Ha holnaptól nem kellene dolgoznom, valószínűleg elkezdeném felfedezni azokat a tevékenységeket, amikre eddig nem volt időm. Talán elutaznék egy új helyre, ahol még sosem jártam, vagy belevágnék valamilyen kreatív projektbe, például festésbe vagy írásba.


A címben felvetett kérdés sokak szemében talán irreálisnak vagy akár provokatívnak tűnhet, mégis létezik egy szűk réteg Magyarországon, akik számára a munka nem elkerülhetetlen része a mindennapoknak. Nem feltétlenül a legnagyobb gazdasági erővel bírók, de pénzügyeiket tudatosan kezelik, következetesen építik, így olyan szabadságot értek el, amely sok ember számára csupán egy távoli álom. Vagy, ha még nem is érték el ezt a célt, néhány éven belül valószínűleg sikerülni fog számukra. Az alábbiakban róluk, a pénzügyi függetlenség és a korai nyugdíj eszméjét hirdető, angol megfelelőjükből a FIRE (Financial Independence, Retire Early) akronimával ismertté vált mozgalom hazai képviselőiről lesz szó.

A munkából való szabadságra való átmenet nekem óriási bűntudatot okoz. Zavart érzéssel tölt el, ha úgy tűnik, hogy éppen nem teszek semmi értékeset.

- fogalmazza meg András, aki 2021 óta nem dolgozik. 49 évesen ugyanis elérte a pénzügyi függetlenséget, igaz, az ehhez vezető út nem volt zökkenőmentes. Olyannyira nem, hogy a nagyszülei után még adósságot is örökölt. "Kommunista beállítottságú", anyagilag egyre lejjebb csúszó mérnökcsaládban nőtt fel egy újpesti panellakásban. "A családi hiedelmek szerint a rendes ember alkalmazottként dolgozott, és lassan, de biztosan jutott előre az életben. Ellenben a vállalkozó egy gyanús, ügyeskedő valaki volt, aki mások átveréséből gazdagodott meg. Bennem a kezdetektől volt ezzel szemben egy lázadás" - meséli András.

Bár sok mérnök dolgozott körülöttem, a környezetünkben mégis mindenki nehezen boldogult. Amire szükségünk volt, arra akadt némi pénz, de messze nem mondhattuk magunkat gazdagnak. Az otthonunkban gyakran zajlottak veszekedések is.

Hamar a saját útját kezdte járni, már '94-ben a főiskolán belecsöppent a textilkereskedelembe egy barátja révén: pólókat nyomtak és vittek ki Ausztriába. Bár jól keresett és sokat tudott félretenni, hamarosan minden pénzét elbukta. "Hatalmasra nőtt az egóm, lombardhitelt vettem fel, tőkeáttételesen kezdtem kereskedni a tőzsdén. Minden megtakarításomat elvesztettem." De felállt a padlóról, és pár évre rá már saját nyomdaipari céget alapított egy barátjával - mintás pólókat és egyéb termékeket gyártottak nagy mennyiségben. Összességében jól ment neki, a bevételei felét félre tudta tenni, amiből lakásokat vásárolt. A részesedését végül 2021-ben adta el a társtulajdonosnak. Célja a passzív jövedelem elérése volt, ami a kivásárlás után sikerült is neki. További lakásokat vásárolt kiadási céllal.

Két éve fedezte fel a hazai FIRE mozgalmat, és azóta szívvel-lélekkel elkötelezte magát mellette. Bár nem tartja magát korai nyugdíjasnak, a pénzügyi függetlenség érzését élvezi, ami számára egy új életminőséget hozott. A klasszikus értelemben már nem áll be a munkahelyi rutinba, de a bérbe adott lakásokat szívesen rendezi be, hiszen ez a tevékenység örömet nyújt neki. Emellett aktívan sportol, angolt tanul, jógázik, és szenvedéllyel merül el a könyvek világában.

A nap fénye lassan eltűnik a horizont mögött. Igyekszem megnyugtatni az elmémet, de ez nem éppen egyszerű feladat. Vágyom rá, hogy több kalandot éljek át, és felfedezhessem a világ újabb szegleteit.

Megbánta-e valaha a választását? - kérdezem tőle az életmódváltás kapcsán.

"Egyáltalán nem. Anyagilag és sikerekben ezt a történetet kimaxoltam, de nem tudtam pihenni soha. Folyamatosan meg akartam felelni az ügyfeleknek, sokat aggódtam. Elfáradtam. Már nem akarok idegeskedni. Egy vállalkozás ilyen: a sok pénz sok energiával jár együtt, és néha összemosódik a feszültséggel. Nem kell feltétlen így lennie, de az esetek többségében így van."

Szelídebbé válni önmagammal egy olyan utazás, amely során felfedezem a belső békém és elfogadom a gyengeségeimet. Az önmagammal való kedvesség azt jelenti, hogy megengedem magamnak a hibázást, és megértem, hogy ezek az élmények is hozzájárulnak a fejlődésemhez. A belső hangomra figyelve, arra törekszem, hogy támogató és megértő legyek önmagammal szemben, így teret adva a növekedésnek és a gyógyulásnak.

