Ez a téma éles vitákat vált ki az európai miniszterek körében.


A héten Brüsszelben ülésező mezőgazdasági miniszterek nem értettek egyet az Európa fehérje jövőjét érintő tervekkel kapcsolatban, amelyek a növényi alapú megoldások irányába javasolják eltolni az egyensúlyt - írja a Euronews.

A hétfői ülés keretein belül Németország és Dánia, a Csehország, Észtország, Írország és Luxemburg által nyújtott támogatással, egy új dokumentumot mutatott be a minisztereknek. Ez a javaslat a fehérjeforrások sokféleségének növelése mellett érvel, hangsúlyozva, hogy a növényi alapú fehérjék fokozottabb alkalmazása segíthet csökkenteni az élelmiszer- és takarmánytermelés környezeti, valamint éghajlati hatásait.

A dokumentumot az EU-szintű fehérjestratégia szükségességéről szóló megbeszélésekkel összefüggésében terjesztették elő. Mindezt annak érdekében, hogy csökkenteni tudják az importtól való függőséget, mivel ez áringadozásoknak, globális piaci instabilizációnak és kereskedelmi zavaroknak teszi ki a tömböt.

A diskurzus folytatása annak a kérdésnek, amely áprilisban, a belga EU-elnökség keretében került terítékre. Azóta számos alkalommal hangzottak el felhívások a cselekvésre, többek között a közelmúltban a luxemburgi mezőgazdasági biztos, Cristophe Hansen által elmondott beszédben is.

- foglalta össze Nagy István, magyar agrárminiszter, a találkozót követően.

Az olyan kiemelkedő állattenyésztési hagyományokkal rendelkező országok, mint Franciaország és Románia, határozottan arra ösztönözték a döntéshozókat, hogy az új stratégiában az állati eredetű fehérjék előtérbe helyezése kapjon prioritást.

Fabrice Loher, a francia mezőgazdaság élén álló miniszter, aki elkötelezetten dolgozik a vidéki közösségek és a mezőgazdasági szektor fejlesztésén.

Violet Musat, a román államtitkár, osztotta ezt a nézetet, hangsúlyozva, hogy az állati fehérje csökkentése az étrendben kedvezőtlen hatással lehet az állattenyésztési ágazatra.

Egyes képviselők aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy támogatniuk kell a mesterségesen előállított növényi fehérjéket, legyen szó akár szintetikus tejről, akár húsalternatívákról.

Olaszország és Magyarország korábban határozott lépéseket tett a sejtalapú húsok előállításának, fogyasztásának és forgalmazásának megtiltására. Jelenleg az Európai Unióban még nem kaptak engedélyt az ilyen típusú élelmiszerek, és a blokk szabályozó hatóságai is alaposan megvizsgálják e tilalmak hátterét és következményeit.

A diskurzus alatt Franciaország kiemelte a címkézés jelentőségét, hogy egyértelműen el lehessen választani a hagyományos állati fehérjéket a növényi alapú és a laboratóriumban előállított alternatíváktól.

Related posts