Az ellenzék rendkívüli ülést hívott össze a külpolitikai irányvonal pontos meghatározása érdekében.

A Progresszív Szlovákia (PS), a KDH és az SaS rendkívüli ülést kezdeményez az ország külpolitikai irányvonala, az EU- és NATO-tagság rögzítése érdekében. Erről közös sajtótájékoztatójukon számoltak be. Az irányvonal rögzítéséről szóló határozattal a parlament kinyilvánítaná, hogy nem támogatja Robert Fico (Smer-SD) kormányfő keleti külpolitikai irányultságát.
Michal Šimečka, a PS elnöke kifejtette, hogy a kormányfő az ország EU-ból való kilépését készíti elő. "Szlovákia globális pozícióját egyértelműen meghatározza az EU- és NATO-tagságunk, valamint az aláírt stratégiai megállapodások és a legmagasabb közjogi méltóságok által jóváhagyott memorandumok" - tette hozzá. Emellett hangsúlyozta, hogy a kormányfőnek nincs felhatalmazása sem a parlamenttől, sem a választóktól arra, hogy megváltoztassa az ország külpolitikai irányvonalát. "Nem hagyhatjuk, hogy Fico veszélybe sodorja és tönkretegye mindazt, amit az elmúlt három évtized során felépítettünk" - zárta szavait a PS elnöke.
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke, aggodalmát fejezte ki Fico politikai irányvonala kapcsán, amely szerinte Szlovákiát a Moszkva felé való elmozdulás irányába sodorja. A politikus figyelmeztetett, hogy ez a lépés az ország elszigeteltségéhez és növekvő szegénységéhez vezethet. Emellett hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a civil tüntetések támogatása, és kiemelte, hogy meg kell őriznünk Szlovákia európai orientációját.
Juraj Krúpa, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője, aggodalmát fejezte ki Fico moszkvai látogatása kapcsán, különös figyelmet fordítva a partnerországokkal, különösen Csehországgal, Lengyelországgal és Franciaországgal való hűvös kapcsolatokra. "Szlovákiában egyre kevesebb külföldi delegációt fogadunk, és a kétoldalú megbeszélések is elmaradnak a szövetséges államokkal" - hangsúlyozta Krúpa, aki szerint a kormány négy világtáj politikája komolyan elszigeteli az országot. Ezen kívül Fico Brüsszelben egy újabb frontot nyitott Ukrajnával szemben. Krúpa figyelmeztetett, hogy ha a parlament nem támogatja a benyújtott határozatot, az Szlovákia szuverenitása és jövője szempontjából komoly veszélyt jelenthet.
Marián Čaučík, a KDH frakcióvezető-helyettese, aggodalmát fejezte ki a kormányfő lépéseivel kapcsolatban, melyek szerinte félelmet keltenek, és aláássák az uniós partnerek valamint az állampolgárok bizalmát. E lépések a nemzet gazdaságára, biztonságára és jövőjére nézve kockázatosak. "Bármiféle külpolitikai irányváltás esetén elengedhetetlen a parlamenti jóváhagyás, a külügyminisztérium bevonásával, nem pedig egy rövid videóban való bejelentés formájában" - hangsúlyozta Čaučík.
Šimečka kifejtette, hogy a határozat melletti támogatás érdekében kormánypárti képviselőket is megkeresnek, továbbá készen állnak arra, hogy ellenzéki tömegtüntetéseket szervezzenek az európai értékek védelme érdekében.
Robert Fico közös állásfoglalás elfogadását javasolta a három legfőbb közjogi méltóság és a kormánypártok elnökei számára, amelyben lefektetnék Szlovákia további külpolitikai irányultságát. Erről a közösségi hálón közzétett január 7-i videóüzenetében beszélt. Indoklása szerint Szlovákia így kíván reagálni a Brüsszel által képviselt nézetektől eltérő vélemények megjelenésére és az alapvető demokratikus játékszabályok megsértésére. Az állásfoglalás Fico szerint lefektetné azokat az alapelveket, amelyekhez a külpolitikáját igazítja Szlovákia.