A 2025-ös évben a magántőke befektetések középpontjában az egészségügy és a digitalizáció áll majd, hiszen ezek a területek ígéretes lehetőségeket rejtenek. Az innovatív technológiák és a digitális megoldások integrálása az egészségügyi szektorba nemcsak


Érezhető növekedést vár a magántőke szektorban 2025-re a Roland Berger. A tizenhatodik alkalommal kiadott Private Equity Outlook felmérés válaszadói szerint Észak-Európa és az Ibériai-félsziget lesznek a magántőke tranzakciók fő területei ebben az évben.

A megkérdezett szakértők túlnyomó többsége, több mint 90%-a, optimistán tekint a magántőke bevonásával végrehajtott M&A-tevékenységek jövőjére. E növekedést az elmúlt években elhalasztott portfólióeladások és a kedvezőbb finanszírozási környezet - beleértve a stabilizálódott kamatlábakat és a javuló hitelfinanszírozási lehetőségeket - fogja elősegíteni. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy ez a pozitív előrejelzés régiónként változik: a legnagyobb változásokra az északi országokban és az Ibériai-félszigeten (Spanyolország és Portugália) számítanak, míg Franciaországban a növekedési kilátások, bár biztatóak, mérsékeltebbek.

A kutatás célja, hogy feltérképezze a magánbefektetők részvételének lehetőségeit különböző iparágakban. Különösen a gyógyszeripar, az egészségügy, valamint a technológiai szektor, beleértve a szoftverfejlesztést és a digitális innovációkat, továbbra is a magántőke-befektetések legkedveltebb célpontjai közé tartoznak. Ezek az ágazatok azért vonzóak, mert rugalmasak és könnyen skálázhatók. A várakozások szerint ezeknek az iparágaknak az értékelési szorzói emelkedni fognak, míg más szektorok, például az autóipar esetében további csökkenés valószínűsíthető.

A legfrissebb felmérések alapján 2025-ben a kis és közepes kapitalizációjú vállalatok várhatóan a magántőke legkeresettebb célpontjaivá válnak. Bár sokan a gazdasági feszültségek csökkenésére számítanak, a befektetők úgy tűnik, hogy továbbra is az ellenállóbb szektorokban működő cégekbe szeretnének pénzt fektetni.

"Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi optimista légkör ellenére a jövőbeli potenciális gazdasági visszaeséssel kapcsolatos félelmek húzódnak meg a háttérben" - nyilatkozta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. "Ezt a véleményt alátámasztja a szakértők azon megállapítása, miszerint az értékelési szorzók általában már nem olyan magasak, mint tavaly, bár a technológiai, szoftver- és digitális megoldásokra, valamint a gyógyszeriparra és az egészségügyre vonatkozóan növekedés várható. Azok az intézkedések, amelyek a rugalmasságra helyezik a hangsúlyt, például a kiegyensúlyozott vállalkozásokba való befektetés és a kiegészítő felvásárlások, hatékony stratégiának számítanak a lehetséges gazdasági visszaesések ellenállásának növelésében."

Fénylő optimizmus uralkodik a levegőben, ugyanakkor a stabilitás megőrzése továbbra is kihívást jelent.

A megkérdezett magántőke-szakértők szinte mindegyike azt valószínűsíti, hogy a 2025-ben piacra kerülő célpontok sokkal vonzóbbak lesznek, mint a 2024-es választék. Különösen erős az optimizmus a közepes kapitalizációjú vállalatokkal kapcsolatban, ahol kedvezőbb hitelfinanszírozási lehetőségekre számítanak. Emellett úgy vélik, hogy a másodlagos felvásárlások és a családi tulajdonú cégek akvizíciójának aránya is emelkedni fog.

Related posts