A kérdés felmerült: megvásárolható-e a függetlenségetek? A válasz pedig határozottan igen volt. Több száz bíró és igazságügyi dolgozó lépett elő, hogy nyilvánosan üzenjen a kormánnyal megkötött egyezség aláíróinak.


A független, önálló, pártatlan és igazságos ítélkezés alapvető érdekünk, és amikor ezt veszélyben érezzük, közösen kell fellépnünk - hangsúlyozta Laczó Adrienn, a lemondott bíró, egy olyan rendezvényen, amelyet az Országos Bírói Tanács ülése előtt tartottak bírák és igazságügyi munkatársak részvételével. A bírói érdekképviseletek reggel összegyűltek, hogy átadják a kormánnyal kötött megállapodás ellen benyújtott tiltakozásaikat az aláíróknak.

Egy hatalmas dobozban 2000 bíró és igazságügyi alkalmazott levele - ezt kapták kézhez ma reggel az Országos Bírói Tanács (OBT) ülésén annak a négyoldalú megállapodásnak az aláírói, mely miatt azóta is forronganak az indulatok az igazságszolgáltatásban.

Az OBT ülése alatt, annak helyszínén, több mint száz bíró és igazságügyi dolgozó gyűlt össze, hogy közösségi kiállás keretében kifejezze véleményét az Országos Bírósági Hivatal, a Kúria és az Igazságügyi Minisztérium által aláírt megállapodásról, amelyet sokan alkunak tartanak. Az ügy körüli feszültségek következtében a múlt héten lemondott Szabó Péter, az OBT elnöke; utódjaként Pecsenye Csabát, a Miskolci Törvényszék tanácselnökét választották meg.

Bár a módosított napirend szerint kedden még úgy tűnt, hogy az OBT tagjai megfontolhatják a megállapodás szövegének felülvizsgálatát, estére világossá vált, hogy ez a lehetőség már nem áll fenn. A második alkalommal is átdolgozott napirendben csupán az szerepelt, hogy...

A testület tagjai kizárólag az ezzel összefüggő "bírói aspektusokat" fogják elemezni és megvitatni.

Ezeket a dokumentumokat akár a helyszínen is átnézhették, hiszen a Res Iudicata egyesület által szervezett, a Magyar Bírói Egyesület által támogatott kezdeményezés célja pontosan az volt, hogy a tagokhoz közvetlenül eljuttassák a már 2000 darabra rúgó levelet, amelyben kollégák osztják meg gondolataikat az alkuról.

Tóth-Lakos Fruzsina a Fővárosi Törvényszék közigazgatási kollégiumának tanácselnöke, a Res Iudicata elnökségi tagja az átadás után - melyen a sajtó nem vehetett részt - lapunknak úgy fogalmazott: azt hangsúlyozta, hogy két különböző aláírást kell nagyon figyelembe venni.

"Nem csupán a bírók védenek a bírói függetlenségük érdekében, valamint a Montesquieu-i elvekkel ellentétes, teljes körű beavatkozás és zsarolás ellen, hanem e leveleket azok az igazságügyi szakemberek is aláírták, akiknek érdekében állítólag ez a megállapodás létrejött" - fogalmazott.

Endrédy Zoltán, a MABIE fővárosi alapszervezetének elnöke hangsúlyozta, hogy az érdekképviselet vezetősége arra ösztönöz mindenkit, hogy aktívan lépjenek fel a megállapodás felülvizsgálásának érdekében.

A MABIE álláspontja szerint a megállapodásban rögzítettakkal ellentétben továbbra is elengedhetetlennek tartja a korábbi illetményemelési ajánlásában szereplő, az egész szervezetre kiterjedő illetményemelés azonnali végrehajtását, beleértve ennek valorizálását is. Ennek érdekében arra kéri Magyarország kormányát, hogy a 2025-ös költségvetési javaslatához sürgősen terjessze elő a szükséges módosítási javaslatot – olvasható a közleményükben.

Az OBT ülésén Varga Rita elnökhelyettes, Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese vette át a kinyomtatott nyilatkozatot. Varga Zs. András, a Kúria elnöke azt kérte, hogy a székhelyére vigyék át, amit a bírák meg is tettek.

Az Igazságügyi Minisztérium képviseletében sajnos senki nem jelent meg az ülésen, aki el tudta volna fogadni a dokumentumokat.

Az épület előtt már javában zajlott a megmozdulás, amikor Hirtling Ibolya, a Res Iudicata elnökségi tagja kifejtette véleményét. Kiemelte, hogy bírói minőségében számos dologhoz nem rendelkeznek joggal, például a sztrájkhoz, de a politikai állásfoglalások és a véleménynyilvánítás terén szabadon élhetnek a jogaikkal.

"Ez egy módja, hogy kifejezzük a nemtetszésünket egy olyan megállapodás aláírása miatt, ami hosszú távon érinti a bírósági szervezetet" - tette hozzá, köszönetét fejezve ki a kollégáknak, akik ki mertek állni a nyilvánosság elé.

