A Nép Ügyvédjéhez eljuttatott petíciók tanulsága szerint a lakosság jelentős része elégedetlenségét fejezi ki az életszínvonal, az oktatás, valamint az egészségügyi rendszer terén - számolt be az AGERPRES.
Bukarest, február 11./Agerpres/ - A Nép Ügyvédjéhez 2024-ben benyújtott petíciók többsége az életszínvonal, az oktatási és egészségügyi rendszerek, valamint a tulajdonjogok elismerésének problémáira összpontosított. Ezt a megállapítást az intézmény tavalyi tevékenységét bemutató keddi eseményen hozták nyilvánosságra.
A jelentésben felhívták a figyelmet arra, hogy bármely természetes személy, függetlenül állampolgárságától, petíciót nyújthat be az ombudsmani hivatalhoz, amennyiben úgy érzi, hogy jogait sértették a központi vagy helyi közigazgatási hatóságok. Az intézmény a beérkezett petíciók elbírálása után ajánlásokat fogalmaz meg, azonban szankciókat nem alkalmazhat – emelték ki a dokumentumban.
Tavaly a Nép Ügyvédje hivatalához több mint 12 ezer petíció érkezett, és ezen felül 3600 esetben hivatalból indítottak vizsgálatot. "Hivatalos eljárás kezdeményezésére akkor van lehetőség, ha valamilyen forrásból értesülünk a problémás helyzetről. Leggyakrabban a központi vagy helyi médiából, ritkábban közösségi média platformokról, és még ritkább esetekben civil szervezetek bejelentései alapján történik ez" - részletezték az intézmény munkatársai.
Évente körülbelül 1200-1300 petíció érkezik az intézményhez, amelyekben a kérelmezők azt kérik, hogy az ombudsman lépjen fel különböző jogszabályok ellen az alkotmánybíróság előtt. 'Sajnos vannak politikai elemzők, újságírók és politikai szereplők, akik a pártpolitikai elfogultsággal vádolják intézményünket, pedig nyilvánvaló, hogy függetlenül attól, hogy egy ügyet az alkotmánybíróság elé viszünk-e vagy sem, a döntés mindig megosztó lehet: egyeseknek kedvez, másoknak pedig nem' - olvasható a jelentésben. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a Nép Ügyvédje nem önkényesen határoz arról, hogy egy jogszabály ügyében fordul-e az alkotmánybírósághoz, hanem alapos, több szempontot figyelembe vevő elemzés alapján hozza meg döntését. Ezen kívül figyelmeztetnek, hogy 'nagy tévedés' és 'igazságtalanság' lenne az intézmény munkáját az alapján mérlegelni, hogy egy konkrét ügyben került-e sor az alkotmánybírósághoz való fordulásra, hiszen az elmúlt években számos petíciót bíráltak el, ezzel is elősegítve 'a hétköznapi emberek' jogainak védelmét.
A Nép Ügyvédjéhez 2024-ben benyújtott petíciók többsége az életszínvonal, az oktatási és egészségügyi rendszerek, valamint a tulajdonjogok elismerése körüli aggodalmakat tükröz. A polgárok leveleiből kiderült, hogy sokan nem fogadják el a hatóságok döntéseit. E mögött vélhetően a közszolgáltatásokkal és a közalkalmazottakkal szembeni bizalmatlanság, az átláthatóság hiánya, valamint a hatóságok gyenge kommunikációja áll - állapította meg a jelentés. AGERPRES/(RO - szerző: Mihai STOICA; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)