Kijev kész a tűzszüneti megállapodásra, miközben újabb amerikai fegyverszállítmányok érkeznek az országba - számol be a PestiSrácok. A helyzet folyamatosan fejlődik, és a diplomáciai megoldások iránti nyitottság újabb reményeket ébreszthet a térségben.
Kijev kész a tűzszünetre, miközben újabb amerikai fegyverek érkeznek – Georg Spöttle 2025. március 12.
Az Egyesült Államok tűzszüneti ajánlatot tett, amelyet Ukrajna elfogadott - nyilatkozta Marco Rubio amerikai külügyminiszter. Az amerikaiak továbbítják a dzsidai ukrán-amerikai megállapodás részleteit az oroszoknak, és remélik, hogy Moszkva elfogadja azokat. Zelenszkij már az "X" felhasználói oldalán is megerősítette, hogy hajlandó a békére. Washington DC ismét küld fegyvereket és titkosszolgálati információkat Kijevnek, ami viszont intenzívebb orosz támadásokat generálhat. Tűzszüneti ajánlat
Az amerikai külügyminiszter bejelentése szerint egy "azonnali", harmincnapos tűzszünet jöhet létre Ukrajnában, ha az oroszok is elfogadják a bejelentett megállapodást. A tervezett tűzszünet a két fél közös megegyezésével meghosszabbítható, és Oroszországnak el kell fogadnia és végre kell hajtania. Volodimir Zelenszkij optimista volt a találkozót követően, és több fórumon, így újságíroknak és az "X" felhasználói oldalán is azt nyilatkozta, hogy országa hajlandó a tűzszünetre és a béketárgyalások megkezdésére. Donald Trump láthatóan elégedett volt a dzsidai megbeszéléssel, és ismét meghívta Zelenszkijt a "Fehér Házba".
Óvatos megközelítések és külpolitikai reakciók
Több ukrán politikai elemző azonban óvatos megközelítést képvisel az ügyben, hangsúlyozva, hogy a béketárgyalások rendkívül hosszú és bonyolult folyamatnak ígérkeznek. Ursula von der Leyen is kifejtette véleményét, utalva arra, hogy jelenleg az orosz félnek van kezdeményezési lehetősége. Az ukrán hadvezetés pedig a legfontosabb előnyként azt emeli ki, hogy folytatódnak az amerikai fegyverszállítmányok és a titkosszolgálati információk áramlása az ukrán erők számára. Ugyanakkor ez az orosz haderőt valószínűleg intenzívebb támadásokra ösztönzi, mivel a tűzszüneti megállapodás életbe lépése előtt még területek megszerzésére törekszik. Kérdéses, hogy Putyin elnök mennyire hajlandó eltérni a Donbaszban kitűzött stratégiai céljaitól.
Amerikai tárgyalások és Putyin reagálása
Az amerikai küldöttség a héten tárgyalásokat folytat a Kreml által kijelölt politikai vezetőkkel (a napokban, ahogy Donald Trump is említette), miközben az amerikai elnök a közeljövőben telefonon egyeztet Vlagyimir Putyinnal. Trump véleménye szerint, ha Putyin elnök beleegyezik a tűzszünetbe, az már jelentős, 75%-os sikert jelentene. Érdekes azonban, hogy a tárgyalások során minden fél kizárólag az ukránoknak szánt biztonsági garanciákról beszél, miközben az orosz kisebbség jövőbeli védelméről kevesebb szó esik. A konfliktus kirobbanásának hátterében az oroszok ellen végrehajtott ukrán támadások és a kialakult polgárháborús helyzet állt. Ukrajna számos városában, például Odesszában és Harkovban, még mindig számos orosz él, akik bármikor a helyi nacionalisták támadásainak céltáblájává válhatnak.
Persze, szívesen segítek! Kérlek, írd le, miről szól a hozzászólásod, vagy milyen üzenetet szeretnél közvetíteni, és én átfogalmazom egyedivé!
Kapcsolódó témákDonald TrumpfegyverekGeorg SpöttleháborútűzszünetUkrajnaUSAVezetőVolodimir Zelenszkij