- válaszolja rövid hallgatás után, amikor azt firtatom, milyen célja van még az életben? "Szeretnék önismeretben fejlődni, mert sokszor bántom magam. Jó volna, ha értékesnek tudnám érezni magam csak azért, mert vagyok" - teszi hozzá.

András megvalósította azt az álmot, amelyért sokan a FIRE (Financial Independence, Retire Early) mozgalom tagjai küzdenek: a befektetéseinek révén megteremtette a pénzügyi függetlenséget, és középkorúként végre azzal foglalkozhat, ami igazán örömet okoz neki. A FIRE mozgalom gyökerei az Egyesült Államokban találhatók, ahol az 1990-es években Vicki Robin és Joe Dominguez híres könyve, a "Your Money or Your Life" (A pénzed vagy az életed?) napvilágot látott, és hamarosan óriási népszerűségnek örvendett.

A FIRE egy olyan életmód mozgalom, melynek követői sokat tesznek félre a fizetésükből, a pénzt befektetik, hogy aztán 30-40 éves korukban nyugdíjazhassák magukat. Mivel állami nyugdíjra még nem jogosultak, innentől a befektetéseik által biztosított passzív jövedelemből élnek. Ennek meghatározásához a 4 százalékos szabályt tekintik irányadónak: egy csaknem 70 évet felölelő amerikai kutatás szerint egy átlagos portfólió hosszú távon 4 százalékos éves, infláció feletti hozamot biztosít. Így, ha egy adott személy össze tudja gyűjteni az éves költségeinek 25-30-szorosát, a fenti szabály szerint meg fog tudni élni a vagyonából a hátralévő éveiben. Persze a FIRE-ön belül nem mindenki követi ezt a szabályt, ráadásul az élet hozhat olyan váratlan eseményeket, melyek miatt szükség lehet az újratervezésre, de a mozgalom tagjaiban közös, hogy általában kitűznek valamilyen konkrét pénzügyi célt.

A FIRE (Financial Independence, Retire Early) egy átfogó koncepció, amely több különböző megközelítést foglal magában. Ezen belül számos alirányzat bontakozik ki, a legkiemelkedőbbek a következők:

A mozgalom népszerűsödését az internet robbanásszerű terjedése indította el, ami Magyarországon az utóbbi évtizedben vált igazán közismertté. Eddig főként egy szűk, pénzügyileg tudatos Y és Z generációs közönséget vonzott. 2018 óta pedig már a hazai Facebook-közösség is létezik FIRE Hungary néven, amely jelenleg körülbelül 13 ezer taggal büszkélkedhet. A csoport alapítója, Bognár Balázs, 2014-ben érte el pénzügyi függetlenségét, de a FIRE koncepciójára csak három évvel később, az interneten bukkant rá.

Eljártam befektetési témájú találkozókra, kerestem a kapcsolatot hozzám hasonlókkal, de nem találtam ilyen embereket. Viszont egyre többeket kezdett érdekelni a történetem. Kérdezgettek, hogyan sikerült elérnem, hogy 35 éves koromra már nem kell dolgoznom, mert megélek a befektetéseimből.

A történet odáig vezetett, hogy 2018-ban Balázs megalapította a saját Facebook-csoportját, amely azóta folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend. A csoport tagjai másfél hetente találkoznak Budapesten, és közben önszerveződő FIRE közösségek alakultak Pécsen, Győrben, Debrecenben, Miskolcon és Szegeden is. Balázs a közösség szervezésével mostanra "félállásban" foglalkozik, ám ez a kifejezés nem teljesen fedi a valóságot, hiszen ebből nem keres pénzt, és nem is tekinti ezt munkának. Számára inkább egy hobbiról, egy szenvedélyről van szó, amely örömet és értelmet ad az életének.

Miután otthagyta a munkahelyét, az első hónapokban mély űrt tapasztalt meg magában.

Persze szuper, hogy kedd délben enyém az egész konditerem, de nem is jönnek el a haverok sörözni, mert nem ér rá senki

- summázza tapasztalatait a kezdeti időszakból. Hiányzott neki a társaság, a közösség, részben ezt az űrt is kitölti most a csoport. És persze szívesen megosztja a tapasztalatait, szeretne segíteni másoknak a FIRE úton, ennek megfelelően sok személyes megkeresést is kap.

Amikor éppen nem a csoporttal foglalkozik, szabadidejét régi és új hobbik felfedezésével tölti: biciklivel rója a tájat, túrázások során a természet csodáit kutatja, és utazásai során új élményekre lelt. Az utóbbi hónapban DJ-ként is kipróbálta magát, egyelőre még csak a négy fal között, de már nagyon élvezi a zenélés izgalmát. Ráadásul nemsokára részt vett egy puzzle-világbajnokságon Spanyolországban - meséli lelkesen.

Related posts