Norvégia diadalmaskodott, míg Klujber a gólkirályi címet hódította el!


A címvédő és olimpiai aranyérmes norvég női kézilabda válogatott magabiztos, 31-23-as győzelmet aratott a dán csapat felett a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű Európa-bajnokság vasárnapi döntőjében, amely Bécs gyönyörű városában zajlott.

A kontinenstorna gólkirálya a bronzérmes magyar csapat jobbátlövője, Klujber Katrin, aki lenyűgöző, 60 gólos teljesítménnyel zárta a tornát.

A Ferencváros kiemelkedő játékosa, Farkas Ágnes, a labdarúgó Európa-bajnokságok történetében a negyedik magyar gólkirályi címet tudhatja magáénak. Ő 1994-ben és 2002-ben, míg Radulovics Bojana 2004-ben zárta az évet a góllövőlista élén.

A norvégok a magyar válogatott 30-22-es pénteki legyőzésével jutottak döntőbe, amelyben megismétlődött a két évvel ezelőtti norvég-dán összecsapás, akkor előbbiek 27-25-ös sikerükkel nyerték meg a tornát.

Ez alkalommal a védekezés dominálta a játékot, és több mint négy percnyi izgalmas feszültség után végre megérkezett az első gól, amelyet a bécsi Stadthalle lelkes közönsége ünnepelhetett.

A mérkőzés kezdetén a dán csapat dominálta a játékot, hiszen olimpiai és világbajnoki bronzérmükkel a zsebükben kétgólos előnyre tettek szert. A kapuban álló Anna Kristensen, aki a torna legjobb kapusának járó címet is kiérdemelte, négy bravúros védést mutatott be, így sikerült megerősítenie csapata pozícióját.

A nyolcadik perc végén született meg a lassan formálódó norvég csapat első gólja, majd a címvédő csapat 5-5-nél utolérte ellenfelét. Ezt követően váltakozva születtek a gólok, míg végül a szünetre a norvégok egygólos előnnyel vonultak az öltözőkbe, izgalmas fordulatokat hozva a találkozón.

A második félidő kezdetén a norvég csapat dominálni kezdett, és tíz perc elteltével már 20-14-es előnyre tettek szert, ezzel gyakorlatilag biztosítva maguknak az aranyéremért folytatott küzdelem kimenetelét.

A dán csapat minden lehetséges megoldást bevetett, még a felállásukon is változtattak, és a támadásaik során hét a hat ellen próbálták meg felvenni a versenyt. Ennek ellenére a hátrányuk folyamatosan nőtt. Norvégia teljesítménye a második félidő során egyértelműen dominált, így a párizsi olimpia után az Európa-bajnokságon is magabiztos győzelmet arattak, ezzel történelmük tizedik Eb-sikerét ünnepelve.

Ezzel a találkozóval búcsúzott a norvég szövetségi kapitányi poszttól az izlandi Thorir Hergeirsson, aki 2009 óta irányította a csapatot, amellyel 20 világversenyből 17-et éremmel zárt: olimpián két arany- és két bronz-, világbajnokságon három arany-, két ezüst- és egy bronz-, míg Európa-bajnokságon hat arany- és egy ezüstérmet nyert az együttese.

A norvég gárdában a Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO játékosai közül Emilie Hovden hat, Kari Brattset négy gólt szerzett, míg Kristine Breistöl nem talált be.

A Győrben korábban védő sportági ikon, Katrine Lunde ezúttal mindössze egy lövést kapott a kapujára, amelyet sajnos nem tudott hárítani. Ezzel szemben a másik ex-győri, Silje Solberg 12 dán próbálkozást bravúrosan hárított. A mérkőzés legjobbja, Henny Reistad, nyolc góljával kiemelkedett, és ő lett a legeredményesebb játékos.

A Győr dán kapusa, Sandra Toft kapujára csupán egyetlen lövés érkezett, ám azt sajnos nem tudta hárítani. Klubtársa és honfitársa, Kristina Jörgensen két próbálkozásából egyet sem tudott gólra váltani. Kristensen a mérkőzés során kilenc hatékony védést mutatott be, ezzel pedig őt választották a torna legértékesebb játékosának (MVP).

Gólszerzők teljesítménye a következőképpen alakult: Reistad vezeti a listát 8 találattal, míg Hovden 6 gólt jegyzett. Herrem és Brattset mindketten 4-4 alkalommal találtak be. R. Deila 3 góljával szintén kiemelkedett, míg Skogrand és Sa. Solberg 2-2 góllal zárták a mérkőzést. Aardahl és Bakkerud egy-egy gólt szereztek. Hansen és Höjlund szintén figyelemre méltó teljesítményt nyújtott 5-5 góljukkal. Hagesö, Möller és Aagot Hansen 3-3 találattal járultak hozzá a csapat sikeréhez, míg Halilcevic, Iversen, Nielsen és Friis egy-egy gólt szereztek.

Related posts