Az Egyesült Királyság katonái Ukrajnában?

Kiir Starmer brit miniszterelnök Kijevben tett látogatásának keretein belül egy jelentős "századnyi partnerségi megállapodást" írtak alá Ukrajna és Nagy-Britannia között. Ez a megállapodás széleskörű területeket ölel fel, beleértve a védelmet, az energiagazdálkodást, a kereskedelmet, a migrációt, valamint a tudományos együttműködést. Az aláírás a két ország közötti szorosabb együttműködés iránti elkötelezettséget jelzi, és új távlatokat nyit a jövőbeni kapcsolatokban.
A brit kormány hivatalos nyilatkozata alapján a megállapodás kulcsfontosságú lépést jelent Ukrajna hosszú távú biztonságának megerősítésében a háborús helyzet következtében. A dokumentum azt is tükrözi, hogy Nagy-Britannia elkötelezett amellett, hogy a következő száz évben is támogassa Kijevet. Zelenszkij ukrán elnök a megállapodás aláírását követően történelmi jelentőségűnek nevezte ezt a napot, hangsúlyozva az Ukrajna és Nagy-Britannia között kialakult eddig soha nem látott szoros együttműködést.
A nyilvános rész keretezi a partnerséget, míg a titkos rész, egy tizennyolc oldalas deklaráció, részletesen taglalja a jövőbeli együttműködést. Ez utóbbi tartalmazza a brit katonai segítség 2030-ig évi legalább 3 milliárd fontra történő emelését, a közös haditengerészeti erők létrehozását, a katonai bázisok és raktárak létesítésének lehetőségét Ukrajnában, valamint a közös védelmi vállalkozások létrehozását.
A dokumentum részletesen foglalkozik a migráció és az energiaszektor közötti együttműködés kérdéseivel, különös figyelmet fordítva a nukleáris üzemanyag szállításának folyamatára. Emellett a megállapodás a védelmi képességek fejlesztésére is kiterjed. Ezen kívül arra is utal, hogy Nagy-Britannia felkészülhet arra, hogy békefenntartó erőket telepítsen Ukrajnába.