Révész Sándor: Vajon elfogadható-e, hogy Till Tamás gyilkosa felelősségre vonás nélkül marad?

Felháborító és megdöbbentő, hogy a nyomozás során elkövetett súlyos hibák következtében büntetlenül el lehetett venni egy fiatal életét, aki ma már harmincas évei közepén járna. Az ilyen esetek világosan rávilágítanak arra, hogy milyen súlyos következményekkel járhatnak a jogi rendszer hiányosságai. Fontos lenne, hogy létrejöjjön egy olyan precedens, amely megakadályozza, hogy politikai érdekek miatt ártatlan embereket jogtalanul börtönbe zárjanak. Magyarországon elengedhetetlen, hogy a törvények mindenkire egyformán vonatkozzanak, és hogy a hatalom ne élhessen vissza a jogi keretekkel.
"Felfoghatatlan, hogy büntetlenül kioltják egy 11 éves fiú életét" - nyilatkozza Till Tamás édesapja, aki 2000-ben veszítette el fiát. Felháborító. Ez valóban igaz.
Felháborító-e, hogy a fiú gyilkosa büntetlen marad, szabadon távozhat a rendőrségről, és élheti világát?
Nem, ez nem felháborító. Valójában természetes és logikus. Az lenne igazán felháborító, ha az ellenkezője történne.
Ez a helyzet valóban furcsa ellentmondásnak tűnik. A Népszava is azzal a figyelemfelkeltő felirattal indította cikkének korábbi változatát, hogy "HIHETETLEN". Az olvasó pedig csak bólogat, mintha mindez természetes lenne. De mi is az, ami valóban hihetetlen ebben? Az, hogy a törvényt betartják? Vagy az, hogy nem büntetik meg azt, akit a törvény értelmében nem lehet megbüntetni? Nem sértenek már elég törvényt azok a hatóságok, amelyeknek éppen a törvények betartása lenne a feladatuk Magyarországon? Többet kellene ebből? Nem távolodtunk el már eléggé a jog uralmától? Még messzebb kellene menni?
Elengedhetetlen, hogy megakadályozzuk a precedens létrehozását, amely lehetővé tenné, hogy visszamenőleges hatályú törvénykezéssel, vagyis lényegében törvénytelen módon börtönbe zárjanak valakit csupán a politikai érdekek szolgálatában.
Ebben az esetben bizonyára úgy kívánnák, hiszen alighanem népszerű lépés lenne. A jogtudatos kisebbség velem együtt pampogna, a többségi igazságérzet viszont kielégülne. Ez a törvényes rendet elpusztító populizmus működésmódja. Kíváncsi volnék, de ne tudjam meg, hogy a demokratikus rend helyreállítására magukat alkalmasnak vélő ellenzéki pártok közül melyek pampognának velem együtt.
Felháborító, hogy a nyomozás során elkövetett súlyos hibák következtében büntetlenül maradhatott egy brutális gyilkosság, amely egy fiatal életet oltott ki, aki most harmincas évei közepén járna. Családja, hivatása lehetett volna, ahogyan a velem egykorú gyermekeimnek is. Nehezen tudom feldolgozni ezt a tragédiát. Az édesapa fájdalmával nem tudok vitatkozni; őt a vesztesége jogosítja fel arra, hogy kifejezze érzéseit. De jogállamban a jogot nem a közvetlen érintettek alkalmazzák. A jogalkalmazók és jogalkotók feladata, hogy az igazságszolgáltatásban az elvekre és a jogi normákra támaszkodjanak, nem pedig az érzelmekre. Ez a jogállamiság alapvető pillére.