Rétvári Bence bejelentette, hogy Budapest utcáin fokozott rendőri jelenlétet biztosítanak.


Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn sajtótájékoztatót tartott a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársaival együtt, hogy megemlékezzenek a kitörés napjáról.

Budapest utcáin az erőszaknak nincs helye – ezzel a megfontolt üzenettel hívta össze hétfőre a sajtótájékoztatót a Belügyminisztérium és a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy a rendőrség megerősített létszámmal fogja biztosítani a főváros köztereinek biztonságát, hogy elkerüljék a két évvel ezelőtti, aggasztó események megismétlődését.

A rendőrök nem csupán megerősített jelenléttel fognak ügyelni a közbiztonságra, hanem kutyás járőrökkel, drónokkal és kamerás megfigyelőrendszerekkel is hozzájárulnak a lakosság védelméhez.

A parlamenti államtitkár kijelentette, hogy a 2023-as antifa támadások hátterét részletesen elemezni kell. A politikai vezető hangsúlyozta, hogy a szervezet folyamatosan erőszakos bűncselekményeket követ el, és nem riadnak vissza attól, hogy újabb akciókat indítsanak. Bejelentette, hogy az előző két évben történt támadások nyomozása során sikerült azonosítani egy albán állampolgárt, aki több európai országon keresztül próbálta elkerülni a felelősségre vonást, és jelenleg Franciaországban várja a kiadatását. Felháborítónak tartja, hogy valaki az Európai Parlament falai mögé bújik, hogy elkerülje a magyar igazságszolgáltatást a Magyarországon elkövetett cselekményei miatt.

Magyarország nem fogja megengedni, hogy a szélsőségesek találkozóhelyévé váljon!

Rétvári Bence a továbbiakban alaposan kifejtette a támadások jellegét, majd különös figyelmet szentelt a magyar kontextusnak, ahol a Szikra Mozgalmat emelte ki, mint az antifa mozgalom hazai követőjét.

Csécsi Soma, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője hangsúlyozta, hogy elkötelezettek amellett, hogy megakadályozzák, hogy bárki is támadás áldozatává váljon. A főváros több kerületében, több napon keresztül a járókelők nemcsak a budapesti rendőrökkel, hanem a Készenléti Rendőrség tagjaival is találkozhatnak. A rendőrség szoros együttműködést folytat külföldi titkosszolgálatokkal is, miközben garantálja mindenkinek a gyülekezéshez való jogát. Amennyiben valakit támadás ér, vagy ilyen eseményt észlel, arra kérik, hogy minél előbb értesítse a hatóságokat, és biztonságos távolságból rögzítse a támadót és annak mozgását. Eddig csupán egy bejelentés érkezett a budapesti rendőrséghez, akik a rendezvény minősítését nem tették meg, csupán tudomásul vették a gyülekezés bejelentését.

Egy héttel ezelőtt hét olyan személy önként jelentkezett a német hatóságoknál, akik ellen a feltételezett szélsőjobboldaliak által 2023 februárjában Budapesten elkövetett támadások miatt körözést adtak ki. Az érintettek ügyvédjei tájékoztatták a nyilvánosságot, hogy a gyanúsítottak – akik német, lengyel és magyar állampolgárok – azzal a kéréssel fordultak a német hatóságokhoz, hogy "a magyar jobboldali autoriter rezsim" és az ottani "börtönök embertelen körülményei" miatt ne adják ki őket Magyarországnak, hanem ott, Németországban állítsák őket bíróság elé.

Az ügyvédek véleménye szerint az érintettek kiadatása súlyosan sértené az alapvető és emberi jogokat, mivel fennáll a kockázata annak, hogy Magyarországon, ahol az eljárások nem tükrözik a jogállami normákat, akár 24 éves börtönbüntetést is kaphatnak. Kiemelték, hogy a gyanúsítottak önként, a fenyegető kiadatási kockázat ellenére döntöttek a megadással.

Giulia Borsalino, a lipcsei ügyvéd, úgy véli, hogy az érintett személyek között két kölni, két kieli és egy brémai, valamint egy hammi lakos található. A berlini sajtótájékoztatón, amelyet az ügy kapcsán tartottak, a gyanúsítottak édesanyái közül hárman - a többiek nevében is - felszólították a német igazságügyi minisztériumot, hogy ne járuljon hozzá a magyar hatóságoknak történő kiadatáshoz.

A jogi képviselők elmondták, védenceik fél éve felajánlották a szövetségi ügyészségnek, hogy feladják magukat, ha garanciát kapnak arra, hogy nem adják ki őket Magyarországnak, de ezt a garanciát nem kapták meg. Az ügyben Németországban és Magyarországon is folyik a nyomozás, német és európai elfogatóparancsok vannak érvényben több bujkáló gyanúsítottal szemben.

2023 februárjában Budapest utcáin egy sorozatos támadás kezdődött, amely sokkolta a város lakóit. Az első eset február 9-én, csütörtökön zajlott a belvárosi Fővám téren, ahol egy hét-nyolc fős csoport rátámadt három lengyel állampolgárra. A támadók váratlanul lecsaptak a sértettekre, viperákkal és egyéb eszközökkel kezdték őket ütni. Az incidens mindössze egy percig tartott, majd a támadók gyorsan eltűntek a helyszínről. A három áldozat közül kettő súlyos töréses sérüléseket szenvedett el, ami tovább fokozta a közvélemény aggodalmát a város biztonságával kapcsolatban.

A következő incidens másnap, február 10-én zajlott, amikor Gazdagréten egy magyar férfi hátulról vált támadás áldozatává. Ugyanezen a napon, az esti órákban, az V. kerületi Bank utcában egy másik magyar, míg az I. kerületben egy német párt is bántalmaztak. A nyomozás során kiderült, hogy a támadók mindegyik sértettet hosszabb ideig követték, volt, akivel tömegközlekedéssel, több átszállással is együtt utaztak.

A vádlottak padján egy évvel később hárman foglaltak helyet: az elsőrendű Ilaria Salis, a másodrendű Tobias E., és a harmadrendű Anna Cristina M. Ilaria Salis az előkészítő ülésen ártatlannak nyilvánította magát, és később az Európai Parlament képviselőjévé választották, ezért az ő ügyében felfüggesztették az eljárást. Tobias E. már jogerősen elítélték a hazai bíróság előtt, míg Anna Cristina M. jelenleg Németországban, szabadlábon követheti a bírósági eljárás alakulását.

A Fővárosi Főügyészség nemrégiben, két héttel ezelőtt, újabb vádat emelt egy német és egy olasz állampolgár ellen, akik feltételezhetően részt vettek egy támadásban.

Related posts