Bulgária és Törökország arra törekszik, hogy fokozza az orosz gázszállítást, ezzel biztosítva a régió energiaellátásának stabilitását.


A Török Áramlat projekt keretében jelenleg évi 16 milliárd köbméter gáz áramlik Európába, hozzájárulva ezzel a kontinens energiaellátásának stabilizálásához.

Bulgária és Törökország megkezdte a tárgyalásokat a földgáztranzit-kapacitásának bővítéséről, amely lehetőséget biztosítana arra, hogy nagyobb mennyiségű földgáz érkezzen Közép-Európába az orosz és a Kaszpi-tenger térségéből. A Török Áramlaton keresztül történő szállítás fokozottabbá válna, amennyiben a tervezett fejlesztések megvalósulnak – értesült a Bloomberg.

A két ország szakértői május 2-ig újra áttekintik a meglévő megállapodásokat, ezt követően pedig politikai döntéshozatal várható a bővítési lehetőségekről – hangzott el az azerbajdzsáni Bakuban tartott találkozón, ahol a két ország energiaügyi miniszterei találkoztak.

Jelenleg csak a Bulgárián átvezető, a Török Áramlat folytatásának tekinthető csővezetéken keresztül érkezik vezetékes orosz földgáz Európába, miután Ukrajna tavaly év végén megszüntette tranzitszerződését a Gazprommal. A vezetéken évente 16 milliárd köbméter szállítanak.

Magyarország, Szerbia és Szlovákia jelentős mértékben támaszkodik az orosz gázszállításokra, és Szlovákia áprilistól tovább növeli az importját ezen a csatornán keresztül. A Kreml már régóta hangoztatja, hogy az ukránok, az amerikaiak támogatásával, támadásokat terveznek a Török Áramlat ellen, állításuk szerint már több kísérletet is tettek erre. Céljuk, hogy teljesen leválasszák a kontinenst az orosz gázellátásról. Szijjártó Péter külügyminiszter ezt szóvá tette Kijevnek, hangsúlyozva, hogy az ukrán fél korábban megígérte, nem fogják támadni a vezetéket.

Related posts