"Parlamenti megítélésünk kiemelkedő, és az RMDSZ szerepe a kormányban most erősebb, mint bármikor korábban."


Molnár András, a Temes megyei RMDSZ elnöke és temesvári jogász, 2024. december 21-e óta képviseli a bánsági magyar közösséget a bukaresti parlamentben. A majláthfalvi születésű politikai újonc tanulmányait a hatodik osztálytól egészen a jogi egyetemig Temesváron végezte, és jelenleg Újszentesen él, ahol nős és három gyermek büszke édesapja. A 39 éves Molnár Andrással beszélgettünk Bukarestben szerzett első tapasztalatairól, képviselői feladatairól, az RMDSZ-frakció megítéléséről, valamint az új összetételű képviselőházban tapasztalt hangulatról.

- A képviselői mandátum megszerzése után milyen út vezetett a képviselői eskütételig?

- A választások után Temesváron átvettem a parlamenti képviselői mandátumról szóló igazolást, és ezzel jelentkeztem a bukaresti képviselőházban. Ezzel kezdetét vette egy több órás regisztrációs folyamat, papír alapú és online űrlapokat töltöttem ki, fénykép készült az ideiglenes igazolványhoz, átvettem egy aktacsomót, amelyben benne van a képviselőház szabályzata, a román alkotmány, technikai információk, egy táblagép a szavazásokhoz. Az eskütétel 2024. december 21-én reggel 9 órától 15 óráig tartott, ennyi idő kellett ahhoz, hogy a 331 parlamenti képviselő letegye a hivatali esküt. Közben megismerkedtem az RMDSZ parlamenti frakciójában azokkal a képviselő kollégákkal, akiket korábban nem ismertem, találkoztam a személyzettel is. Az RMDSZ frakció egy közös második emeleti térben dolgozik, ahol vagy hat iroda van összenyitva, vannak íróasztalok, otthonos, barátságos a környezet.

Mik voltak az első lépései a képviselőházban?

A parlamenti bizottságok ülésére gyűltünk össze, ahol a legfontosabb feladatunk az volt, hogy meghatározzuk, ki melyik bizottságban fog dolgozni. Minden képviselőnek legalább egy szakbizottságban kötelező részt venni. Én jogász végzettségem révén a jogi bizottságba kértem felvételt, és örömmel értesültem arról, hogy a kollégáim támogatták ezt a kérvényt. Az RMDSZ-nek három helye van ebben a bizottságban, amelyet a legfontosabbnak tartok, hiszen minden törvénytervezet és törvénymódosítás itt kerül elsőként megvitatásra. Emellett a mandátumigazolási bizottságba is beválasztottak, amelynek feladata a képviselői mandátumok elfogadása volt. Ez a munka 4-5 órát vett igénybe, és elengedhetetlen volt, hogy még az eskütétel előtt befejezzük. Továbbá, egy harmadik bizottságba is kineveztek, amely a gazdaságpolitikával, reformokkal és privatizációval foglalkozik; ennek a bizottságnak Victor Ponta volt miniszterelnök a vezetője. Ebben a bizottságban én képviselem az RMDSZ-t, ezért különös figyelmet és elkötelezettséget igényel tőlem a munka.

Hol található a fővárosban a parlamenti képviselők elhelyezésére szolgáló szállás?

A szálláshelyek szervezését mindenki saját magának végzi, és ehhez egy havi keret áll rendelkezésre, amelyből szállodai szobát vagy apartmant bérelhetünk. Én és néhány társammal egy olyan hotelt választottunk, amely közel helyezkedik el a képviselőház épületéhez. Hosszú távon tervezem, hogy egy költséghatékonyabb megoldást keresek. Az első utam során hat napot töltöttem a fővárosban, és ez idő alatt megpróbáltam felfedezni a parlament épületét is. Azonban úgy érzem, hogy csak a terület körülbelül 10%-át sikerült bejárnom, hiszen ez egy hatalmas, 365 ezer négyzetméteres építmény.

- Milyenek voltak az első benyomásai a parlamenti munkáról?