Madarasi Anna, a Res Iudicata képviseletében hangsúlyozta, hogy most végre azoknak a szava kerül előtérbe, akik nap mint nap belépnek a tárgyalóterembe, és odaadással végzik feladatukat a legnehezebb körülmények között. Hónapok óta várják a konkrét és világos választ arra, hogy mi vár rájuk a jövő évben, de sajnos senki sem tud érdemi információval szolgálni számukra.

Az eseményen felszólalt Bárándy Péter ügyvéd, korábbi igazságügyi miniszter is, aki szerinte az ügyvédeknek is hozzá kell járulnia az igazságszolgáltatás működéséhez és a bíróság és az igazságszolgáltatás méltóságának biztosításához.

„Ez a szerep üressé válik, ha a bíróság alkotmányos működése veszélybe kerül” - fogalmazott.

Bárándy véleménye szerint a bírói tevékenység során nem megengedett, hogy a végrehajtó hatalom és a bírói pozíciókba választott, illetve más módon kinevezett vezetők a kijelölt kereteken túl kapcsolatba lépjenek a végrehajtó hatalommal. Az ilyen megbeszélések, amelyek ellentmondanak a jogalkotásnak és az Alaptörvény rendelkezéseinek, elfogadhatatlanok.

"Bárándy hangsúlyozta, hogy a zsaroló követelések elfogadása, az alapos előkészítés nélküli párbeszédek és főként az alávetettség vállalása teljes mértékben elfogadhatatlan. Szerinte azoknak, akik a megállapodást jóváhagyják, sürgősen le kell vonniuk a megfelelő tanulságokat."

Laczó Adrienn, a Res Iudicata alapítója és a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke, november végén lemondott bírói pozíciójáról, és ezzel egy új fejezetet nyitott karrierjében.

"Teljesen meglepett minket, hogy ilyen sokan reagálnak a felhívásunkra; sosem gondoltam volna, hogy ez történik. Az ország különböző pontjairól érkeztek a vélemények, és olyan helyzetek is akadtak, amikor ez a semleges környezet valóban életre kelt." - fogalmazott.

Mindannyian átérezzük, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége olyan alapvető érték, amiért érdemes bátran kiállni és hangot adni a véleményünknek. Tudatában vagyunk annak, hogy a független, önálló, pártatlan és igazságos ítélkezés mindenki érdeke, és ha ezt a rendszert fenyegetés éri, akárhonnan is jöjjön az a fenyegetés, egységesen kell megmozdulnunk – hangsúlyozta.

Laczó véleménye szerint, bár tisztában vannak azzal, hogy egyesek nem értik a megállapodás problémáit, mégis úgy döntöttek, hogy kiállnak mellette, és kifejtik álláspontjukat.

"A baj, hogy létezik, hogy az IM úgy gondolta, ráveheti a szervezet mindhárom fő képviselőjét a fizetés ígéretével, hogy biankó csekket adjon egy átfogó reformhoz, aminek részleteit, hatását ma még senki nem ismeri. Az a baj, hogy titokban tartották az egész alkufolyamatot, majd

"Feltették a kérdést: megvásárolható-e a függetlenségetek? A válasz pedig határozottan igen volt" – sorolta.

Mit gondolhat az állampolgár? Milyen érzésekkel lép be a tárgyalóterembe, ha azt hallja, hogy a bírák – amikor saját érdekeikről van szó – hajlandóak különféle feltételek teljesítésére, csupán a fizetésemelés reményében? Laczó véleménye szerint ez alapjaiban rontja a bíróságok függetlenségébe vetett hitet. Azt hangsúlyozta, hogy a tisztesség nem árucikk, és hogy nem szabad engedni a zsarolásnak. Az igazságosság iránti elkötelezettség megkérdőjeleződhet, ha a bírák maguk is kompromisszumokat kötnek.

A lemondott bíró véleménye szerint az OBT tagjait a bírák választják, ezért elengedhetetlen, hogy a döntéshozatal során figyelembe vegyék a bírák álláspontját. Azonban a szavazás során igennel voksoló hét tag látszólag figyelmen kívül hagyta ezt a fontos üzenetet, és olyan döntést támogattak, amelyet a kar ösztönösen elvetett.

„Nem kérdőjelezem meg a szándékaikat, és ezt bizonyíthatják azzal, hogy felismerve hitelességük csökkenését és a beléjük vetett bizalom megingását, önként távoznak. Ezzel lehetőséget adnak arra, hogy egy erős, egységes és független OBT folytathassa azt a munkát, amelyet a korábbi testület rendkívüli erőfeszítésekkel teremtett meg” – nyilatkozta.

Hogy az OBT tagjai értesültek-e erről a fejleményről, valószínűleg csak a későbbiekben, a jegyzőkönyv alapján fog kiderülni. Az is kérdéses, hogy végül mi sül ki a megállapodásból. Jelenlegi információink szerint a héten több összbírói értekezletet is terveznek, ahol a megállapodás valamilyen formában napirendre kerül. Az egyik ilyen értekezlet holnapra van kiírva a Fővárosi Törvényszékre, amelyet két nappal ezelőtt elhalasztottak, így az OBT ülését követően kerül sorra. Az elhalasztás oka a teremhiány volt, pedig a helyszínként kijelölt OBH-aulában kedden nem zajlott semmilyen esemény.

Related posts