Tudd meg, milyen alapvető szabályokat érdemes betartani a trágyázás során, hogy elkerüld a gyakori hibákat! A komposztálás és a talajkezelés kulcsszerepet játszanak a kertépítés és kerttervezés sikerében. Fedezd fel, hogyan hozhatod ki a legtöbbet a növén


A trágya kiváló kiegészítője minden talajnak. Sok tápanyag forrása; tartalmaz nitrogént, foszfort, káliumot és egyéb vegyi anyagokat. Mikor és melyik trágyával érdemes ősszel vagy tavasszal trágyáznunk?

Összeállítottunk egy praktikus táblázatot, amely segít eligibilizálni, hogy mikor és mivel érdemes trágyázni a növények egészsége és fejlődése érdekében.

Ez a legtöbb kertész kedvence. Nem annyira forró, mint a többi trágya és megbocsátó, ha véletlenül frissen dolgozzuk bele a földbe. Az volna a legideálisabb, ha ló vagy ökör trágyára szórnánk, ezeket azonban nehezebb beszerezni. Bár a tehén trágyának alacsonyabb a tápanyag szintje, mint a többi trágyának, de éppen ez teszi biztonságosabbá a nagyobb mennyiségben történő felhasználását. Ugyanakkor az a jó, ha legalább egy évet érik.

A lótrágya tápanyagtartalma körülbelül a baromfitrágyáénak a fele, de nitrogénben gazdagabb a tehéntrágyánál. Ezt a trágyát gyakran "forró" trágyának nevezik. Fontos megjegyezni, hogy gyommagvakat is tartalmazhat, ezért a legjobb, ha közvetlen felhasználás előtt komposztáljuk, vagy ősszel alkalmazzuk a kertben.

A baromfitrágya kiemelkedik az állati trágyák között, hiszen rendkívül gazdag tápanyagokban. Mivel "forró" trágyának számít, célszerű komposztálni, mielőtt a kertben használnánk. Ha ezt a lépést kihagyjuk, könnyen kárt tehet a növényekben, hiszen közvetlen érintkezés esetén megégetheti őket.

A juh- és kecsketrágya igazi "forró" trágyának számít, hiszen kissé száraz, viszont rendkívül tápanyagban gazdag. A szénával és gabonával táplált juhok és kecskék trágyája sokkal intenzívebb hatást gyakorol a talajra, mint a legelő állatoké. A legoptimálisabb, ha közvetlen felhasználás előtt komposztáljuk, vagy ősszel szórjuk szét a kertben, így biztosítva a növények számára a szükséges tápanyagokat.

A nyúltrágya nitrogéntartalma talán meghaladja egyes baromfi trágyákét, de különösen gazdag foszforban is, ami kulcsfontosságú a virágok és gyümölcsök fejlődéséhez.

Sok kertész hínárt említ trágyaként, különösen, ha a tengerpart közelében él. Ez a természetes anyag könnyen hozzáférhető és ingyenes lehet, de ha távol vagyunk a víztől, a beszerzése már nem olyan egyszerű. A hínár remek kalcium- és káliumforrás, de mielőtt felhasználjuk, fontos alaposan megmosni, hogy eltávolítsuk belőle a sót. Ezt követően a talajba kell beleásni vagy komposztálni, hogy a növények számára hasznos tápanyagokká alakuljon.

A zöldtrágyázás során olyan növényeket használnak, amelyeket a fejlődésük után a talaj gazdagításának érdekében beforgatnak a földbe, ahol természetes lebomlásuk révén tápanyagokat juttatnak vissza a talajba. Ezek a növények több tápanyagot adnak a talajhoz, mint amennyit maguk a növekedésük során felhasználnak. A talajtakarásra alkalmas zöldtrágyanövények közé tartozik például a szója, a lóhere és a rozs. Fontos megjegyezni, hogy a zöldtrágya nem azonos a nyers trágyával; sokkal inkább a talaj védelmét és táplálását szolgáló növényekről van szó.

A komposzt tea remek tápanyagforrásként szolgálhat a növényeink számára, és használhatjuk öntözéskor, ha jól felhígítjuk. Fontos, hogy kerüljük a túlzott koncentrációt, mivel a tömény oldat nem kedvez a leveleknek. Az elkészítéséhez kezdjük azzal, hogy egy-két lapátnyi trágyát helyezünk egy vízzel teli edénybe, például egy 20 literes vödörbe. Körülbelül egy hét elteltével érdemes átszűrnünk a keveréket. A rostálás megkönnyítése érdekében ajánlott a trágyát egy vitorlavászon zsákba tenni, majd azt összekötni, mielőtt a vízbe helyeznénk – így olyan lesz, mint egy óriási zacskós tea.

Nagyon fontos: Ne használjunk macska-, kutya-, sertés-, valamint emberi ürüléket (trágyát) komposzt gyanánt, hiszen betegséget vagy parazitákat terjeszthet mind a kertben, mind pedig családtagjaink körében. A kereskedelmi mezőgazdaságban alkalmazzák az emberi ürüléket és a sertés trágyát, de felhasználás előtt általában feldolgozzák, hogy elpusztítsák a bennük található parazitákat és kórokozókat (Nem tudjuk biztosan mennyire hatékony ez a módszer és jobb, ha nem alkalmazzuk).

Fontos, hogy soha ne alkalmazzunk friss (meleg) trágyát, mivel az oldódó nitrogén vegyületeket és ammóniát tartalmaz, amelyek káros hatással vannak a növényekre: kiégethetik őket és gátolhatják a csírázást. A legjobb választás a megfelelően komposztált vagy legalább hat hónapig érlelt trágya, hiszen ezek már biztonságosabbak a növények számára. Még ideálisabb, ha a trágya egy évig vagy annál hosszabb ideig érlelt, de az ilyen trágyák megtalálása nem mindig könnyű feladat. Érdemes megemlíteni, hogy a komposztálási folyamat felgyorsításához a komposztba kevert trágya nagyban hozzájárul.

Related posts