A kormány továbbra is fokozza a nyomást az önkormányzatokra.
Az önkormányzatok számára kötelezővé válik, hogy a Magyar Államkincstárnál (MÁK) tartsák pénzeszközeik egy meghatározott hányadát. A kormány múlt pénteken társadalmi egyeztetés céljából terjesztette elő a helyi önkormányzatok pénzügyi stabilitását érintő törvény módosítását. A Nemzetgazdasági Minisztérium által szervezett háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy a kormány előrejelzése szerint az önkormányzati forrásokból legalább 300 milliárd forintot várnak a Magyar Államkincstárhoz az október 1-i határidőig.
A háttérbeszélgetésen elhangzott az előterjesztők részéről, hogy "nem államosítjuk az önkormányzatok bankszámlavezetését, számukra továbbra is rendelkezésre állnak a kereskedelmi bankok számlái".
Azonban a többletlikviditást át kell csatornázni a Magyar Államkincstárhoz, és a banki számlákon csak annyi pénz maradhat, amennyi elegendő a folyamatos napi kiadások fedezésére - ez az összeg a historikus tapasztalatok alapján az előző évi költségvetési kiadás 5%-ára tehető.
Természetesen az ezen felüli likviditásról is szabadon rendelkezhetnek majd az önkormányzatok, azaz hozzáférhetnek a pénzhez, ha a banki forrásaik nem lennének elegendők a folyó kiadásaikra. Az önkormányzatok ezenkívül továbbra is felvehetnek a bankoktól éven belüli lejáratú likviditási hitelt, amint azt jelenleg is megtehetik.
Az eddig lekötött betétként tartott befektetéseikre alternatívát kínál az Államkincstárnál vásárolható önkormányzati kötvény, melynek kamata évi 6,5%, azaz a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű. Ez egy rendkívül kedvező konstrukció, és bármikor visszaváltható a befektetés, miközben az időarányos kamatot az önkormányzatok megkapják.
A tavalyi adatok szerint az önkormányzatok összes likviditása körülbelül 900 milliárd forintra rúg. Ebből az idei évben érintett önkormányzatok eszközei körülbelül 400 milliárd forintot képviselnek.
2025. október 1-jétől kezdődően egy új rendszer lép életbe, amely szerint az önkormányzatoknak kötelezővé válik, hogy pénzeszközeik egy részét a kincstári egységes számlán (KESZ) helyezzék el. Ez a számla a Magyar Államkincstárnál van nyitva, és célja a pénzügyi források átláthatóságának és hatékonyságának növelése.
A törvénymódosítás értelmében az önkormányzatoknak a következő sorrendben kell elhelyezniük az éves költségvetési főösszeget meghaladó pénzeszközeiket a KESZ-en:
2025. október 1-jétől a megyei jogú városi önkormányzatok, valamint a Fővárosi Önkormányzat és a fővárosi kerületi önkormányzatok új szabályozások szerint működnek majd.
2027-től kezdődően a résztvevők köre bővül a városi önkormányzatok bevonásával,
2028-tól pedig a szabály kiterjed valamennyi települési önkormányzatra.