Bezzeg-Oroszország: a külföldi ügynök címkével már a tanítás is lehetetlenné válik.

Oroszországban mostantól felvilágosító vagy oktatási tevékenységet sem végezhetnek azok, akiket a rendszer "külföldi ügynököknek" minősített - a tiltásról rendelkező törvényt kedden fogadta el a Duma. Az indoklás szerint
"A külföldi ügynökök romboló hatása egyre inkább beszivárog az orosz társadalom legfontosabb intézményeibe."
- ezt pedig természetesen vasszigorral kell megállítani.
A Meduza beszámolója szerint a "külföldi ügynökként" nyilvántartott orosz oktatási intézmények elveszítik működési engedélyüket, és a jövőben nem fognak szerepelni a "társadalmi célú" szervezetek nyilvántartásában sem.
A 2012-ben bevezetett orosz ügynöktörvény célja a civil szervezetek működésének megnehezítése volt, különösen a külföldi támogatásokkal rendelkező csoportok ellehetetlenítésén keresztül. Azokat a szervezeteket, amelyek anyagi támogatást kapnak külföldről, kötelezik arra, hogy "külföldi ügynökként" regisztrálják magukat. Ez nem csupán egy megbélyegzést jelent, hanem számos bürokratikus kötelezettséggel és pénzügyi terheléssel is jár, amelyek tovább nehezítik a működésüket. Idővel a törvény hatálya kiterjedt a sajtótermékekre és magánszemélyekre is, lehetővé téve számukra, hogy őket is külföldi ügynöknek nyilvánítsák.
Az Ukrajna ellen 2022-ben indított invázió óta az Oroszországra vonatkozó szigorítások egyre drasztikusabbá váltak. Sz. Bíró Zoltán, Oroszország-szakértő, nemrég a Qubiton hasábjain tette közzé észrevételeit ezzel kapcsolatban. A külföldi ügynökként nyilvántartott személyek már nem csupán a választásokon nem vehetnek részt, hanem az államtól származó bevételekhez sem férhetnek hozzá, reklámozásra sincs lehetőségük, és a szerzői jogdíjaik is elérhetetlenek számukra. Ráadásul mostantól az oktatás területén is megvonják tőlük a jogot, hogy tanítsanak.
Orbán Viktor többször utalt rá a közelmúltban, hogy a külföldi ügynöktörvényhez hasonló eszközökkel hajtaná végre a beígért "tavaszi nagytakarítást" , és arról beszélt, hogy "az egész Soros-hálózatot fel kell számolni, szankciókat kell életbe léptetni azokkal szemben, akik külföldről fogadnak el pénzt a magyar politika befolyásolására". "A nemzetközi hálózatokkal le kell számolni. Ki kell őket söpörni, jogilag lehetetlenné kell tenni a létezésüket" - mondta.