Figyelem! Egy kulcsfontosságú határidő közeleg, mindössze 7 nap múlva! Ha érintettek vagytok, fontos lépéseket kell tennetek. Ne hagyjátok az utolsó pillanatra!


Sok nő felfedezte és értékeli a szépségét, ám sajnos rejtett kockázatokkal bír – ez a helyzet számos embert érint.

Évtizedeken át az óvónő és a szülő megegyezésén múlt, hogy az óvodás gyerek megkezdi-e 6 évesen az iskolát vagy marad még egy évet az óvodában. 2020 januárja óta azonban változott a rendszer, és ha a gyerek augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, szeptemberben automatikusan meg kell kezdenie az általános iskolát. Ha a szülő ezt nem szeretné, mert - fizikálisan, intellektuálisan vagy érzelmileg - nem érzi elég érettnek gyermekét ahhoz, hogy teljesítse az iskolai követelményeket, külön kell kérvényeznie az Oktatási Hivatalnál, hogy plusz egy évig még óvodai nevelésben részesülhessen. Ezt már csak 2025. január 20-ig lehet megtenni.

Az Oktatási Hivatal weboldalán 2024. december 27. és 2025. január 20. között van lehetőség az iskolakezdés halasztására vonatkozó kérelmek benyújtására. Cikkünk megjelenésének időpontjában már csupán egy hét áll a szülők rendelkezésére. Célszerű mellékelni orvosi, pszichológiai, pedagógiai, logopédiai vagy más szakértői véleményt, amely alátámasztja, hogy indokolt a gyermek számára egy évnyi további óvodai fejlesztés. Amennyiben azonban erre már nincs elegendő idő, a szülő önállóan is kérheti, hogy a 6 éves gyermek ne kezdje meg az általános iskolát 2025 szeptemberében szakvélemény benyújtása nélkül. Az Oktatási Hivatalnak a kérelemre 8 napon belül válaszolnia kell, de általában ennél gyorsabb választ kapnak a szülők.

Bár a szülők között sok rémhír terjed, a statisztikák azt mutatják, hogy az esetek túlnyomó többségében az Oktatási Hivatal nem utasítja el a szülő kérelmét - különösen, ha valamilyen szakvéleménnyel is alátámasztja. A 2023/2024-es tanévre vonatkozóan például 22 743 esetben kérték a szülők az iskolakezdés halasztását - írja az eduline.hu.

Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden negyedik, hatéves gyermek esetében kértek hosszabbítást az óvodai tartózkodásra. Az óvodában maradás iránti kérelmeket a hivatal mindössze az esetek 1,86 százalékában utasította el, míg 22 318 gyermek számára engedélyezték. A január 20-ig benyújtott szülői kérvény elegendő alapot ad arra, hogy az Oktatási Hivatal a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálathoz irányítsa a gyermeket. Ott 2025 januárjában vagy februárjában fel fogják mérni, hogy a gyermek iskolaérett-e, vagy indokolt lenne még egy évet az óvodában töltenie. Ha azonban a határidőt elmulasztják, a gyermeknek mindenképpen el kell kezdenie az általános iskolát a 2025/2026-os tanévben. Fontos hangsúlyozni, hogy a szülői kérvényben érdemes szakmai szempontokat megemlíteni, például a figyelem tartós hiányát, mozgáskoordinációs nehézségeket vagy érzelmi instabilitást. Ezzel kapcsolatban a Szülői Hang weboldalán hasznos útmutatókat találtok.

Kiemelkedően fontos, hogy figyeljünk a január 20-i határidőre, hiszen a statisztikák világosan jelzik, hogy az általános iskola nyolc évfolyamának tanulói közül az elsősök körében a legmagasabb az évismétlők aránya. Ennek fő oka, hogy sok gyermek nem rendelkezik a megfelelő iskolaérettséggel, amikor először ül be az iskolapadba, ami megnehezíti számukra a követelmények teljesítését. A 2023/24-es tanévben hazánkban az első osztályosok 4,2%-a ismételte meg az évet, ami közel 4100 diákot jelent; ezzel szemben a 2-8. osztályos tanulók között az évismétlők aránya lényegesen alacsonyabb, 0,7-2,1% között mozog.

Idén tovább nehezíti az ügyintézést, hogy mivel Ügyfélkapun keresztül kell leadni a kérelmet, ami január 16-ával megszűnik, az ügyintézés megkezdése előtt regisztrálni kell az Ügyfélkapu+-ra, vagy letölteni a DÁP mobilalkalmazást. Az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról korábbi cikkünkben olvashatsz.

Related posts