Budapest kiszabadította magát a függőség kötelékeiből, és most már birtokában van a város ragyogásának.

Kép: Budapesti Közművek - A Lánchíd ragyogása az ünnepélyes átadás éjszakáján.
A Fővárosi Közgyűlés korábbi, egyhangú határozatával, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásaival hivatalosan is befejeződött a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft. (BDK) teljes köztulajdonba vétele.
A 4,239 milliárd forintos vételárat a Budapesti Közművek a napokban kifizette az E.ON-nak a budapesti közszolgáltató cégek megtakarításából. Az ügylet tehát nem igényelt a Fővárosi Önkormányzat részéről tőkebefektetést, annak forrása ugyanis a Budapesti Közművek létrehozásával elért hatékonyság-növelésből fakadó 2023. évi adózott eredmény.
A BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. 2001-ben alakult meg a Fővárosi Önkormányzat és az akkori ELMŰ között létrejött szindikátusi szerződés következtében, mindkét fél 50-50 százalékos tulajdonrésszel bír. A cég feladata, hogy Budapest területén biztosítsa a köz- és díszvilágítási szolgáltatásokat, amely magában foglalja a közel 190 ezer lámpatest üzemeltetését, amelyek 80 ezer lámpaoszlopra vannak felszerelve, valamint a 6 ezer kilométernyi vezetékhálózat karbantartását. Emellett gondoskodik a főváros és a kerületek tulajdonában lévő egyéb világítóberendezések működtetéséről is.
Az ELMŰ időközben E.ON tulajdonba került, így a tranzakció a Budapesti Közművek és az E.ON között zajlott le.
A Fővárosi Közgyűlés 2024 márciusában egyhangú döntést hozott, amelyben jóváhagyta a Budapesti Közművek számára a BDK Kft.-ben való részesedésszerzést. Ennek keretében az E.ON 50%-os tulajdonrészének megvásárlása valósul meg.
"Karácsony Gergely főpolgármester a tranzakcióval kapcsolatban kifejtette véleményét."
A fővárosi közvilágítás 2025. január 1-jétől függetlenedni fog az E.ON informatikai, irányítási, ügyfélszolgálati és telephelyi infrastruktúrájától. Ezt követően a Budapesti Közművek saját tulajdonú ingatlanjaiban, informatikai rendszereiben és egységes ügyfélszolgálatán keresztül folytatja működését. A Budapesti Közművek célja, hogy számos hazai és uniós forrást megpályázzon az energiatakarékos berendezések telepítésére és a közvilágítás digitalizációjára irányuló fejlesztések érdekében - olvasható a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. legfrissebb közleményében.