A tizenkettedik játékos - Így formálódott meg a DAC Film A DAC Film, amely a tizenkettedik játékos történetét meséli el, új színt visz a sport dokumentumfilmek világába. A film nem csupán a csapat sikereit és küzdelmeit mutatja be, hanem a klub iránti sz


Amikor Elek Zoltán, az Új Szó írója a DAC Filmről beszélt, kifejezte, hogy kicsit tart a projekttől, mert nem igazán a mozik világában mozog. Én viszont éppen az ellenkező oldalon állok: a filmek iránti szenvedélyem régóta megvan, ám a foci világát sosem tudtam igazán átlátni. Így hát úgy döntöttem, hogy ideális kísérleti alany leszek, hogy megtudjam, mennyire tudja a DAC Film átadni a sárga-kék szellemiséget egy külső szemlélő számára. Milyen élménnyel gazdagodtam a klub ikonikus történelmét bemutató dokumentumfilm által? A választ egy telt házas dunaszerdahelyi vetítésen tapasztaltam meg.

Emlékszem arra az időszakra, amikor még csak pletykák szintjén merült fel a DAC-ról készült film ötlete. Akkoriban sokan egy klasszikus játékfilmet, egy igazi sporteposzt vártak, amely egy jelentős korszakot elevenít meg. A Pressburg és a Hancsovszky kereszttüzében pedig joggal feltételezhettük, hogy újabb szlovákiai magyar film születik. Ám a végeredmény, egy dokumentumfilm, a magyar Nemzeti Filmintézet támogatásával készült el, rendezője pedig nem más, mint Tősér Ádám, akit a közönség a Blokád című film rendezőjeként ismerhetett meg, majd egy újságíróval való konfliktusa révén botrányhősként került a figyelem középpontjába. Érdekesség, hogy ő nagyszülői ágon maga is kötődik Dunaszerdahelyhez.

Tizenkét évtized, avagy egy hosszú időszak, amely alatt rengeteg változás, fejlődés és történés zajlott. Ez a múlt egy olyan gazdag szövetét képezi, amelyben a kultúrák, technológiák és emberi kapcsolatok folyamatosan alakultak, új formákat öltve. Minden évtized sajátos jegyekkel bír, emlékezetes eseményekkel, amelyek mind hozzájárultak a világ mai arcának megformálásához. Tizenkét évtized tehát nem csupán idő, hanem egy végtelenül gazdag tapasztalatokkal teli utazás is.

DAC Film - egy ilyen cím vagy hanyagságra, vagy magabiztosságra vall. Esetleg olyan szójátékot rejt, melynek felfedéséhez én kevés voltam. De valahol kifejező is, hiszen ez a film valóban a klub 120 éves történelmét próbálja egy focimeccs játékidejében feldolgozni. A kezdeti évektől a legendás Bayern-meccsen, a hírhedt szurkolóverésen vagy a Nélküled "klubhimnusszá" válásán át egészen a MOL Aréna és a DAC Akadémia születéséig minden napirendre kerül. Igaz, az arányokkal nem voltam kibékülve. A film második fele olykor reklámnak érződik, míg az elsőnél a történelmi kontextus bírt volna el részletesebb ismertetést. A DAC története interjúalanyok megszólalásain keresztül bontakozik ki, ezek pedig nagy hangsúlyt fektetnek a nemzetiségi ellentétekre. A megszólalók kimondottan okos párhuzamokat vonnak a szocializmussal és a bársonyos forradalommal, ám hiányzott az, hogy az archív felvételek is visszarepítsenek ezen események jellegzetes, forró hangulatába.

Related posts