Gázválsággal kezdődhet a 2025-ös év? Az oroszok leállították az energiaellátást, és ez komoly kihívások elé állítja Európát. Mit tehet a kontinens a kialakult helyzetben? - Pénzcentrum

A Gazprom, az orosz energiaipari óriásvállalat, bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződésének lejárta után, reggel hat órakor leállította az Ukrajnán keresztül Európába irányuló földgázszállítást.
A közleményük alapján az elzárásért nem magukat, hanem az ukrán felet hibáztatják. A Gazprom szavaival élve, nem állt rendelkezésükre lehetőség a szerződések megújítására.
"A Gazprom és az (ukrán) Naftohaz közötti szerződések meghosszabbításának az ukrán fél által történt többszöri és egyértelmű elutasítása miatt a Gazpromnak megszűnt a műszaki és jogi lehetősége, hogy 2025. január 1-től gázt szállítson Ukrajna területén keresztül. Moszkvai idő szerint 8:00 óra óta nem szállítunk orosz gázt Ukrajna területén át" - olvasható a vállalat közleményében.
Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték leállítása egy új fejezetet nyit meg a 2014-es Krím-félsziget orosz megszállása óta tartó feszültségek sorában. Ez az évtizedes konfliktus most új irányt vehet, miközben Oroszország továbbra is fenntartja gázexportját a Fekete-tenger mélyén futó Török Áramlat vezetéken. Az orosz-ukrán tranzitszerződés, amely évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz átadását biztosította, most már a múlté, és ezzel új kihívások elé állítja mindkét ország energiaellátását.
Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nem lesz, mert újév előtt néhány nappal nem lehet új szerződést kötni. Kijev szintén bejelentette, hogy le akarja állítani az orosz gáztranzitot.
Ukrajna bejelentette, hogy az Európai Bizottság kérésére hajlandó újraindítani a gázszállítást a területéről, amennyiben a vezetéken nem orosz eredetű gázt szállítanak. Ezzel szemben az orosz elnök nem zárta ki annak lehetőségét, hogy új szerződéseket kössenek harmadik fél cégeivel, beleértve török, magyar, szlovák és azerbajdzsáni vállalatokat is – számolt be a TASZSZ orosz állami hírügynökség. Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők úgy vélik, hogy a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél a szállítási jogokat egy új tulajdonosnak adná át az orosz-ukrán határon.
A kijevi energiaügyi minisztérium szerdai bejelentése szerint az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztüli leállítása a nemzetbiztonság védelme érdekében vált szükségessé.
Megszakítottuk az orosz gáz tranzitszállítását, ami valóban egy korszakos eseménynek számít.
Herman Haluscsenko miniszter szavait idézte a tárca. A minisztérium nyilatkozata alapján a döntésre már előre felkészültek, így az ukrán gázszállító rendszer képes önállóan működni, függetlenül az orosz gáztranzittól.
Az Európai Unió az Ukrajna ellen irányuló orosz agresszió 2022. februári kezdete óta fokozott erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy alternatív energiaforrások felkutatásával mérsékelje az orosz energiától való függőségét. Az Európai Bizottság szerdai nyilatkozatában megerősítette, hogy számítottak a január 1-jén esedékes szállítási leállásra, és az unió felkészült ennek kezelésére. Az EB szóvivője hangsúlyozta, hogy az európai gázinfrastruktúra elegendő rugalmassággal rendelkezik ahhoz, hogy Közép- és Kelet-Európát nem orosz eredetű gázzal lássa el alternatív útvonalakon. Az infrastruktúra megerősítése érdekében 2022 óta jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importáltak. Ausztria is felkészült az orosz gáztranzit leállására, és a kormány tájékoztatása szerint az ország energiaellátása továbbra is biztosított más forrásokból, beleértve a német és olasz töltőpontokat, valamint a tárolókapacitásokat.
"Elvégeztük a házifeladatunkat és alaposan felkészültünk erre a forgatókönyvre" - írta közleményében Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter. "Ausztria már nem függ az orosz gáztól, és ez jó dolog" - tette hozzá.
Moldovában, a Dnyeszter vidékén található oroszbarát szakadár területen szerdán leállították a háztartások fűtését és melegvíz-szolgáltatását. Az intézkedés hátterében az áll, hogy Oroszország több földgázszállítást is leállított Ukrajnán keresztül – számolt be róla a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség, valamint a Reuters brit hírügynökség.
A Szovjetunió felbomlása után a Moldovától elszakadt területek orosz gázellátása Ukrajnán keresztül valósult meg. A helyi energiavállalat, a Tirasztyeploenergo bejelentette, hogy a gázszolgáltatás leállítása helyi idő szerint reggel 7 órakor lépett életbe. Fontos megjegyezni, hogy bizonyos létesítmények, például a kórházak, kivételt képeznek e döntés alól, és folytathatják működésüket.