Megdöbbentő információk láttak napvilágot a mentősök kiérkezési idejével kapcsolatban.

Fotó: MTI / Mihádák Zoltán - Az elmúlt években, különösen 2021 után, folyamatosan csökkent a magyar mentőszolgálatok kiérkezési statisztikája.
Kunetz Zsombor, elismert egészségügyi szakértő, közérdekű adatigénylést nyújtott be az Országos Mentőszolgálathoz, hogy megismerje a kiérkezési adatok részleteit. Erről az ATV műsorában beszélt, kiemelve, hogy míg a nyugat-európai mentőszolgálatok transzparensen közzéteszik a mentési tevékenységeikhez kapcsolódó információkat a saját weboldalaikon, addig Magyarországon ez a gyakorlat még nem elterjedt.
Elsősorban olyan minőségi mutatókról esik szó, mint például a kiérkezési idő. Ezek az adatok könnyedén hozzáférhetők bárki számára, hiszen Nagy-Britanniában, valamint a német, svájci és holland mentőszolgálatok weboldalain számos statisztikai információ érhető el - fejtette ki a szakértő.
Ez egy speciálisan magyar helyzet.
Kunetz Zsombor hangsúlyozta, hogy 2021-től kezdődően évről évre romlott a kiérkezési statisztika. Ezt a helyzetet tovább súlyosbítja a munkaerőhiány, amely miatt akár több órás várakozási idő is kialakulhat. Időnként előfordul, hogy 40-50 feladat felhalmozódik, várva a kiadásra - tette hozzá.
ám a szakember szerint az az adat, amit publikálnak,
A mentőszolgálat a beérkező segélyhívásokat öt különböző kategóriába osztja, hogy hatékonyabban tudja kezelni a sürgős eseteket.
Önmagában ez nem lenne baj, ha nem arról vitatkoznánk, hogy 15, vagy 25 perc alatt érkeznek ki, hanem arról, hogy 12 vagy 13 perc alatt érnek ki - fogalmazott Kunetz Zsombor.