Önkiszolgáló pénztárak a TESCO-ban, LIDL-ben és más hasonló helyeken – ez a trükk már itt is!

Az önkiszolgáló kasszák megjelenésével a vásárlási élmény jelentős átalakuláson ment keresztül, hiszen mind a vásárlók, mind az üzletek számára egyszerűbbé és kényelmesebbé vált a folyamat. Ez a modern megoldás nemcsak a sorban állást csökkenti, hanem lehetőséget ad a gyors és hatékony tranzakciókra is. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez a technológiai újítás egyúttal növelheti a visszaélések kockázatát is, mivel egyes vásárlók hajlamosak lehetnek kihasználni a rendszer gyengeségeit.
Az online térben egyre inkább elterjednek olyan fórumok és közösségi média bejegyzések, ahol a felhasználók különböző technikákat osztanak meg az önkiszolgáló kasszák kijátszására. Ezek a praktikák komoly anyagi veszteségeket okoznak a kereskedők számára. Az alábbiakban bemutatjuk a legelterjedtebb trükköket és fortélyokat, amelyekkel érdemes tisztában lenni.
Ez talán a legelterjedtebb módszer, amikor a vásárló egy drágább terméket olcsóbbként üt be. Például egy zöldség vagy gyümölcs esetében a vevő a drágább termék helyett egy olcsóbb árut választ ki a rendszerből, amit azután le is mér a kasszánál. A leggyakoribb trükk, hogy a vevő banánként üti be az avokádót vagy más hasonló, drágább árucikket.
Ez a módszer abból áll, hogy a vásárló egyszerűen lecseréli a termékek vonalkódját vagy árát. Például egy drágább árucikkre ráragasztja egy olcsóbb termék vonalkódját. Ezzel a trükkel jelentős összegeket spórolhatnak meg, miközben a kassza nem érzékeli a csalást, hiszen a rendszer az olcsóbb árut ismeri fel.
Az egyik legelterjedtebb, mégis meglehetősen egyszerű trükk, amikor a vásárló bizonyos termékeket nem csekkol le a pénztárnál. Ez különösen gyakori a kisebb, könnyen elrejthető árucikkek esetében, mint például édességek, kozmetikai termékek vagy más, alacsonyabb árkategóriájú tárgyak.
Az önkiszolgáló kasszák zöme mérleget alkalmaz, hogy ellenőrizze a vásárlók által beütött termékek súlyát és a valós mért adatokat. Ugyanakkor néhány vásárló furfangos módszereket vet be, például a termék csomagolásának vagy más súlyos tárgyaknak a manipulálását, hogy így kijátssza a rendszert. Ezzel a csalással olcsóbban juthatnak hozzá az árucikkekhez, ami nemcsak etikátlan, hanem a bolt működését is veszélyezteti.
Ez a módszer különösen akkor működik jól, ha a bolt nincs felszerelve megfelelő kamerarendszerrel. A vevő két terméket helyez a mérlegre, de csak egyet regisztrál a kasszában. A második terméket egyszerűen nem fizeti ki, mivel a rendszer nem veszi észre a csalást.
Az internetes fórumok újabb és újabb digitális módszereket is felszínre hoznak, amelyek segítségével a vevők manipulálhatják az önkiszolgáló kasszák szoftvereit. Ezek a trükkök gyakran magukban foglalják a vonalkódok hamisítását vagy a szoftverekben található biztonsági rések kihasználását.
Vannak, akik ügyesen próbálják megkerülni a rendszert azzal, hogy ugyanazt a vonalkódot több alkalommal is lehúzzák, de ezúttal egy olcsóbb termékhez kapcsolva, miközben a drágább árucikket rejtik el a csomagolásban. Ez a módszer különösen eredményes lehet, ha a boltokban nem figyelnek kellőképpen a kijáratoknál.
A boltok természetesen igyekeznek megvédeni magukat az ilyen típusú visszaélésektől. A leggyakoribb védekezési formák közé tartozik a folyamatos kamerás megfigyelés, az önkiszolgáló kasszák mellett dolgozó munkatársak jelenlétének biztosítása, valamint olyan intelligens rendszerek implementálása, amelyek figyelemmel kísérik a vásárlói szokásokat, és azonnal értesítik a bolt munkatársait, ha gyanús aktivitást észlelnek.
Azonban a technológia fejlődésével a csalások is egyre kifinomultabbá válnak, így a boltok számára folyamatos kihívást jelent a megfelelő védelmi rendszerek kiépítése. Az interneten keringő trükkök és tippek ellen csakis egy jól megtervezett, intelligens rendszer képes hatékonyan védekezni.
A csalások elleni védekezés jelentősége egyre nyilvánvalóbbá válik, hiszen sok kereskedő már azon gondolkodik, hogy csökkenti az önkiszolgáló kasszák használatát. Egyre inkább előtérbe kerülnek a hibrid megoldások, amelyekben a gépi és az emberi ellenőrzés együttesen biztosítja a vásárlások biztonságát.