Íme a nyolc márka, amelyek kiemelkedtek a gyerekülések tesztelésén!


Egyes gyerekülések esetében nemkívánatos vegyi anyagok jelenlétét észlelték.

Ahogy a Blikk korábban már említette, az új autós gyerekülések ára igen borsos, és bizonyos modellekből hiány is mutatkozik a boltok polcain. Érdemes lehet másodkézből vásárolni, de ezt csak alapos körültekintéssel érdemes megtenni. A részletekért kattintson ide, hogy megtudja, mire érdemes figyelni a vásárlás során. Emellett itt találhat útmutatót is arról, hogyan lehet könnyedén beszerelni a gyereküléseket az autóba.

Az autós gyerekülések használata elengedhetetlen, és törvény által szabályozott. A 3 évnél fiatalabb gyermekek kizárólag olyan személyautóban utazhatnak, amelynek gyári kialakítása lehetővé teszi a gyermekbiztonsági rendszerek alkalmazását. Fontos, hogy a kor mellett a gyermek magassága is meghatározó tényező. A 3 évnél idősebb, de 135 centiméternél magasabb gyermekek esetében már nem kötelező a gyermekülés vagy magasító használata, azonban ők csak a hátsó ülésen utazhatnak, és mindig be kell kapcsolniuk a biztonsági övet. Az első ülésre való áttéréshez a gyermeknek el kell érnie a 150 centiméteres magasságot. A különböző autós gyerekülések biztonságosságát, valamint egyéb fontos szempontokat, amelyeket érdemes mérlegelni vásárlás előtt, a Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb terméktesztje világítja meg.

A TVE nemzetközi együttműködés keretében összesen 20 különböző márka (mint például ABC Design, Avionaut, Avova, BeSafe, Britax Römer, Bugaboo, Chicco, Cybex, FreeOn, Graco, Inglesina, Joie, Kinderkraft, Lionelo, Maxi-Cosi, Nuna, PegPerego, Recaro, Silver Cross és Thule) 139 termékét vetette alá alapos tesztelésnek. A vizsgálat során minden korosztály számára elérhető gyereküléseket értékeltek, kezdve az újszülöttektől egészen a 12 éves korig (0-36 kg). A tesztelés során 100 terméket bázisalap nélkül, míg 39 gyerekülést bázisalappal értékeltek, így széles spektrumot nyújtva a családok számára.

A teszteredményekből kiderült, hogy az ülések

A bázisalap nélküli és bázisalappal is tesztelt termékeknél nagyobb eltéréseket is tapasztaltak biztonsági szempontok szerint.

Az üzletekben kifejezetten ajánlják, hogy vásároljunk bázisalapot a gyereküléshez, mivel úgy még biztonságosabb, de a Cybex Cloud T 0-13 kg-s gyerekülése esetében éppen a bázisalap nélküli verzió ért el a vizsgált biztonsági szempontok alapján jobb eredményt. Ugyanakkor fontos, hogy bázisalappal is kitűnően teljesített.

Az ár szempontjából viszont óriási a különbség. Bázisalap nélkül ugyanis 124, míg bázisalappal 221 ezer forint az átlagára.

Más gyermekülések esetében kifejezetten ajánlott a bázisalap, hiszen a biztonsági tesztek eredményei alapján jelentősen megnöveli a gyermek védelmét. Fontos azonban, hogy a bázisalap bevezetése plusz költségeket vonhat maga után, ezért mielőtt döntenénk a vásárlásról, érdemes alaposan mérlegelni, hogy valóban hozzáadott értéket nyújt-e, legyen szó akár a biztonságról, akár a használhatóságról - hangsúlyozta a TVE.

A szakértők továbbra is felfedeznek olyan gyereküléseket, amelyek a megengedett határértékek felett, vagy azok közelében tartalmaznak káros vegyi anyagokat a gyermekek bőrével érintkező felületeken.

Például a Silver Cross Discover i-Size esetében policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) és fenolok nyomait fedezték fel, amelyek a határértékekhez közelítettek, míg a ftalátok mennyisége meghaladta a megengedett szintet. A PAH-ok ismertek lehetséges rákot okozó hatásukról, míg a fenol egy erős fertőtlenítő és mérgező anyag. A ftalátok, mint lágyítószerek, szinte minden ember vérében, a hazai vízfolyásokban és a házi porban is megtalálhatóak, így használatukat az Európai Unióban a reproduktív egészség és a gyermekek fejlődésére gyakorolt káros hatásaik miatt szigorúan korlátozzák.

Ebben a helyzetben ne távolítsuk el az említett márka összes termékét a listáról, hiszen más tesztelt termékeikkel kapcsolatban nem tapasztaltunk hasonlóan súlyos aggályokat.

A gyerekülések tesztje során megfigyeltük, hogy az átlagos árak 39 ezer és 317 ezer forint között mozogtak. Azonban az ár önmagában nem elegendő a termékek összehasonlítására, különösen a gyerekülések esetében. A vásárlók számára fontos szempontok közé tartozik a gyermek életkora, súlya és magassága, valamint az, hogy a választott ülés bázis nélkül vagy bázissal érkezik-e. Ezek a tényezők jelentősen befolyásolják, hogy miért lehet egy gyerekülés drágább vagy olcsóbb. Az idei évben a legjobbnak ítélt modellek között találjuk a BeSafe, Bugaboo, Cybex, Joie, MaxiCosi, Nuna, PegPerego és Thule márkák kiemelkedő termékeit, amelyek a TVE teszteredményei alapján kiemelkedtek a mezőnyből.

A teljes autós gyerekülésteszt eredményeit a TVE weboldalán érheted el.

Related posts