Az észt hírszerzés szerint Kína egy különleges módszert alkalmaz, hogy elkerülje a szankciókat, ezzel támogatva az orosz dróngyártási tevékenységeket.


A Kínai Népköztársaság többször hangsúlyozta, hogy semmiféle kapcsolatot nem kíván létesíteni az ukrajnai konfliktussal, ám a valóság ennél bonyolultabb.

Az észt külföldi hírszerzés szerdán közzétett éves nemzetbiztonsági jelentésében az áll, hogy Kína segíti Moszkva katonai dróngyártását azzal, hogy a kritikus nyugati alkatrészek csempészetének központjává vált.

Az Oroszországba eljutó nyugati komponensek mintegy 80 százaléka Kínából származik. Korábbi az ukrán katonai jelentések is azt sugallták, hogy a csatatéren talált orosz fegyverek külföldi alkatrészek harmada Kínán keresztül érkezett.

Az észt elemzés szerint Kína lett az elsődleges központ a csúcstechnológiás és kettős felhasználású termékek importjában, elkerülve a nyugati szankciókat. Az Oroszországgal határos és NATO-tag Észtország feszült figyelemmel követi a gyanús technológiai transzfereket, amelyek alááshatják a nyugati katonai erőfeszítéseket Ukrajna megvédésére.

Tallin feszültségei nem véletlenek; a város geopolitikai helyzete miatt különösen aggasztó, hogy egy esetleges háborús eszkaláció elsőként érintheti Észtországot.

Észország, ahogyan balti szomszédai, Lettország és Litvánia, a második világháború során Sztálin hatalmi törekvéseinek áldozatául esett, amikor erőszakkal annektálta őket. Csak 1991-ben, a Szovjetunió összeomlásának eredményeként tudták visszanyerni függetlenségüket.

Oroszország számos különféle 'csali' drónt alkotott és telepített, hogy elvonja az ukrán légvédelmi figyelmet. Kiemelkedő példák erre a Gerbera és a Parodija UAV-ok, melyekben nyugati technológiai komponensek is fellelhetők. A Gerbera-3 névre hallgató változat pedig már robbanóanyagot is képes magával vinni.

A Gerbera drón modern elektronikájában olyan neves nyugati vállalatok komponensei találhatóak, mint a Texas Instruments, az Analog Devices és az STMicroelectronics.

A durván épített drónok vizsgálata során kiderült, hogy a világ különböző részein, köztük Európában működő cégek is gyártották a technológiát és alkatrészeket. Ukrajna ezekről a nyugati elemekről - például mikrokontrollerekről, antennákról és adó-vevőkről - bizonyítékokat töltött fel a kormányzati portálra, felsorolva több nyugati cég nevét.

Mi lehet Kína érdeke ebben a helyzetben?

Kaupo Rosin, az észt biztonsági szolgálat vezetője úgy véli, hogy Kína számára kulcsfontosságú megakadályozni Oroszország lehetséges vereségét, mivel egy ilyen kimenetel az Egyesült Államok győzelmét hozná magával. Az Egyesült Államok pedig Kína legnagyobb konkurense, így Pekingnek különösen oda kell figyelnie a helyzet alakulására, különösen Donald Trump elnökségének idején, amikor a nyomás fokozódik.

Oroszországnak nincs hazai alternatívája a drón alkatrészekre, ezért ezeket nagyrészt Nyugatról szerzik be, kerülő utakon - állítja az észt jelentés, amely szerint a kínai kormány megkönnyíti a kettős felhasználású alkatrészek titkos átadását magáncégeken keresztül átadását, vagy elnéz felettük.

Észtország véleménye szerint valószínű, hogy bizonyos nyugati vállalatok kínai irodái is érintettek az átjátszási műveletekben, ami komoly kockázatot jelent az amerikai szankciók szempontjából.

A legfrissebb jelentések alapján Oroszország komoly anyagi forrásokat allokál dróngyártásának fejlesztésére, beleértve az iráni öngyilkos drónok továbbfejlesztett hazai verzióit is. A Kreml tervei között szerepel a hadsereg létszámának drasztikus növelése: a 2022 őszi 600-700 ezer fős állományt 1,5 millióra kívánják emelni. E mellett hatalmas összegeket invesztálnak a katonai költségvetésbe, ami lehetővé teszi a jelentős UAV-technológiák fejlesztését. E fejlemények tükrében a NATO-tagállamoknak sürgősen erősíteniük kell balti jelenlétüket.

Moszkva tagadja, hogy terjeszkedő tervei lennének balti vagy más szomszédaival szemben, és továbbra is tartja, hogy azért kényszerült csapatokat küldeni Ukrajnába, hogy szembe szálljon az ellenséges Nyugattal, amely veszélyezteti Oroszország biztonságát. Az egyre nehezebben leplezhető kínai közreműködés ennek a felfogásnak a szolgálatát jelenti.

Related posts