Februártól kezdődően tilos a magyar vizekben bizonyos halfajok kifogása.


Február 3-án új szabály lépett életbe, és ezt a halat már tilos kifogni a magyar vizekben.

Minden év február elseje Magyarországon a csukák védelmének kezdete, amikor is életbe lép az országos csukatilalom. Ez a szabály azt jelenti, hogy a halászoknak a magyar vizekben tilos csukát fogniuk. Az idei év különlegessége, hogy február szombatra esett, így a tilalom csak két nappal később, február harmadikán lépett életbe – számolt be róla a Pecaverzum.

A cikk alapján megtudhatjuk, hogy a halgazdálkodás és halvédelem szabályait érintő 133/2013. (XII. 29.) VM-rendelet egy különleges rendelkezést tartalmaz. Eszerint, ha a tilalmi időszak első napja szombatra vagy egy pihenőnapra esik, akkor a tilalom csak az azt követő munkanapon lép életbe. Hasonlóképpen, ha a tilalmi idő utolsó napja esik szombatra vagy pihenőnapra, akkor a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon ér véget.

A 2025-ös év február 3-án, 0 órakor veszi kezdetét a tilalmi időszak, amely egészen március 31-ig, szintén 0 órakor tart. A tilalmi időszakok mindig az adott hónap első napján, pontosan éjfélkor kezdődnek, és az utolsó napon a nap végéig, azaz 24 óráig érvényesek. A csuka védelme ezen a napon lép életbe, és a sebes pisztráng védelmével együtt zárul le a megadott időpontban.

Február elseje nem csupán a hónap kezdetét jelenti, hanem egy fontos mérföldkövet is a horgászat világában. Ezen a napon lejárnak a 2024-es állami horgászjegyek, így a pecások már az új szabályok szerint készülhetnek a vízparti kalandokra. Emellett elérkezett az idő, amikor az elektronikus fogási naplók használatát is megkezdhetik, ami jelentős könnyebbséget hozhat a horgászok számára. Fontos tudni, hogy a 2024-es papíralapú fogási naplók leadási határideje február 28., így érdemes figyelni a határidőre. A helyi szabályok ismerete elengedhetetlen, hiszen ezek eltérhetnek az országos előírásoktól. Például a Balaton környékén a csukatilalom február 3-tól április 30-ig tart, ami egy hónappal hosszabb, mint a legtöbb más vízterületen. Érdemes tehát alaposan utánajárni a helyi szabályozásnak, hogy a horgászat ne csak élvezetes, hanem szabályszerű is legyen.

A 168.hu korábban már hírt adott arról, hogy februártól jelentős változások várnak a horgász közösségre. Az új horgász applikáció bevezetésével a horgászok mostantól elektronikusan is nyomon követhetik fogásaikat, ami megkönnyíti a fogási napló vezetését. Érdemes figyelni, hogy a régi, papír alapú fogási naplókat legkésőbb február 28-ig be kell adni.

A jövő horgászai számára, akik az új elektronikus rendszer segítségével szeretnék nyomon követni fogásaikat és a horgászat napjait, már nem áll rendelkezésre a hagyományos, papíralapú napló visszaváltásának lehetősége. Azok, akik már kiváltották a papíralapú fogási naplót, és később úgy döntenek, hogy áttérnek az elektronikus verzióra, bármikor megtehetik ezt a váltást. Érdemes megemlíteni, hogy az elektronikus fogási napló olyan területeken is használható, ahol nincs internetkapcsolat, de a rögzítéshez végül is szükség van internetelérésre. Éppen ezért javasolt, hogy a horgászok a jövőben feltöltött mobiltelefonnal induljanak el a vízpartra.

Related posts