Csíkkozmáson és Tusnádon megújítják a hagyományos népi fürdőket, hogy azok újra a helyi közösség és a látogatók kedvenc helyszíneivé váljanak.

Csíkkozmás és Tusnádfürdő festői népi ásványvizes fürdőit felújítják, hogy még vonzóbbá váljanak a látogatók számára. A megújított fürdők a térség gazdag látnivalóit felfedező kerékpáros túraútvonal részévé válnak. E projekt megvalósítását a Csomád-Bálványos Közösségi Fejlesztési Társulás irányítja, szoros együttműködésben a helyi önkormányzatokkal és a megyei tanáccsal.
A közösségi platformján a Csomád-Bálványos Közösségi Fejlesztési Társulás (ADI) bemutatta terveit a Csíkkozmáson és Tusnádon lévő népi, ásványvizes fürdők revitalizálásával kapcsolatban.
"Az ásványvizes fürdők évszázadok óta a testi-lelki felüdülés helyszínei. Ezek a természeti kincsek nemcsak az egészségre gyakorolt jótékony hatásukról ismertek, hanem kulturális örökségünk részét is képezik. Sajnos sok hagyományos ásványvizes fürdőnk leromlott állapotban van, pedig megfelelő felújítással ismét közösségeink büszkeségeivé válhatnának. Itt az ideje, hogy összefogjunk és megőrizzük ezeket a gyógyító forrásokat a jövő generációi számára! Azt tervezzük, hogy ezek a csodálatos fürdők újra teljes pompájukban tündököljenek" - olvasható a társulás közösségi oldalán közzétett bejegyzésben.
A társulás vezetője, Jánó Előd csütörtökön az Agerpresnek nyilatkozott, és bejelentette, hogy három fürdő rehabilitációjára készülnek: egy Tusnádon és kettő Csíkkozmáson. A cél az, hogy ezeket a fürdőket újra integrálják az idegenforgalmi szolgáltatások körébe. Jelenleg aktívan zajlanak a munkálatok a két település közötti együttműködés keretében, amely a Hargita Megye Tanácsának és az ADI Csomád-Bálványosnak a partnerségén alapul.
"Arra törekszünk, hogy feltérképezzük a felújítások finanszírozási lehetőségeit, valamint az igényeket, amelyekre szükség van" - nyilatkozta Jánó Előd. Hozzátette, hogy egyidejűleg egy jelentős projekt is zajlik, amely a Szent Anna-tóig terjedő, körülbelül 60-70 km hosszúságú kerékpáros útvonal kialakítására irányul, és amely érinti a tusnádi és kozmási fürdőket is. E programot a megyei tanáccsal együttműködve valósítják meg.
"Ez egy körút, amelybe ezt a három fürdőt is bevontuk mint pihenőhelyeket és turisztikai érdekességeket. Azt tervezzük, hogy ez valami integrált, nem különálló dolog lesz, minden programunk illeszkedik egymásba" - magyarázta Jánó Előd.
Molnár József, Tusnád polgármestere az Agerpresnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a projekt szükségessége a Verebes faluban található fürdő állapotának romlásával indokolt. Az épület a jelenlegi körülmények között már nem alkalmas a látogatók fogadására, ezért átfogó felújítást igényel ahhoz, hogy ismét vonzó célponttá váljon a turisták számára. A település vezetője felidézte, hogy 15 évvel ezelőtt a fürdő népszerű helyszín volt, ahol az ásványvíz gyógyító ereje különösen a reumatikus panaszokkal küzdők körében volt keresett. Ezen kívül a helyi közösség számára is fontos találkozási pontot jelentett. Molnár szerint a nyaralók számára ideális menedéket nyújtana a nyugalom és a pihenés keresőinek.
"A terület nyugodt és csendes, távol a zsúfoltságtól, mindössze 500-600 méterre található a falutól. Nincs itt nagy mezőgazdasági tevékenység, így igazán a nyugalom szigetének tekinthető, ahol a látogatók valóban feltöltődhetnek" - mondta Molnár József. Hozzátette, hogy jelenleg finanszírozási lehetőségeket keresnek a városi fürdő felújításához, mivel a városháza több európai projektet is irányít, melyekhez szükséges a társfinanszírozás, de ez a projekt sajnos még nem kapott elegendő forrást.