Botrány robbant ki az élelmiszerpiacon: a burgonyatermesztők összehangolt ármegállapításokat kérhettek - Agrárszektor.
Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agrárszakmai rendezvényét!
Az amerikai fagyasztott burgonya szegmense, amelyet négy domináló vállalat - Lamb Weston, Cavendish, McCain Foods és Simplot - ural, jelenleg jogi viták középpontjába került. A 2021 óta tartó perek során a cégeket azzal vádolják, hogy kartellbe tömörülve manipulálták piaci stratégiájukat. A vádak szerint céljuk az volt, hogy összehangolt árképzéssel mesterségesen megemeljék az árakat, ezzel kárt okozva az élelmiszerkereskedőknek és a vásárlóknak. A keresetek azt is hangsúlyozzák, hogy a fagyasztott burgonya alapanyagárai az utóbbi két évben közel 50%-os növekedésen mentek keresztül. Továbbá, a vállalatok gyakran, szinte egy időben jelentették be az áremeléseiket, ami tovább fokozza a piaci összejátszás gyanúját.
A Lamb Weston tavalyi negyedéves jelentésében arról számolt be, hogy nyeresége több mint duplájára emelkedett az előző évhez viszonyítva. A cég azonban elutasítja a rájuk irányuló vádakat, és korábbi nyilatkozatában arra utalt, hogy költségei, például a nyers burgonya és a munkaerő kiadások, jelentősen megnövekedtek. Az élelmiszeriparban az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak a hasonló vádaskodások. A McDonald's legutóbb a húscsomagoló vállalatokat, köztük a Tysont is megvádolta, amiért a marhahús árának emelkedését okozták. Tavaly az amerikai csirkehústermelőknek kellett szembenézniük árrögzítési vádakkal, míg idén a cukorgyártók, például a Dominó és a Cargill is a mesterséges ármanipulációval vádoltak.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) nemrégiben egy új csoportot alakított, amelynek célja a mezőgazdasági szektorban észlelhető trösztellenes tevékenységek nyomozása és az illegális gyakorlatok visszaszorítása. Az élelmiszerárak drámai emelkedése már jelentős társadalmi és politikai problémává nőtte ki magát az Egyesült Államokban. 2019 óta a háztartásokban elfogyasztott élelmiszerek ára 28%-kal nőtt. Egy friss felmérés alapján a választók 70%-ának legnagyobb aggodalma az elnökválasztás kapcsán a magas élelmiszerárak. Az élelmiszeripari cégek többsége nehézségekkel küzd az eladások és a mennyiségek fenntartásában, ami szakértők szerint újabb vádakhoz vezethet az iparági összejátszással kapcsolatban.