Munkáshitel: az igénylők teljes potenciáljukat kihasználják, és akár 100 milliárd forintos folyósítás is elképzelhető.


Kép: Getty Images - Fiatal asztalos (A kép csak illusztráció) Fotó: GettyImages/Kelvin Murray

Az első tapasztalatok szerint az elérhető legmagasabb összeget kéri a munkáshitelnél az igénylők többsége. Ez persze nem meglepő, hiszen az ügyfél számára kamatmentes hitelről van szó, amit érdemes maradéktalanul kihasználni.

A legújabb támogatott konstrukció így gyorsan jelentős szeletet hasíthat ki a fogyasztási hitelek piacából, bár - az állomány alapján - a személyi kölcsönöket és a babaváró hitelt biztosan nem tudja lekörözni.

Kiemelkedő kezdetet mutatott a január elején bevezetett munkáshitel: Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter február 6-án bejelentette, hogy

A legfrissebb adatok szerint már 9 ezer kérelem érkezett a magyar államhoz, és ezek átlagos értéke 3,9 millió forintot tesz ki. Ez arra utal, hogy a kérelmezők többsége a maximális összeget igényli.

A miniszter bejelentette, hogy körülbelül 5400 hitelkérelem vár elbírálásra, míg 2600 esetben már sikeresen végrehajtották a kifizetést. Ez azt mutatja, hogy csupán egy hónap leforgása alatt több mint 10 milliárd forintot utaltak ki a munkáshitel keretében.

- nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Emlékeztetett arra, hogy hasonló körülmények között már tapasztalható volt a babaváró kölcsön esetében is, amely a gyermek születése után kamatmentessé válik. Ott is a jelenlegi, 11 millió forintos maximális kerethez közelít az átlagos hitelösszeg, amely körülbelül 10,8 millió forintot tesz ki.

Ráadásul - tette hozzá - a munkáshitel összegénél meghatározott, négymillió forintos plafon nem is túlságosan magas, ami szintén a maximális kihasználás felé mutat, főként azoknál, akik egyéb finanszírozási konstrukciót is igényelnének a munkáshitel mellé, mert például első lakásuk megvásárlásához használnák fel a támogatott kölcsönt.

Gergely Péter véleménye szerint az első, rendkívül magas érdeklődést kiváltó hónapokat követően – a babaváró hitelhez hasonlóan – várhatóan némileg csökken az érdeklődés a munkáshitel iránt is. Ugyanakkor…

az első számadatokat látván nagyon meglepő lenne, ha az új szerződések értéke 2025-ben nem érné el a százmilliárdos nagyságrendet.

Ez ugyan nyilván nem állítja a feje tetejére a tavaly közel 1300 milliárd forintnyi új szerződést produkáló fogyasztásihitel-piacot, de azért szabad szemmel már jól látható szeletet hasíthat ki belőle.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái alapján 2024-ben a személyi kölcsönök váltak domináló tényezővé a fogyasztási hitelek szegmensében. Az újonnan kötött szerződések összértéke majdnem elérte a 820 milliárd forintot, ami jól tükrözi a kölcsönök iránti növekvő keresletet.

A babaváró hitel iránti kereslet úgy tűnik, hogy a korábbi szintekhez képest csökkenni kezdett, és jelenleg havi 20 milliárd forint körüli új szerződéskötéseket mutat. Tavaly a pénzintézetek összesen 259 milliárd forint értékben értékesítettek ebből a konstrukcióból, ami a piaci trendek változását tükrözi.

A fogyasztási hitelek terén is kiemelkedő jelentőséggel bírnak a szabad felhasználású jelzáloghitelek, amelyek esetében tavaly az MNB 91,5 milliárd forint értékű új szerződést jegyzett. Érdemes megjegyezni, hogy ez a szám idén akár a munkáshitelek által is túlléphető lehet.

Az új támogatott konstrukció nyilvánvalóan felgyorsítja a fogyasztási hitelek portfóliójának bővülését is. Decemberre a hitelek összege már megközelítette a 4900 milliárd forintot, ami egyben rekordot is jelent – hívta fel a figyelmet a szakértő.

A bankok többsége esetében a munkáshitelekhez szükséges alapvető követelmény általában a minimálbérnek megfelelő, 200 ezer forint körüli jövedelem. Azonban a vállalkozóként működő igénylők számára a legtöbb pénzintézet ennél szigorúbb feltételeket támaszt. Érdemes megjegyezni, hogy a minimálisan felvehető összeg tekintetében a bankok között jelentős eltérések figyelhetők meg, ami fontos szempont lehet az érdeklődők számára.

A jogszabályok értelmében a munkáshitelt a 17 és 25 év közötti fiatalok vehetik igénybe, azonban a legtöbb pénzintézetnél a 18 éves korhatárt alkalmazzák. Kivételt képez ez alól a Gránit Bank, amely a meghatározott minimumnál alacsonyabbra állította az alsó korhatárt.

Related posts