Az „Anya csak egy van” című előadás elnyerte az Antistigma-díjat, ezzel is elismerve a társadalmi előítéletek ellen folytatott küzdelmet és a család fontosságának hangsúlyozását.


A Vámos Miklós azonos című regényéből készült Anya csak egy van című egyszemélyes Kultúrbrigád-előadás nyerte el 2025-ben az Ébredések Alapítvány Antistigma-díját. Az elismerést kiérdemlő, a mentális problémákkal élők társadalmi integrációjához is hozzájáruló kamaraelőadást Ivanics Tamás játssza, rendezője Nyulassy Attila.

Rengetegszer elhangzott a próbák során, hogy Ladó mániás depresszióval küzdő édesanyját - annak minden amplitúdójával együtt - emberinek akarjuk mutatni: ugyanolyan ragaszkodó, kicsinyes, bizonytalan és ugyanúgy egy érzelmi hullámvasúton ül, mint bárki más. Csak neki nagyobbak a kilengései azokénál, akik nem küzdenek hasonló problémákkal - mondta Nyulassy Attila. - Mindeközben nem fukarkodtunk a szélsőségek, a totális kiszámíthatatlanság ábrázolásával sem, amellyel nem csak a saját, de a körülötte lévők életét is könnyedén forgatja fel és vágja tönkre. Az Ébredések Alapítvány a díj megítélésének indoklása során a fentieket gyakorlatilag szóról szóra felsorolta. Ennél nagyobb elismerést, azt hiszem, nem kaphat sem az előadás, sem annak alkotói - tette hozzá a darab rendezője.

Az Antistigma-díjat azok az újságírók, írók, alkotók, szakemberek, közéleti személyiségek és érintettek kapják, akik hiteles és meggyőző módon harcolnak a mentális egészségi problémákkal küzdők kirekesztése és diszkriminációja ellen. E díj elismeri azokat az erőfeszítéseket, amelyek a társadalmi előítéletek lebontására és a megértés előmozdítására irányulnak.

A monodráma, amelyben Maros László, közismert nevén "Ladó", humorista élete elevenedik meg, édesanyjával, a tartósan mániás depresszióval küzdő özvegy doktor Maros Andorné, született Kozinkay Piroskával együtt, egy különleges élményt kínál. Az összes karaktert Ivanics Tamás életre kelti, míg Nyulassy Attila álmodta színpadra ezt az immár negyvenedik kiadásán túl járó Vámos-regény színházi adaptációját. A darab nem csupán szórakoztat, hanem mélyen elgondolkodtató pillanatokat is tartogat a nézők számára.

A produkció dramaturgjával, Ugrai Istvánnal közösen alakították ki a szöveget. Az adaptáció során a teljes szövegnek csupán egy csekély része került be a másfél órás előadás kereteibe. Az átdolgozás célja nem csupán a történet minden egyes eseményének bemutatása volt, hanem a különös anya-fia kapcsolat mélységeinek feltárása, viszonyuk dinamikájának és a "se veled, se nélküled" jellegű önellentmondásokkal teli pillanatoknak a megjelenítése.

Az előadás, ahogyan a regény is, 1994-ben játszódik, de Piroska visszaemlékezései bővebb ablakot nyitnak a 20. század második fele magyarországi történelmének több meghatározó mozzanatára. A produkció jelmezeit Tihanyi Ildi, világítását Czibor Attila, hangzásvilágát Remete Marcell tervezte, a zenei betétek és háttérkulissza létrehozása Csengery Dániel közreműködésével készült.

Az "Anya" című előadás csupán egy alkalommal élvezhető áprilisig, a Kultúrbrigád bezárásáig, a Muzikum színpadán. Legközelebb január 28-án és február 25-én várja a közönséget. A későbbi időpontokkal kapcsolatos információk a Kultúrbrigád hivatalos felületein lesznek elérhetők. Ne hagyd ki ezt a különleges élményt!

Related posts