Nincs más választás, cselekedni szükséges: csak így érhetjük el, hogy a magyar kukoricatermesztés valóban nyereséges legyen - Agrárszektor.


Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák figyelem! Most 50% kedvezménnyel regisztrálhattok a rendezvényünkre! Ne hagyjátok ki ezt a remek lehetőséget!

A Kukorica Kör Egyesület egyik legfontosabb célja a hazai kukoricatermesztők támogatása a legújabb technológiák és megoldások bemutatásával, amelynek során a januári AGROmashEXPO-n tartottak egyórás fórumot, amelyen a kukoricatermesztés jövője, a kockázatok és a lehetőségek is a terítékre kerültek. Kiemelt figyelmet kapott az aflatoxin kérdése, amely az elmúlt évben a gazdálkodók egyik legnagyobb kihívásává vált - olvasható az egyesület közleményében.

A szakértők véleménye alapján az elmúlt év eseményei hangsúlyozták a diverzifikáció, a bizonytalanság menedzselése és az alkalmazkodás kulcsfontosságú szerepét. Az energiaárak folyamatos emelkedése, a termelési költségek növekedése, valamint a klímaváltozás mind olyan kihívások, amelyek új megközelítéseket igényelnek a gazdák részéről.

Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója rámutatott, hogy a fenntartható termelés alapja a talaj állapota. Hozzátette, hogy nem egy évre kell gondolkodni, hanem hosszú távra, mivel a talajszerkezetben javulást 2-3 év távlatában lehet elérni. Ehhez Reng Zoltán, a Hungrana vezetője hozzátette, hogy a jövőbeni versenyképesség érdekében szemléletváltásra és tudásátadásra van szükség. Rámutatott, hogy az idei toxinos kukorica miatt a feldolgozóipar importra szorul. A szakember hangsúlyozta továbbá az öntözés fejlesztésének fontosságát, amely évek óta napirenden van, mégis csak a termőföldek kis részét művelik öntözéssel.

Dusnoki Csaba gazdálkodó véleménye szerint az öntözés hatékonysága szorosan összefügg a talaj vízmegtartó képességével. Ezt a nézetet Daoda Zoltán is osztja, aki hangsúlyozta, hogy a fenntartható mezőgazdaság szempontjából elengedhetetlen a talaj minőségének javítása. Németh István, a Magro.hu szakértője, általánosan úgy véli, hogy a kukoricatermesztés kockázatai tudatos döntések révén csökkenthetők, hiszen ezek az információkra építenek. Figyelmeztetett arra, hogy a legnagyobb veszélyt a nem megfelelő időzítésű értékesítés jelenti, amely könnyedén tönkreteheti egy egész szezon kemény munkáját. A gazdálkodók jelentős része már a lábon álló kukoricát vagy közvetlenül a betakarítás után értékesíti, pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy a részletekben történő, különböző időpontokban végzett eladás hosszú távon nagyobb árbevételt és profitot eredményezhet – tette hozzá Németh István.

Sík Imre, RAGT Vetőmag Kft. country managere arról beszélt, hogy helyenként 3-4 éve gondot jelent az aszály, de az utóbbi 3 évből kétszer is súlyosbította a helyzetet a toxin. A kukorica versenyképességének fenntartására a vállalkozás nemesítői a mesterséges intelligenciával jelentősen fel tudták gyorsítani a nemesítést, amire nagy szükség van a klímaváltozás miatt - tette hozzá a szakembr, aki kiemelte, hogy a toxin elleni hatékony védekezés összetett. Az RAGT 2016 óta vizsgálja a hibrideinek a don- és az aflatoxint tartalmát, és jelentős különbség van a hibridek között is. A jó hibrid azonban még nem elég: nagyon fontos első lépésként a talaj megfelelő kezelése. A talajban a szármaradványok lebontásával a gyapottok bagolylepke áttelelését meg lehet akadályozni. Később, az érés folyamán a betelepülő nemzedékek elleni védekezés, majd a betakarítás jó időzítése is nagyon fontos - mondta tette hozzá Sík Imre.

Zsila József, a Bayer szakértője kiemelte, hogy a kukorica virágzásának időszakában a legnagyobb mértékben ki van téve a klimatikus stressznek. A termékenyülés kockázatának minimalizálása érdekében javasolt, hogy a gazdák különböző érésidejű hibridekből álló portfóliót alkalmazzanak. Fontos, hogy a kukorica a virágzási időszakra a legjobb kondícióban kerüljön, ezért elengedhetetlen a minőségi magágy előkészítése, a precíz vetés megfelelő talajhőmérséklet mellett, valamint a korai gyomirtás. A gyomviszonyok figyelembevételével célszerű korai posztkezeléssel biztosítani a gyommentességet, elkerülve ezzel a későbbi, szintén kritikus időszakban végzett gyomirtási beavatkozásokat - tette hozzá a szakember.

A gazdálkodó Szabó István szerint új fajták, új technológia szükséges, összességében pedig szemléletváltás kell a gazdák részéről. A régi berögződésektől el kell szakadni, és a tudást kell bővíteni, új genetikákat, új technológiákat kell alkalmazni. A gazdák akkor kezdenek gondolkodni, hogyan lehetne jobban csinálni, amikor nehéz évük van, ilyenkor merül fel bennük a kérdés, hogy a szomszéd kukoricája miért zöldebb. A gazdálkodó fontosnak tartja, hogy a termelőket ne csak a profit motiválja, hanem a fenntarthatóság is, és ne csak 1, hanem legalább 5 év átlagát nézzék.

Szűkebb körben, az egyesület standjánál zajlott a Finanszírozási kockázatok a termesztésben címet viselő szakmai fórum, melyben Fórián Zoltán (ERSTE Agrárközpont) és Zsarnóci Csaba (OTP Agrár) az idei évben várható támogatásokról, hitel lehetőségekről, illetve a kockázatokról tájékoztatta a résztvevőket. A szakemberek szerint

Az elmúlt év során az agrárhitelezési piacot jelentős mértékben befolyásolta a pályázati lehetőségek iránti fokozott érdeklődés. Ezen igény egyértelműen megjelenik a piaci trendekben. Jelenleg még a bírálati és a kiírási szakaszokban tartunk, így várhatóan az idei év második felében, valamint a következő évben az agrárhitelezés dinamikusan fejlődésnek indul. Különösen üdvözöljük a kamattámogatási és kezességi díjtámogatási programokat, és örömmel értesítjük, hogy teljes mértékben felkészültünk a részvételre, a szükséges nyilatkozatunkat már benyújtottuk.

Fórián Zoltán hangsúlyozta, hogy a bankok közötti verseny során egyre fontosabbá válik az agrárpiaci szakértelem. Az árazási lehetőségek meglehetősen korlátozottak. Most, amikor az agrárium minden gazdálkodási környezete egyszerre, összefonódva változik, különösen lényeges, hogy olyan banki partnert válasszunk, aki támogatást nyújt az agrárstratégiai döntéseinkhez.

Related posts