Tiborcz István kifejezte véleményét az állampolgárságról, hangsúlyozva, hogy sem az arab országokban, sem más nemzeteknél nem kíván állampolgárságot szerezni.


Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás - Tiborcz István, a BDPST Group vezetője, az Economx konferenciáján lenyűgöző magyar tehetségekről osztotta meg gondolatait, miközben kijelentette, hogy nem tervez költözést.

Tiborcz István a 444.hu megkeresésére reagálva kijelentette: "Magyar Péter ismételten téved, hiszen soha nem nyújtottam be állampolgársági kérelmet az Egyesült Arab Emírségekbe, ahogyan azt legutóbbi posztjában állította, és ez vonatkozik más országokra is." A nyilatkozatot a BDPST Koncept nevű cégen keresztül tette.

Az ügy háttere az, hogy Magyar Péter Facebook-bejegyzésében megosztotta, miszerint "Orbán Viktor veje, Tiborcz István egy Gellért-hegyi ügyvédi iroda segítségével kérvényezett állampolgárságot az Egyesült Arab Emírségekben".

Dubaj nem csupán az utóbbi időben népszerűvé vált csokijával tűnik ki, hanem azért is, mert Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy évvel ezelőtt fontos bejelentést tett: Magyarország tovább kívánja erősíteni az Egyesült Arab Emírségekkel való együttműködését. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalomban a magyar export 18 százalékos növekedést mutatott, ami jól tükrözi a hazai vállalkozások egyre sikeresebb piacra lépését a közel-keleti régióban.

"Magyarország eddig is jelentős előnyökhöz jutott az Egyesült Arab Emírségekkel való együttműködés révén, ezért elkötelezettek vagyunk az együttműködés további fejlesztése mellett" - nyilatkozta Szijjártó Péter.

2025 januárjában a tárcavezető örömmel számolt be a két ország közötti gazdasági kapcsolatok dinamikus fejlődéséről. Az előző évben a kereskedelmi forgalom már elérte a félmilliárd dollárt, ami jelentős mérföldkőnek számít. Most pedig egy új megállapodás született, amely az olaj- és földgázkitermelés, az energetika, valamint a megújuló energiaforrások hasznosítására fókuszál. Emellett a bankszektorban, a digitális iparban, a telekommunikációban és a védelmi iparban is megerősítették a vállalatok közötti együttműködés iránti kölcsönös szándékot - tette hozzá a tárcavezető.

Akkor azt a szándékot is jelezte Szijjártó Péter, hogy az Európai Unió az Egyesült Arab Emirátusokkal külön is kezdjen szabadkereskedelmi tárgyalásokat, mert ezek sikere jelentős mértékben hozzá tudna járulni az Európai Unió gazdasági versenyképességének javulásához.

Közben az is kiderült, hogy mind nagyobb mértékben használják ki a magyar cégek az Egyesült Arab Emírségek úgynevezett HUB-szerepét, vagyis azt, hogy kereskedelmi csomópontként lehetővé teszik a termékek tovább exportálását harmadik országokba.

Saud al-Shamsi, az Egyesült Arab Emírségek magyarországi nagykövete a hvg.hu-nak adott interjújában elmondta, hogy 2022-ben a magyar áruk, amelyeket közvetlenül az Emírségekbe szállítottak vagy onnan reexportáltak, összesen 916 millió dollárt tettek ki. Ebből a reexport értéke 113 millió dollár volt. Az idei év első kilenc hónapjában a reexport már 185 millió dollárt ért el, ezzel túllépve a tavalyi teljes mennyiséget. A becslések szerint az év végére a számok szinte megduplázódnak majd.

A nagykövet véleménye szerint a magyar cégek úgy vélik, hogy az alacsony energia- és működési költségek kihasználásával, valamint a minimális bürokratikus akadályok megkerülésével jelentős árrést és tartós növekedést érhetnek el. E stratégia részeként gyártó- vagy elosztóközpontokat hozhatnak létre az Egyesült Arab Emírségekben, ami lehetőséget teremt arra, hogy közelebb kerüljenek a "nem uniós" vevőkhöz és beszállítókhoz. Talán a legnagyobb előny, hogy ezzel olyan piacok felé is megnyílhatnak, amelyek eddig nehezen voltak elérhetők számukra.

Related posts