Szerbiában pezsgő hangulat uralkodik, hiszen a kormányfő lemondása után igazi politikai bál kezdődött. Az események gyorsan pörögnek, és a közélet színpadán mindenki figyel.

Miloš Vučević, Szerbia miniszterelnöke, váratlanul bejelentette lemondását kedden reggel. A döntése mögött álló ok egy tragikus éjszakai incidens, amely során egyetemistákra támadtak a Szerb Haladó Párt (SNS) újvidéki irodája előtt. Az esemény részleteit a Telex.hu számolt be.
A Szabad Magyar Szó beszámolója szerint hétfő éjszaka egyetemi hallgatók váltak támadás áldozataivá Újvidéken. Az Újvidéki Bölcsészettudományi Kar hallgatói, akik blokád alatt tartózkodtak, arról számoltak be, hogy hajnali három óra körül támadták meg őket. Egy fiatal férfi és egy nő az orvostudományi kar előtt, a Szerb Haladó Párt (SNS) irodája melletti szemeteskukára matricát ragasztott, amikor két ismeretlen, rövid hajú, robusztus férfi lépett ki az irodából, és azonnal a fiúra támadt. A támadók megragadták a gallérjánál, és fojtogatni kezdték. A lány, aki ezt a szörnyű jelenetet mobiltelefonjával rögzítette, próbálta megörökíteni a támadást, de az elkövetők elvették tőle a telefont, és törölték a felvételt. Végül sikerült kiszabadítaniuk magukat, és elmenekültek, azonban a támadók visszatértek az SNS irodájába, majd gyorsan utánuk indultak, előbb gyalog, majd egy Chevrolet típusú autóval, amellyel majdnem elütötték őket – olvasható a hallgatók közleményében. Az incidens következtében a lány súlyosan megsérült, és jelenleg a Vajdasági Klinikai Központban kapja a szükséges ellátást – tájékoztatott a Telex.hu.
Néhány órával az esemény után Miloš Vučevič miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze, ahol bejelentette lemondását. Kifejtette: "Az újvidéki tragédia, amely 15 ember életét követelte, mélyen rányomta bélyegét a kormány tevékenységére. Úgy tűnik, mintha Szerbia egy helyben topogna, és sajnos politikai haszonszerzés is megkezdődött, néhányan a saját érdekeik érdekében próbálták kihasználni a tragédiát. Többen lemondtak, vádemelések történtek, és ezzel is jeleztük, hogy senki sincs védve a felelősség alól."
"A pártnak amely, minden szinten nyert a választásokon, meg kell mutatnia, hogy képes felelősséget vállalni, és a hétfő éjjeli eset után hivatalosan is benyújtom a lemondásomat a miniszterelnöki pozícióról" - mondta Vučević, aki közölte, hogy a döntését Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke elfogadta. Hozzátette, Újvidék polgármestere, Milan Đurić is lemond a nap folyamán. A kormányfő lemondását a parlamentnek is el kell fogadnia. Ezt követően új miniszterelnököt választhat a képviselőház, de az is előfordulhat, hogy előrehozott választást írnak ki - írta az MTI.
Miloš Vučevič 2012-től 2022-ig vezette Újvidék városát polgármesterként. 2023. május 27-én az SNS párt elnökévé választották. A következő időszakban, 2022 és 2024 között, a kormány alelnökeként és a hadügyminisztérium vezetőjeként is tevékenykedett. 2024. május 2-ától pedig a miniszterelnöki tisztséget is betöltötte.
Az újvidéki vasútállomás összeomlása óta Szerbiában folyamatosan zajlanak a demonstrációk.
A Szerbiában hónapok óta zajló tüntetéssorozat a novemberi újvidéki tragédia, amely tizenöt ember életét követelte, óta tart. A tiltakozók a vasútállomás tetőszerkezetének összeomlásáért a politikai vezetőket teszik felelőssé, és határozottan a kormány lemondását követelik. Az ügyben már több személyt letartóztattak. A demonstrálók véleménye szerint a tragédia mögött a mélyen gyökerező korrupció áll, amely átszövi az ország minden szegletét. Mozgalmaik végül kiterjedtek a kormány ellenesség szélesebb spektrumára, beleértve a közszolgáltatások, például az oktatás elhanyagolásának problémáját is.
Korábban a kormány több vezetője, köztük Aleksandar Vučić elnök, azzal vádolta az egyetemistákat, hogy "bent és kint" is forrást kapnak a kormány megdöntésére. Hétfőn azonban Vučić már egy békülékenyebb hangvételt ütött meg a tüntetőkkel kapcsolatban. Kijelentette, hogy 90 nap telt el a tragikus esemény óta, és ígérte, hogy levonják a megfelelő következtetéseket, valamint felelősségre vonják a vétkeseket. Az elnök hangsúlyozta, hogy az országban olyan légkör alakult ki, amely senkinek sem hasznos. Emellett elmondta, hogy átnézte a diákok négypontos követeléseit, és nyitott a párbeszédre ebben a kérdésben.
Szerbiában a kormány álhírek fegyverével próbálja aláásni a tüntetők elszántságát – 2025. január 27. A demonstrációk egyre inkább elérik a nagyobb városokat, ahol szinte lángra lobbantják az indulatokat. A vidéki területeken azonban a hatalom manipulációkkal, például a Vajdaság elszakadásának rémképével próbálja megfékezni a népharagot. A helyzet feszültséggel teli, és a közvélemény egyre inkább lázong.
A legutóbbi újvidéki tragédia következtében a Budapest-Belgrád vasútvonal szerbiai szakaszának, a Belgrád-Újvidék-Szabadka vonalnak a novemberre tervezett átadását határozatlan időre elhalasztották. A vajdasági Szabad Magyar Szó tudósítása szerint a vasút menetrendjének kiadásáért felelős Srbijavoz, a szerb állami vasúti társaság, nem szolgáltat információt a vonal várható megnyitásáról. Vučić elnök az Informer televíziónak adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy "nem reális", hogy az első gyorsvonat február vagy március előtt útnak induljon, mivel a szakasz átadása előtt alaposan át kell vizsgálni az összes, a projekt keretében épített vasútállomást.
Szerbiában egyre szélesebb körű támogatásra talál az általános sztrájkra való felhívás, amelyet az egyetemisták indítottak el 2025. január 24-én. A november elsejei újvidéki vasútállomáson bekövetkezett tragédia körülményeinek tisztázása érdekében a tüntetők sora folyamatosan bővül. Az események hatására sokan egyesítik erejüket, hogy közösen követeljék a felelősségre vonást és a változást. A diákok célja, hogy felhívják a figyelmet a társadalmi igazságtalanságokra, és a közvélemény figyelmét ráirányítsák a sürgető problémákra, amelyek a jövő generációját érintik.
Szerbiában vasárnap is folytatódtak a kormányellenes demonstrációk 2025. január 27-én. A Szabad Magyar Szó tudósítása szerint Újvidéken 11 órakor a városháza előtt emlékeztek meg Dona kutyáról, akit a szombati, január 25-i tüntetés során gázolt el egy mentőautó. A nap során több városban, például Čačakon is zajlottak tiltakozások, ahol a résztvevők hangot adtak elégedetlenségüknek.