Újabb állatbetegség ütötte fel a fejét hazánkban: megérkezett a kiskérődzők pestise. Az Agrárágazat hírei szerint ez a betegség komoly kihívás elé állítja a gazdálkodókat, és sürgős intézkedéseket követel a megfelelő védekezés érdekében. Az érintett állom


A határainkon túl már ezrével vágják az állatokat, miután délről észak - azaz hazánk - felé közelít a kiskérődzők pestisének nevezett betegség. A vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében.

Már a nyári hónapokban hírt adtunk arról, hogy Görögország júliusban megtiltotta a juhok és kecskék farmokról való kiköltöztetését, hogy megakadályozzák a kiskérődzők pestisének terjedését. A döntés hátterében újabb esetek álltak, amelyeket a hétvégén észleltek. Ez a vírus heves, lázas tünetekkel és a száj, valamint az emésztőrendszer nyálkahártyájának gyulladásával jár. Noha az emberre nem jelent közvetlen veszélyt, rendkívül fertőző a kecskék és juhok között, és a fertőzöttek akár 70%-át is megölheti, ezért a betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik. Csak augusztusig körülbelül 8000 állatot vágtak le, és több mint 200 ezret vizsgáltak meg. A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség (MJSZ) akkor figyelmeztetett, hogy Görögország után Romániában is egyre több esetet jelentenek a kiskérődzők pestisére a Fekete-tengerrel határos megyékben. A szakmai szervezet már akkor is hangsúlyozta a fokozott figyelem fontosságát. Érdemes megjegyezni, hogy hasonló hírek már 6 évvel ezelőtt is érkeztek a Balkán térségéből.

A legújabb információk szerint a Magyarországra érkezett fertőzött állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították. Jelenleg folyamatban van az érintett állomány felszámolása, és a hatóságok addig felfüggesztették a Romániából érkező kiskérődzők szállítását hazánkba. Érdekesség, hogy a betegség Magyarországon eddig nem jelentkezett, ahogyan azt a Nébih is megerősítette. Az állategészségügyi hatóság már kijelölte a védőkörzetet, amelynek sugara 3 kilométer, és egy 10 kilométeres felügyeleti (megfigyelési) körzetet is kialakított, amely Szlovénia területére is kiterjed. Az érintett területeken megkezdődtek a juhok és kecskék szűrővizsgálatai, hogy biztosítsák az állomány egészségét.

A Nébih arra kéri a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését. Kiemelt jelentőséggel bír a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartása és az előírt vizsgálatok elvégeztetése!

Related posts