"Küzdök egy olyan költségvetési politika megvalósításáért, amely harmonikusan ötvözi az egyensúly megteremtését és a fenntartható növekedést."


Az S&P hitelminősítő múlt pénteken csökkentette a magyar államadósság kilátásait, és felmerült a lehetősége, hogy a jövő évi választások előtt kiadásnövelés történhet – erről beszélt a Bloomberg. A szakértő hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiány mértékének meg kell egyeznie a kamatkiadásokkal, így az elsődleges egyenlegnek nullának kell lennie, elkerülve a fiskális túlköltekezést. "Ha az elsődleges egyenleg pozitív, az a növekedés rovására mehet" – tette hozzá. Kiemelte, hogy célja egy olyan költségvetési politika kialakítása, amely egyensúlyt és növekedést egyaránt figyelembe vesz. A hitelminősítési döntéssel összefüggésben elmondta, hogy arra törekszenek, hogy a következő, őszi felülvizsgálat során a kilátásokat stabilra vagy akár pozitívra állítsák vissza, figyelembe véve a felmerült kritikákat. "A gazdaságot fel kell lendíteni, és el szeretnénk érni az áttörés évét, miközben az inflációt kordában tartjuk, és a költségvetést egyensúlyban tartjuk, elkerülve a túlköltekezést. Az uniós forrásokat is meg kell szereznünk" – zárta szavait.

A Standard & Poor's negatív irányba módosította a magyar gazdaság minősítésének kilátásait.

A vámháborúval kapcsolatosan a magyar GDP-növekedésre gyakorolt hatásokat illetően elmondta, hogy a helyzet értékelése még korai, hiszen a körülmények folyamatosan változnak, és egyes cégek speciális kivételek alá eshetnek. "Bízunk benne, hogy az autóipari szektorban, akár európai vállalatok is, képesek lesznek megállapodásra jutni az amerikai hatóságokkal" - tette hozzá. Kiemelte, hogy folyamatosan elemzik Magyarország exportkitettségét az Egyesült Államok felé, és figyelemmel kísérik, hogy mely vállalatok a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve. "Úgy véljük, hogy bárki, aki Magyarországgal kíván üzletelni, az folytassa az üzletet" - mondta, utalva arra, hogy az Egyesült Államok Kínával szemben folytatott vámháborúja milyen hatással van a kereskedelmi kapcsolatokra.

Related posts