A hazai nyugdíjasok helyzete kedvezőbb az európai átlaghoz képest. Ma7.sk szerint a statisztikák azt mutatják, hogy a helyi nyugdíjak és a szociális juttatások általában magasabbak, mint sok más európai országban. Ezen kívül a nyugdíjasok életminősége is

A nyugdíjak Európában átlagosan a nyugdíjba vonulás előtti jövedelem körülbelül háromötödét teszik ki. Az EU számos országában ez az arány 50% alá csökkent, ami megnehezíti a nyugdíjasok számára a méltó életszínvonal fenntartását. Az EU-ban szinte minden hatodik nyugdíjas a szegénység kockázatának van kitéve, miközben a veszélyeztetettségi ráta 2013-ban 12% volt, tíz évvel később pedig 15,5%-ra emelkedett - írja a trend.sk.
Szlovákiában ez a helyzet kedvezőbb. A nyugdíjba vonulás után a jövedelem 62%-át kapták meg az egykori munkavállalók, ami meghaladja az európai átlagot.
Az Aggregate Replacement Ratio (összesített helyettesítési arány) egy fontos mutató, amelyet az Eurostat publikál. Ez az arány a nyugdíjrendszerek hatékonyságát jelzi, különös figyelmet fordítva arra, hogy mennyire képesek fenntartani az életszínvonalat a nyugdíjba vonulás után. Az arány a 65-74 éves korosztály nyugdíjából származó jövedelmeket hasonlítja össze az 50-59 éves korcsoport aktív dolgozóinak keresetével, miközben figyelmen kívül hagyja a különféle szociális juttatásokat.
2023-ban az Európai Unióban a nyugdíjhelyettesítési arány 58%-ra nőtt. Ez azt jelenti, hogy ha egy 50 és 59 éves kor között 100 eurót kereső személy nyugdíjba vonul, akkor 65 és 74 éves kora között havonta 58 eurót kap. Szlovákiában a nyugdíjasok esetében ez a szám magasabb, 62 euróra rúg. Az EU-n belül a nyugdíjak közötti eltérések is szembetűnőek, hiszen Horvátországban mindössze 35 eurós, míg Görögországban már 78 eurós nyugdíjhelyettesítési arányt regisztráltak – derül ki az Euronews.com jelentéséből. A legmagasabb arányt a nyugdíjasok körében Spanyolország (77%), Olaszország (75%) és Portugália (61%) mutatja, mindhárom ország túllépte az uniós átlagot.
A szlovákiai nyugdíjasok teljesítménye kifejezetten figyelemre méltó, és ez szoros kapcsolatban áll az időskori nyugdíjak, valamint az átlagbér közötti arány alakulásával, amely az utóbbi időszakban markánsan növekedett.
Marián Búlik, az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi szakértője kiemelte, hogy a helyzet egyszerre hordoz magában jó és rossz híreket. "A munkavállalók szempontjából kedvező, hogy a nyugdíjak helyettesítési rátája viszonylag magas a bruttó bérhez viszonyítva. Azonban egy időszakban ez az arány csökkent, hiszen a bérek emelkedése gyorsabb ütemet mutatott, mint a nyugdíjak értékének növekedése" - tette hozzá.
Az elemző véleménye szerint 2023-ban fordulóponthoz érkezett a helyzet, hiszen a helyettesítési ráta tavaly drámaian megnövekedett. Búlik kiemelte, hogy ez a hirtelen emelkedés aggasztó jelenség, mivel világosan jelzi a szlovák nyugdíjrendszer fenntarthatatlanságának problémáit.