Kirúghatják? Erre készülhet az, aki az ónos eső következtében nem tudja elérni a munkahelyét.


Az ónos eső a téli időszak egyik legkockázatosabb meteorológiai eseménye, amely nem csupán a közlekedés biztonságát fenyegeti, hanem a Munka Törvénykönyvében is találkozhatunk utalásokkal rá.

Ma reggel egy tömegbaleset rázta meg az M3-as autópályát, ahol hat autó sodródott össze a csúszós úton. Az ónos eső miatt az ország más területein is történt néhány koccanásos baleset. Érdekes, hogy a meteorológiai jelenség neve, az "ónos eső", valójában megtévesztő; nem arról van szó, hogy ón cseppek hullanak az égből téli hajnalokon. De akkor mégis, miért kapta ezt a nevet? És mit tehetünk, ha emiatt késett a munkába érkezésünk?

A csúszós útburkolat nem csupán az autósok, hanem minden közlekedő életét megnehezíti. Sokak számára ez annyira elrettentő, hogy inkább otthon maradnak, távol a munkahelyüktől vagy az iskolától. Ilyen helyzetekben a munkáltatók is általában elkerülik a vitát, hiszen a Munka Törvénykönyvének 55. paragrafusa világosan fogalmaz:

A munkavállaló mentesül a rendelkezésre állás és a munkavégzés kötelezettsége alól, ha olyan különösen méltányolandó személyes, családi vagy elháríthatatlan körülmények miatt van szüksége távollétre, amelyek indokolttá teszik ezt az időszakot.

Azaz: ha fizikailag képtelenek vagyunk eljutni a munkahelyünkre, akkor ezt következmények nélkül megtehetjük, mondta korábban dr. Nádas György munkajogász a Bors-nak.

Nos, ha reggel, amikor kiállunk a garázsból, nem sikerül megállítanunk az autót az első kanyarban, vagy ha már gyalogosan a kapu előtt megcsúszunk az ónos eső miatt, az világosan megvalósítja a törvénykönyv említett paragrafusának lényegét.

Minden munkavállalónak fontos szerepe van a csapatmunkában, ezért elengedhetetlen, hogy azonnal tájékoztassuk a vezetőnket a felmerülő problémákról. Ő valószínűleg olyan megoldási lehetőséget fog ajánlani, amely mindkét fél érdekeit figyelembe veszi.

Related posts