Gernyeszeg egy varázslatos település, mely a festői tájak és gazdag kultúra ölelésében helyezkedik el. A hely varázsa a gyönyörű természeti környezetben és a helyiek barátságos vendégszeretetében rejlik. A település környékén számos kirándulóhely találhat

A körtvélyfáji általános iskola tavaly végzett diákjainak örömére 2024 májusában ismét kinyitotta kapuit, ráadásul egy megújult, tágasabb környezetben. Így a felújítás alatt Gernyeszegre ingázó nyolcadikosok búcsúztatóját már a jól megszokott iskolai falak között ünnepelhették. Kolcsár Gyula, a negyedik mandátumát töltő polgármester, a múlt csütörtöki látogatásunk során hangsúlyozta, hogy az iskola átadása az előző év legfontosabb eseményei közé tartozik.
Ahogy korábban már említettük, az iskolafelújítás és -bővítés projektje 2022 januárjában indult el, a regionális operatív program keretében elnyert támogatás révén. A felújítás során az épület belső struktúráját is átalakították, ennek köszönhetően a tanintézet egy teljesen új, modern megjelenést kapott. A felújítás ideje alatt a felső tagozatos diákokat a község központjában található iskolába helyezték át, míg az alsósok a falujukban maradtak: egyesek a körtvélyfáji, nemrég visszaszolgáltatott óvodaépületbe költöztek, míg mások az új napközibe, illetve az iskola még használható részeibe nyertek elhelyezést.
Mivel az első kivitelező nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, szükségessé vált a versenytárgyalás újbóli kiírása. Ennek következtében a munkálatok hosszabb időt vettek igénybe, de a várakozás végül megérte. A település diákjai mostantól olyan modern környezetben tanulhatnak, amit még a városi iskolák is irigyelhetnének.
A megújult és modern oktatási térben a múlt értékei is méltó helyet kaptak: egy emléktábla hirdeti a hajdani intézményvezetők nevét, míg a tovatűnt évtizedek diákéletéről számtalan fotó mesél. Ezeket a képeket nézegettük, mielőtt beléptünk Kolcsár Blanka tanítónő harmadik osztályába, ahol a déli órákban még pezsgő élet zajlott. Érkezésünkre izgalom lett úrrá a gyerekek között, és az egyik kisdiák, látva a fotós kollégámat, lelkesen megjegyezte: "Híresek leszünk!" A pedagógustól azt is megtudtuk, hogy Körtvélyfája tanintézeteihez összesen 231 gyermek tartozik: 55-en óvodások, 90-en az alsó tagozatban, míg 86-an 5-8. osztályban tanulnak. A megfelelő gyermeklétszám lehetővé tette, hogy az osztályokat ne kelljen összevonni.
Kolcsár Gyula polgármester bejelentette, hogy az önkormányzat újabb izgalmas fejlesztési projektet indít. A Közép-romániai régiófejlesztési ügynökséghez benyújtott pályázat célja a gernyeszegi Teleki Domokos Általános Iskola teljes körű felújítása. A tervek között szerepel a tetőtér beépítése, multifunkcionális tér kialakítása, valamint az oktatási eszközök modernizálása is. A projekt összköltsége hárommillió euróra rúg. A helyszíni felmérés már megtörtént, a pályázat kiértékelése azonban még folyamatban van, de a polgármester optimistán tekint a jövőre.
Felső tagozatos magyar oktatás a községközponti és a körtvélyfáji tanintézet mellett Erdőcsinádon is van, ide hozzák be iskolabusszal a marosjárai és az illyei diákokat is. A péterlakiak Körtvélyfáján, a marostelekiek és a nagy- meg kisszederjesiek Gernyeszegen tanulnak.
A kilenc településből álló község életében fontos előrelépés volt a régóta várt szennyvízhálózat üzembe helyezése Gernyeszegen és Körtvélyfáján. Az országos településfejlesztési programból (PNDL) finanszírozott beruházás a múlt év elején készült el, a szolgáltatás tavaly januártól működik, jelenleg még zajlanak a bekötési munkálatok.
Mivel a pályázat a csatornahálózat főgerincének lefektetésére vonatkozott, a lakosságot önerőből kell rácsatlakoztatni a hálózatra, az érintettek anyagi hozzájárulásával. Ez háztartásonként 750 lej, ami jóval kevesebb a 2800-3000 lejes piaci árnál - nyilatkozta Kolcsár Gyula polgármester. A községgazda hozzátette: nagyon igyekeznek ezzel a munkálattal, az év közepén ugyanis át fogják adni a regionális szolgáltatónak a sáromberki ülepítőhöz kapcsolt, Erdőcsinádra is kiterjesztett hálózatot.
Marosjárában az ivóvízhálózat mellett a szennyvízhálózat is kiépült, de mivel még nem került sor a lakosság rácsatlakozására, ez egyelőre nem működik. Itt különálló ülepítőrendszere is van a hálózatnak - tudtuk meg az elöljárótól.
