NATO-főtitkár: Elérkezett az idő, hogy "háborús mentalitásra" álljunk át.


A NATO főtitkára csütörtökön hangsúlyozta, hogy a katonai szövetség tagállamai továbbra is alacsony szinten tartják védelmi költségvetéseiket, ami nem elegendő ahhoz, hogy felkészüljenek egy esetleges orosz fenyegetésre. Mark Rutte véleménye szerint Moszkva hosszú távú konfrontációra készül, ezért a NATO-tagoknak elengedhetetlen, hogy növeljék a védelmi kiadásaikat.

Bő egy hónappal Donald Trump beiktatása előtt az Egyesült Államokban, Mark Rutte NATO-főtitkár csütörtöki beszédet tartott, amelyben aggodalmét fejezte ki a katonai szervezet tagállamainak védelmi költése kapcsán.

A főtitkár véleménye szerint Európa jövőre az elmúlt öt évtized legnagyobb geopolitikai bizonytalanságával nézhet szembe. "Oroszország egy tartós konfliktusra készül Ukrajnával, és ránk is" - hangsúlyozta.

Korábban a NATO-tagállamok megígérték, hogy GDP-jük legalább 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítják. Mark Rutte azonban csütörtökön arról beszélt, hogy mostmár sokkal többre lesz szükség ennél.

Mark Rutte kijelentette: "A hidegháború időszakában a tagállamok GDP-jük több mint 3%-át fordították védelemre. Ha most nem fektetünk be többet közösen a béke megőrzéséért, később súlyosabb árat fogunk fizetni, mint valaha."

Mark Rutte hangsúlyozta, hogy Oroszország gazdasági helyzete már háborús üzemmódban működik, és a jövő évi védelmi kiadások várhatóan az orosz állami költségvetés egyharmadát fogják kitenni. Ez a legmagasabb arány lenne a hidegháború óta.

Bár a NATO-tagállamok átlagos védelmi kiadása becslések eléri GDP-jük 2 százalékát, nem minden tag teljesíti ezt a célt.

Mark Rutte csütörtöki beszéde után, amelyet a BBC-nek adott, a védelmi kiadásokkal kapcsolatos szigorúbb megközelítés kapcsán Donald Trump szerepéről is kifejtette véleményét.

"A NATO főtitkára kifejtette, hogy Donald Trump megfelelő döntést hozott, amikor első elnöki ciklusa során ránk kényszerítette a nagyobb kiadásokat. Jelenleg lényegesen magasabb költségekkel gazdálkodunk, mint azelőtt, hogy ő lett volna az Egyesült Államok elnöke, így korábbi stratégiája sikeresnek minősíthető."

Trump 2018-as "ultimátuma" meglepően emlékeztet a 2024-es kampányában tett kijelentésére, amelyben hangsúlyozta, hogy második elnöki ciklusa során az Egyesült Államok nem fogja garantálni a védelem nyújtását azoknak a NATO-tagállamoknak, akik nem fektetnek be elegendő pénzt saját védelmükbe.

Mark Rutte, Hollandia miniszterelnöke, már hat évvel ezelőtt is folytatott megbeszéléseket Donald Trumppal az európai országok védelmi kiadásainak kérdéséről. Rutte már akkor is elismeréssel beszélt Trumpról, hangsúlyozva, hogy az amerikai elnök szavai jelentős hatással vannak a védelmi költségvetések növekedésére.

Szakértők véleménye szerint nem meglepő, hogy Mark Ruttét választották a NATO következő főtitkárának. Diplomáciai ügyessége és Donald Trumppal ápolt jó kapcsolatai kulcsfontosságúak lehetnek abban, hogy az új amerikai elnök ne vonja vissza az Egyesült Államok támogatását a NATO-tagállamok számára.

Mark Rutte a BBC-nek csütörtöki beszédét "közvetlen kérésnek" nevezte az emberekhez.

"Közvetlenül azokhoz az emberekhez fordulok, akik egy milliárd NATO-területen élnek, különösen a kanadai és európai barátainkhoz, és arra kérem őket, hogy támogassanak engem" - nyilatkozta a főtitkár.

"Jelezzék politikusaiknak, hogy egyetértenek velünk: igen, szükség van a több védelmi költésre, ami kevesebb pénzt jelent más területeket, de most muszáj erre fókuszálni. Ha ezt nem tesszük meg, négy-öt éven belül komoly bajban leszünk." - tette hozzá Mark Rutte.

Related posts