Az első benyomásaim vegyesek, hiszen számos pozitív és negatív tapasztalat is ért. A pozitív élmények főként az RMDSZ frakcióval kapcsolatosak; azonnal észleltem, hogy az RMDSZ-es képviselők körében kiváló a megítélés és rendkívül kedvező a légkör. Én magam is úgy érzem, hogy csupán néhány nap leforgása alatt sikerült beilleszkednem a csapatba. Az első hetünk a parlamentben nem csupán a formális ügyekről szólt, hanem arról is, hogy az RMDSZ aktívan részt vett a koalíciós tárgyalásokban. Bár kezdetben sok kérdés és bizonytalanság övezett minket, a helyzet folyamatosan változott, és végül sikerült megállapodásra jutni. Az RMDSZ most nagyobb befolyással bír a kormányban, mint valaha. Az egyik legfontosabb minisztérium vezetését is RMDSZ-es politikus látja el, ami óriási lehetőséget jelent a bizonyításra! Ez a helyzet azt tükrözi, hogy a többség szemében megváltozott a megítélésünk; szakembereinket elismerik, tudják, hogy jól dolgozunk, és nem jelentünk veszélyt a nemzetbiztonságra.

A plenáris üléseken szerzett negatív tapasztalataim során döbbenten figyeltem, hogyan értelmezik a demokráciát a szélsőséges mozgalmak képviselői. A rendezvényeken megfigyelhettem a zászlók lengetését, a népviseletben való megjelenést és a folyamatos ordítozást, amelyek mind egyfajta zűrzavart és feszültséget teremtettek. Különösen emlékezetes volt, amikor Diana Soșoacă, az SOS elnöke, egy erkélyről kiabált, ezzel cirkuszi hangulatot varázsolva a terembe. A képviselőházban a pártok képviselői félkörben foglaltak helyet, a szélsőjobb oldalán a POT, őket követte az SOS Románia, az AUR, majd a PSD-s képviselők. Utánuk a PNL és az USR ültek, míg a túloldalon az RMDSZ képviselői foglaltak helyet, mi pedig a legnagyobb távolságra voltunk a szélsőségesektől. Észrevettem, hogy az AUR és George Simion igyekeznek visszafogni magukat, de lehet, hogy ez csak átmeneti állapot, hiszen az államelnökválasztásig tart, vagy talán az a céljuk, hogy jó benyomást keltsenek az Európai Parlamentben. A cirkuszi jelleg valójában az SOS és a POT képviselőinek „előadásaiból” fakadt, akik bocskorba és népviseletbe öltözve mutatták be magánszámaikat. Számomra ez meglehetősen szokatlan volt, és még nem tudom, hogyan alakul majd a munka a szakbizottságokban, illetve hogyan viszonyulnak majd a szélsőséges pártok a plénumban.

Tisztelt Képviselő Úr! Milyen stratégiákat tervez alkalmazni a kapcsolattartás javítására a Temes megyei választókkal?

A parlamenti képviselői iroda várhatóan 2025. február 1-jén kezdi meg működését, egy vagy két munkatárssal. Az új iroda egyik legfontosabb feladata a helyi szervezetekkel való kapcsolattartás lesz, amelyen keresztül elérhetjük az egyházi és civil vezetőket, pedagógusokat, végső soron pedig a választókat is. A képviselői iroda székhelye valószínűleg a Putna utcai Kós Károly Közösségi Központban kap helyet, ahol az alkalmazottak közösségépítő és szervezetfejlesztő tevékenységet folytatnak majd. Ez a kezdeményezés nemcsak egy újabb humán erőforrást jelent, hanem a következő négy év során külön költségvetéssel is rendelkezik, amely lehetőséget ad közösségépítő programok finanszírozására. A jövőben is folytatni fogjuk a kapcsolatot a közösség tagjaival, minden elérhető platformon (közösségi média, hagyományos média stb.), és továbbra is megszervezzük a hagyományos temesvári és vidéki eseményeinket. Évente több mint 70 rendezvényt bonyolítunk le, ahol vagy mi szervezünk, vagy partnerként veszünk részt.

A képviselői feladataimat úgy tervezem, hogy a hétfőtől szerdáig tartó időszakban Bukarestben tartózkodom, míg csütörtökön és pénteken visszatérek Temes megyébe, hogy ott végezhessem el a munkámat. Minden pénteken szeretnék fogadóórát tartani, ahol bárki szívesen jöhet, hogy tanácsot kérjen vagy segítséget kapjon. Emellett célom, hogy minél több helyi rendezvényen részt vegyek, és ha valahová nem tudok személyesen eljutni, a kollégáim készséggel képviselnek, hiszen fontos számunkra, hogy ott legyünk, ahol ránk számítanak.

Related posts