Bízunk benne, hogy idén nyárra sikerül megkezdenünk a magyarpéterlaki és marosteleki ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítését. A projektet az országos helyreállítási alap (PNRR) keretében pályáztuk meg, és a tervek szerint jövő szeptemberig be kell fejeznünk a munkálatokat. Bár a két falu nem túl nagy, a távolság jelentős, hiszen Marostelek 13 kilométerre fekszik Körtvélyfájától, ráadásul az utcahálózat kiépítése is rengeteg feladatot jelent. Miután ezzel a beruházással végeztünk, a három kisebb településünk – Kisszederjes, Nagyszederjes és Kisillye – marad hátra. Az ivóvízhálózatot ezekben az 50-100 fős falvakban önerőből szeretnénk kialakítani, míg a szennyvízelvezetést egy ökologikus házi ülepítő rendszer segítségével oldanánk meg, amelyhez egy tanulmányt is készítünk. Ezzel a megoldással lehetőség nyílna a megtisztított víz újrahasznosítására, például kertek öntözésére, ami különösen az utóbbi évek száraz nyarai után hatékony vízgazdálkodási alternatíva lehet – emelte ki a községgazda.
Múlt csütörtökön, amikor meglátogattuk Körtvélyfát, több helyi létesítményben - köztük az orvosi rendelőben és a kultúrotthonban - éppen zajlottak a felújítási munkálatok. A rendelő, amely egy épületben található a polgármesteri hivatal kirendelt irodájával, a Leader program keretében elnyert támogatásból újul meg - tájékoztatott minket a polgármester. Kolcsár Gyula hozzátette, hogy a gernyeszegi rendelő tetőszerkezetét tavaly önerőből állították helyre, és idén a külső felújítás lesz a következő lépés.
A körtvélyfáji kultúrotthon felújítása régebb kezdődött a Vidékfejlesztési Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségtől (AFIR) lehívott pénzalapból, a kivitelező cég azonban csődhelyzetbe került, így új versenytárgyalást kellett kiírni és a nyertes vállalkozónak a félbemaradt munkálatot az előírások szerint átadni, ami egy rendkívül hosszadalmas folyamat. A helyzetet tovább nehezítette, hogy a 2016-os nyersanyagárak és munkadíjak köszönőviszonyban sincsenek a mostaniakkal. Mivel a költségekre vonatkozó korrekciókat a pályáztató nem fogadja el, a pluszkiadás az önkormányzatot terheli - körvonalazta a dolgok állását a községgazda, aki szerint a munkálatot - amelynek legfontosabb része a központi fűtés bevezetése volt - még ebben a hónapban befejezik. Ennek a beruházásnak az "ikertestvére" a péterlaki kultúrotthon megújulása, a munkálat itt is az utolsó száz méterhez közeledik.
Az erdőcsinádi kultúrotthon felújítása 2013-ban kezdődött, uniós támogatás révén. Azóta azonban a beázások miatt sor került a tetőzet cseréjére is. Az elmúlt évek során pedig a kisillyei létesítmény is modernizáción esett át, így tovább növelve a közösségi terek minőségét és funkcionalitását.
- Minden kultúrotthonunkban bevezettük a központi fűtést - osztotta meg a polgármester, akinek véleményére a közelgő beruházásokról is kíváncsiak voltunk.
A Környezetvédelmi Alaphoz (AFM) nyújtottunk be pályázatot a közvilágítás korszerűsítésére. Tíz évvel ezelőtt az egész településen energiatakarékos LED-es világítótesteket telepítettünk, azonban ezeknek is van egy élettartama, így elérkezett az idő, hogy új, intelligens rendszerekre váltsunk. Mivel sajnos nem áll rendelkezésünkre elegendő anyagi forrás ahhoz, hogy a teljes községben megvalósítsuk ezt a fejlesztést, ezért a jövőben is szeretnénk kihasználni az ilyen jellegű pályázati lehetőségeket - nyilatkozta Kolcsár Gyula.
Egy újabb, AFM által támogatott pályázati lehetőség célja az állati ürülékből származó, az emberi egészségre fokozottan ártalmas nitrit- és nitrátkoncentrációk csökkentése. Jelenleg csupán két település, Gernyeszeg és Mezőkirályfalva pályázik erre a forrásra a megyében. A pályázat keretein belül az önkormányzat modernizálhatja gépparkját, és a gazdálkodókat is aktívan bevonják a projekt megvalósításába.
A polgármester összefoglalta az ötlet lényegét: Száz gazda számára biztosítanak betonozott, fedett trágyatárolót az udvarukon. A tárolóból az önkormányzat munkatársai rendszeresen elszállítják a trágyát egy központi helyre, ahonnan a gazdák igényeik szerint visszavihetik a saját földjükre.
A megnyert pályázatok közé tartozik továbbá két elektromosautó-töltő állomás, valamint egy hulladéktároló, -átrakodó állomás kialakítása, ez utóbbi PNRR-s alapból. Az önkormányzat egy napelemparkot is létrehozna, amennyiben az elkövetkezőkben lesz erre lehetőséget kínáló pályázati kiírás.