A TI Magyarország a Szuverenitásvédelmi Hivatal ügyével kapcsolatban a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz fordul, hogy érvényesítse a jogvédelmet.
Miután az Alkotmánybíróság elvetette a Transparency által benyújtott panaszt a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésével összefüggésben.
A Transparency International (TI) Magyarország kimerítette a hazai jogorvoslati lehetőségeit, így a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) jelentése kapcsán a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul. Ezt a civil szervezet a legfrissebb blogbejegyzésében osztotta meg. Az Alkotmánybíróság (Ab) elutasító döntését követően a TI úgy határozott, hogy a nemzetközi fórumhoz fordul az ügyben.
A Transparency még októberben fordult az Ab-hoz, mivel szerintük nemcsak az SZVH jelentése, hanem a hivatal léte, és az azt megalapozó törvényt is alkotmányellenes, mivel már homályos fogalmak alapján, konkrét bizonyíték vagy gyanú nélkül is vizsgálatot indíthat bárki ellen, a vizsgált személy vagy intézmény viszont minden iratát köteles átadni, és semmiféle jogorvoslattal nem élhet, pedig ezekben akár személyes vagy üzleti adatok is szerepelhetnek.
Az Ab váratlanul gyors döntése értelmében az SZVH nem rendelkezik hatósági jogkörrel, ezért rá nem érvényes a tisztességes hatósági eljáráshoz való alaptörvényi jog sem. Továbbá, a vizsgálatokat lezáró jelentések megállapításai ellen jogorvoslatot sem szükséges biztosítani.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal júniusban kezdett el nyomozni a Transparency International (TI) tevékenysége ügyében, és ennek eredményeként egy 33 oldalas jelentés készült. A dokumentumban a hivatal arra a következtetésre jutott, hogy a korrupcióellenes civil szervezet Magyarország érdekeit sértő tevékenységet folytat.