Karácsony tájékán sokakban felmerül a kérdés: hogyan védekezhetünk az ünnepi csalások ellen? Egy biztonsági szakértő megosztja tapasztalatait és tanácsait, hogy elkerülhessük a csalók csapdáit. Az ünnepek közeledtével a csalók is aktivizálják magukat, és

Ha egy weboldalon folyamatosan bőséges kedvezményeket és akciókat hirdetnek, az mindenképpen gyanúra adhat okot. Az átverők gyakran ezt a stratégiát alkalmazzák, hogy minél több embert csapjanak be. Ráadásul sok esetben sürgetik a vásárlást, akár visszaszámláló órák segítségével, amelyek rendkívül rövid időkereteket szabnak meg, vagy pszichológiai trükköket alkalmazva, például azt jelzik, hogy bizonyos termékek már elfogytak. Így könnyen azt érezhetjük, hogy ha nem akarunk lemaradni a kedvezményekről, azonnal cselekednünk kell. Ebben a helyzetben pedig sokkal kisebb a valószínűsége, hogy alaposan utánajárunk a cég hitelességének, vagy hogy más ésszerű szempontokat is mérlegeljünk.
Feltűnő lehet még, hogy ha több helyen is szerepel a "hivatalos" szó (hivatalos webáruház, hivatalos online bolt, stb.); ha ennyire bizonygatni kell, hogy ez a hivatalos weboldal, az már elgondolkodtató.
Ellenőrizzük a weboldal háttérinformációit
Ha egy termék vagy szolgáltatás feltűnően jó áron kapható, érdemes utánanézni a cégnek. Nem kell mély kutatásokba kezdeni, sokszor éppen elég megnézni az Adatvédelmi Szabályzatot, ami a weboldalon található. Azonban gyakran az Adatvédelmi Szabályzat még csak nem is létezik az adott weboldalon, vagy ha létezik, akkor nagyon általános és nem szerepel benne cégnév, elérhetőség, illetve kapcsolattartó.
Ha mindez mégis jelen van, akkor az adatok semmiképpen sem tekinthetők hivatalosnak, és láthatóan nem azok az egyének, akiknek előadták magukat – gondoljunk csak egy "autentikus magyar hortobágyi ételre Hongkong szívében".
Tekintsük át a különböző véleményeket és tapasztalatokat!
Ha még mindig kétségeink lennének a weboldal biztonságosságával és hitelességével kapcsolatban, érdemes alaposan körülnézni az interneten, és visszajelzéseket, véleményeket keresni. Mások tapasztalatai értékes iránymutatást nyújthatnak, és segíthetnek abban, hogy megítéljük, mennyire megbízható az adott online bolt.
Legyünk óvatosak! Számos csaló weboldal üzemeltető tisztában van azzal, hogy a vásárlók számára mennyire meggyőzőek lehetnek a pozitív vélemények. Ennek következtében gyakran hamis, de hitelesnek tűnő pozitív értékeléseket helyeznek el saját oldalukon. Ilyenkor érdemes alaposan megvizsgálni, hogy a véleményeket író személyek fotói kattinthatók-e, és hogy valódi, létező emberekhez vezetnek-e ezek a linkek.