A bál fénypontja: Lengyelország mellett most már két újabb NATO-tag is kifejezte nemtetszését az Egyesült Államok legfrissebb lépéseivel kapcsolatban.


Lengyelország mellett az észt és litván hatóságok is kifejezték aggodalmukat az Egyesült Államok által bevezetett korlátozásokkal kapcsolatban, amelyek a mesterséges intelligenciához kapcsolódó chipek EU-országokba történő exportját érintik.

Teljesen elfogadhatatlan, hogy Joe Biden elnök kormánya úgy döntött, korlátozza jelentős számú uniós tagállam és NATO-szövetséges ország, köztük Észtország hozzáférését a mesterségesintelligencia-technológiákhoz. Ez a döntés közvetlenül érinti mind a már folyamatban lévő, mind az Észtország és más uniós országok által tervezett projekteket, amelyek célja a biztonságos és megbízható mesterséges intelligencia (MI) és alkalmazásainak létrehozása

- mondta Margus Tsahkna, Észtország külügyminisztere az ERR, az észt állami műsorszolgáltató híradójában. Kiemelte továbbá, hogy:

Észtország folyamatosan együttműködik az amerikai hatóságokkal és az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy a problémát minél előbb orvosolják.

Saulius Skvernelis, a litván parlament elnöke kifejtette, hogy az Egyesült Államok lépései "az értékalapú külpolitika csődjét jelzik".

Ez igazán meglepő. Közvetlen barátságot alakítottunk ki, amely rendkívül meleg volt, de ahogy most látjuk, egyetlen chipgyár sem létesült a környékünkön, és nem tartozunk azon (orosz) baráti országok közé, amelyeknek a sorába beillesztenek minket.

- idézte őt a Delfi litván hírportál.

A leköszönő Biden-kormányzat hétfőn zöld lightot adott a belföldön előállított félvezetők és mesterséges intelligencia technológiák külföldi exportjára vonatkozó új szabályoknak. Az amerikai kereskedelmi minisztérium alá tartozó Ipari és Biztonsági Hivatal által kiadott közleményben kiemelték, hogy ezen intézkedések célja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiák védelme, megelőzve, hogy azokat rosszindulatú szereplők megszerezzék és az Egyesült Államok ellen fordítsák.

Szerdán Lengyelország washingtoni nagykövetsége hivatalos állásfoglalást kért az Egyesült Államoktól a fejlett chipek exportjára vonatkozó korlátozásokkal kapcsolatban – tájékoztatta a közvéleményt Dariusz Standerski, a lengyel digitalizációért felelős miniszterhelyettes a Polskie Radio 1 közszolgálati rádión. A nyilatkozatában Standerski hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság tiltakozása is indokolt. Korábbi információink szerint Krzysztof Gawkowski, a lengyel miniszterelnök-helyettes és digitális ügyekért felelős miniszter "értelmetlennek" minősítette a korlátozásokat, és sürgette a lengyel külügyminisztert, valamint az EU technológiai vezetőjét, hogy tegyenek lépéseket a döntés ellen.

Izraelben egy parlamenti bizottság rendkívüli ülést szervezett, hogy alaposan megvitassák az új szabályok várható következményeit.

Related posts