Csak egy pillantás, és már kész is van a komplett test CT-vizsgálata!


A Semmelweis Egyetem (SE) legújabb fejlesztéseként átadták a második fotonszámláló CT-készüléket, amelyet az intézmény saját forrásaiból finanszírozott. A korszerű képalkotó berendezés több száz millió forintba került – tájékoztatta az Economxot Pavlik Lívia, a kancellár. Az újgenerációs gép esetében sikerült elkerülni az egymilliárd forintos költségkeret túllépését, ellentétben a három évvel ezelőtti helyzettel, amikor az első fotonszámláló diagnosztikai készüléket vásárolták meg a Siemenstől, tette hozzá a kancellár.

A legújabb CT készülék átadásával a sürgősségi ellátásra szoruló betegek diagnózisának felállítása mostantól még gyorsabbá és pontosabbá válik. Magyarországon ez a jövő technológiája, az alacsony sugárdózisú CT, egyedülálló, hiszen máshol nem található ilyen fejlett berendezés. Ráadásul világszinten is különlegességnek számít, hogy egyetlen intézmény képes két csúcstechnológiás készülék üzemeltetésére – hangzott el a sajtótájékoztatón.

A legújabb, sokktalanító műtői környezetben kialakított CT-labor lehetővé teszi, hogy a súlyos állapotú páciensek ellátása azonnal megkezdődhessen, akár már a CT-asztalon, késlekedés nélkül. A frissen átadott készülék egy rendkívül nagy sebességű eszköz, amely minimális sugárterhelés mellett képes rendkívül pontos képet adni a sérülésekről. Emellett a kisebb eltérések gyors azonosítása is megvalósítható, hangsúlyozta Maurovich Horvát Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika vezetője az Economxnak adott interjújában.

Az igazgató hangsúlyozta, hogy a készülék másodpercenként 34 centimétert képes megvizsgálni, ami különösen jelentős a sürgősségi betegellátás terén, ahol az idő kulcsfontosságú tényező. A frissen beszerzett második CT-berendezéssel várhatóan egy év alatt akár 30 ezer vizsgálatot is el végezhetnek.

Pavlik Lívia kiemelte, hogy a Semmelweis Egyetem világszínvonalú betegellátó és kutatási tevékenységeihez elengedhetetlen a modern eszközpark folyamatos fejlesztése és hozzáigazítása.

- tette hozzá a kancellár.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy a két új fotonszámláló készülék jelentősen javítja a betegellátás minőségét és hatékonyságát. Ezzel az innovatív eszközzel az orvosok a sürgősségi és akut esetekben is képesek pontosabb diagnózisokat felállítani. A rektor azt is kiemelte, hogy ezek az új generációs CT-k fontos szerepet játszanak a rezidensek és medikusok képzésében, segítve őket abban, hogy a legmodernebb orvosi tudás birtokába jussanak.

Három éve üzemel az első fotonszámláló CT az SE-n, amely azóta már több mint harmincezer vizsgálatot szolgált ki. A második készülék a sürgősségi és traumatológiai ellátás területén fog működni, és várhatóan a következő évben akár 30 ezer újabb vizsgálatot is el tudnak majd végezni rajta – mondta Merkely Béla.

Az SE idén körülbelül 50 milliárd forintot szán infrastruktúra fejlesztésére és építkezési projekteire, ami a legmagasabb összeg, amit valaha is elkülönítettek erre a célra – hangsúlyozta a rektor.

Valamint beszélt arról is, hogy az egyetem egy világcsúcsot is felállított, hiszen az egy nap alatt végzett CT-vizsgálatok száma a Semmelweisen volt a legmagasabb, 24 óra alatt 150 beteget vizsgáltak meg.

2021-ben a világon elsőként került a Semmelweisre a Siemens első újgenerációs készüléke, mondta Vincze Rita, a Siemens Healthcare Kft. ügyvezetője.

A Naeotom Alpha.Prime CT alagútja lenyűgöző, hiszen mérete 82 centiméterre nőtt, így a legnagyobb kihívásoknak is képes megfelelni. Az asztal terhelhetősége szintén kiemelkedő, elérve a 340 kilogrammot, ami különösen impozáns. Ráadásul a berendezésben található cső teljesítménye is bámulatra méltó, hiszen 120 kilowattot biztosít, így maximális hatékonysággal működik.

A partneri együttműködés révén újabb készülék került üzembe a SE-n. Az újgenerációs berendezés piaci debütálása idén áprilisra várható. Vincze Rita példaként említette, hogy a traumatológiai vizsgálatok során a készülék képes mindössze két másodperc alatt elvégezni a beteg teljes testének átvizsgálását.

A hagyományos CT és a fotonszámláló CT közötti eltérés olyan drámai, mintha a fekete-fehér fényképezést a színes fényképezéssel állítanánk párhuzamba – ezt emelték ki az újgenerációs CT bemutatóján.

Related posts