Magyarország partnerséget alakít ki Bissau-Guineával a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében | Demokrata


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető, Carlos Pinto Pereira bissau-guineai kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a veszélyek korában Afrika szerepe egyre inkább felértékelődik. A kontinens lakossága várhatóan körülbelül 950 millió fővel fog gyarapodni a következő huszonöt évben, ami sürgeti egy átfogó fejlesztési stratégia kidolgozását.

"Ha nem sikerül kidolgozni egy átfogó és ambiciózus fejlesztési stratégiát Európa és Afrika között, akkor két rendkívül aggasztó jövőképpel kell szembenéznünk: vagy tanúi leszünk a történelem legnagyobb humanitárius válságának, vagy a legintenzívebb migrációs nyomásnak, amely eddig valaha is tapasztalható volt" - hívta fel a figyelmet.

"Mi a magunk részéről egyikkel sem szeretnénk szembesülni, ezért azt szorgalmazzuk, hogy jöjjön létre egy nagy Európa-Afrika fejlesztési együttműködés" - tette hozzá.

A nyilatkozata alapján a felek közösen kívánják megküzdeni a terrorizmus fenyegetésével, amely Afrika számára eddig példa nélküli kihívást jelent. Az afrikai és európai biztonság szorosan összefonódik, így elengedhetetlen a közös fellépés.

"Fontos közös érdekünk, hogy hatékonyan fellépjünk a nemzetközi kábítószer-kereskedelem ellen. Ez a jelenség egyre aggasztóbb méreteket ölt, és a kábítószer-kereskedők sajnos elrabolják gyermekeink egészségét, valamint jövőjüket. Ezért elengedhetetlen, hogy határozott, kemény és irgalmat nem ismerő módon harcoljunk a kábítószer-kereskedelem ellen" – hangsúlyozta.

Ezzel kapcsolatban pedig méltatta Bissau-Guinea fellépését, aláhúzva, hogy a fontos drogkereskedelmi útvonalon fekvő állam példamutató szigorral jár el ebben a kérdésben, ami Európának és hazánknak is segítség.

"Ha ott megszakad a szállítási útvonal, akkor ide, Európába is kevesebb drog tud eljutni. És akkor annál kevesebb emberi tragédiával kell szembesülnünk" - mutatott rá.

Szijjártó Péter ezt követően a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vízgazdálkodás területén zajló kétoldalú együttműködésre fókuszált. Hangsúlyozta, hogy a fejlett magyar technológiák jelentős támogatást nyújthatnak Bissau-Guinea ezen ágazatainak modernizálásában.

Továbbá bejelentette, hogy megállapodás jött létre, mely szerint évente húsz afrikai hallgató folytathatja tanulmányait magyarországi egyetemeken. Hazatérésük után ezek a fiatalok hozzájárulhatnak hazájuk fejlődéséhez.

Végül kiemelte, hogy Magyarország és Bissau-Guinea is a béke híve, és mindkét ország elkötelezett az ukrajnai konfliktus diplomáciai megoldása mellett.

"Afrika nyugati területein is hasonló gazdasági nehézségekkel, kihívásokkal és problémákkal kell szembenézni a háború következtében, mint Európában. Ahogyan a nyugat-afrikai emberek, úgy a magyarok sem okolhatóak ennek a konfliktusnak a létrejöttéért" - hangsúlyozta.

A miniszter hangsúlyozta, hogy közös afrikai és európai érdek fűződik ahhoz, hogy a háború mielőbb befejeződjön. Ebből adódóan fontos, hogy a liberális háborúpárti politikai szereplők ne álljanak ellent az amerikai és orosz fél közötti tárgyalások sikerének.

Related posts