Friss információk érkeztek a Hold titkairól, amelyek új fényben tűntetik fel égitestünket.


A kínai Chang'e-5 küldetés során szerzett minták újabb részletes vizsgálata felfedte, hogy a Hold felszínén körülbelül 2 milliárd évvel ezelőtt létezett egy gyenge, de működő mágneses mező. Ez a felfedezés új perspektívát nyújt a Hold geológiai történetének megértéséhez.

A holdi mágneses mező erősségének, szerkezetének és fejlődésének megértése kulcsfontosságú a hold belső szerkezetének, hőtörténetének és felszíni környezetének feltárásához.

A Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó Geológiai és Geofizikai Intézet (IGG) kutatóinak vezetésével a Chang'e-5 által a Hold középső szélességeinél lévő Oceanus Procellarumból visszahozott 9 bazaltmintát elemeztek.

Ezek a kőzetek egyedülálló lehetőséget kínálnak a Hold 3 és 1 milliárd évvel ezelőtti mágneses történetének feltárására, egy olyan időszakot, amely még bőven tartogat kutatási lehetőségeket. Ez a rés felveti azt az érdekes kérdést, hogy vajon a Holdon volt-e hosszú ideig tartó "dinamó" hatás.

A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a Hold mágneses mezeje ebben az időszakban viszonylag gyenge volt, csupán 2-4 mikrotesla erősséggel, ami a Föld jelenlegi mágneses mezőjének kevesebb mint 10 százalékát jelenti. Ezt a felfedezést a Science Advances című tudományos folyóirat csütörtöki számának címlapsztorijában tették közzé.

Ez a megállapítás segít betölteni egy jelentős űrt a Hold mágneses fejlődésének megértésében, és arra utal, hogy a holdi dinamó legalább a középső évekig fennállt - mondta Cai Shuhui, a tanulmány egyik levelező szerzője.

A kutatók arra is utaltak, hogy a Hold mélyén folyamatos termikus konvekció zajlik, amely extra hőt szolgáltathatott a vulkanikus tevékenységhez, mielőtt a Hold mágneses mezeje teljesen eltűnt.

A tanulmány szerint a mágneses mezőt mozgató erő olyan folyamatokból eredhet, mint a holdi mag kristályosodása, a holdbolygatás és a sűrű ősanyag leszállása.

Cai szerint a Chang'e-5 által gyűjtött mintákban felfedezett gyenge mágneses mező arra utal, hogy a Hold középső korszakában létezett egy védelmet nyújtó mágneses pajzs. Ez a megfigyelés fontos alapot biztosít az űrbeli időjárás és a Hold felszínén található illékony anyagok, mint például a víz, kutatásához.

A kutatócsoport nemrégiben egy figyelemre méltó tanulmányt tett közzé a Nature folyóiratban, amely a Hold mágneses mezejének 2,8 milliárd évvel ezelőtti, szokatlanul megnövekedett erősségére világít rá. Ez a felfedezés a Chang'e-6 holdszonda által a Hold túlsó oldalán gyűjtött kőzetminták részletes elemzésén alapul.

A két kutatás összegzése alapján Cai megjegyezte, hogy a Hold mágneses mezeje nemcsak megmaradt a hold középső korszakában, hanem valószínűleg ingadozásokon is átesett ebben az időszakban.

2024 novemberében egy IGG-csoport felfedezte, hogy a Hold túlsó oldalán két jelentős vulkanikus esemény zajlott le: az egyik körülbelül 2,8 milliárd, míg a másik 4,2 milliárd évvel ezelőtt. További kutatások során kiderült, hogy a Chang'e-6 űrszonda által gyűjtött, alacsony titántartalommal rendelkező kőzetminták körülbelül 2,83 milliárd évesek, ami újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a Hold ezen rejtett oldalán aktív vulkáni tevékenység folyt.

A Chang'e-6 holdszonda tavaly, június 25-én tért haza a Földre, magával hozva 1935,3 grammnyi holdmintát, amelyet a Hold eddig felfedezetlen túlsó oldaláról gyűjtöttek össze. Ezzel szemben a 2020. december 17-én visszatérő Chang'e-5 szonda 1731 grammnyi anyagot hozott, amely főként a holdfelszín kőzeteiből és talajából állt.

Related posts