösen a tengerparti övezetekben találhatóak, ahol a sziklák, például a mészkő, viszonylag puhák, így könnyen formálódnak az időjárás viszontagságai által. Ahogy a szél és a víz folyamatosan bontja a sziklák anyagát, úgy alakulnak ki ezek a lenyűgöző üregek, amelyek végül a tenger vizébe süllyednek. A kék lyukak mélysége általában néhány tíz méter, de nem ritka, hogy titkos víz alatti barlangrendszerekhez is kapcsolódnak, amelyek még mélyebb titkokat rejtenek.
A Taam Ja kék lyuk különlegessége abban rejlik, hogy vizének színe lenyűgöző sötétkék árnyalatú. A tudósok fokozott figyelemmel kísérik azokat az élőlényeket, amelyek a víznyelő sötét és oxigénben szegény világában találhatóak. Ezekben a környezetekben a vízkeringés rendkívül korlátozott, ami az oxigén szintjét is drasztikusan csökkenti, így a legtöbb élőlény számára a túlélés nem kis kihívás. Ennek ellenére néhány mikroba, például a hidrogén-szulfidot táplálékául választó kénalapú fajok, kivételesen alkalmazkodtak ehhez az extrém környezethez. Ezen kívül az ilyen vizekben felfedeztek olyan egysejtű organizmusokat is, mint a foraminiferák, valamint apró, féregszerű lényeket, mint a fonálférgek.
A Taam Ja víznyelő feltérképezése a tudományos közösség számára nem csupán új fajok felfedezésének kapuját nyitja meg, hanem egy alapvető lépést is jelent a tengerfenék rejtélyeinek feltárásában. Milyen titkok bújnak meg a kék lyuk mélyén? Talán a következő évek kutatásai révén a tudomány végre választ kap ezekre a kérdésekre.
A felfedezés izgalmas kalandja tehát továbbra is tart, és minden egyes expedíció újabb lapokat nyithat meg a rejtélyek gazdag könyvében. A kék lyukak mélye számtalan titkot őriz, amelyek felfedezése a tudósok számára a tengerfenék kutatásának egyik legérdekesebb kihívását jelenti. Minden merülés újabb lehetőségeket kínál a felfedezésre, és a titokzatos mélységek csak arra várnak, hogy felfedjék magukat.