A mozik nehéz időszakon mennek keresztül, hiszen tavaly a bevételek csökkenése tovább súlyosbította a helyzetet.

Tavaly újabb csökkenés következett be a mozik jegyeladásainál, a globális adatok kétszámjegyű visszaesést jeleznek. Ez a jelentős hanyatlás főként a világ második legnagyobb filmmarketszámító Kínában, továbbá Japánban, Dél-Koreában és Németországban tapasztalható visszaesés következménye – számol be róla a Bloomberg.
A Gower Street Analytics piackutató adatai szerint a mozik globális jegybevétele 10%-kal, 30,5 milliárd dollárra esett vissza 2024-ben.
A világ legnagyobb mozipiaca, Kína, 25,4%-os csökkenést tapasztalt, míg Japánban 17,5%-os, Dél-Koreában 10,7%-os, Németországban pedig 8,7%-os visszaesés következett be a bevételek terén.
Az Egyesült Államokban és Kanadában mindössze 3,3%-os visszaesést tapasztaltak.
A bevételek csökkenésében jelentős tényező volt a színészek és írók 2023-as sztrájkja. A munkabeszüntetések következtében megállt a filmgyártás, ami arra kényszerítette a stúdiókat, hogy számos ígéretes 2024-es kasszasikert elhalasszanak. Ilyen filmek közé tartozik a Paramount által készített Mission Impossible, a Walt Disney Hófehérkéje, a Pixar Elio című alkotása, valamint két Marvel-produkció is.
Az Egyesült Államokon kívüli visszaesést jelentősen felerősítette az erősödő dollár, amely a külföldi piacokon csökkentette az amerikai stúdiók bevételeit. A nemzetközi jegybevételek csökkenése mellett, még a helyi valutákban számolt adatok is azt mutatják, hogy a visszaesés mértéke jóval drámaibb volt, mint az Egyesült Államokban tapasztaltak.
A bevételek csökkenésének egyik kulcsfontosságú tényezője, hogy Kínában, amely a hollywoodi filmek legmegbízhatóbb nemzetközi piaca volt, a közönség ízlése a helyi produkciók irányába tolódott. Ez a változás párhuzamosan zajlik a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok feszültségével. Az iparági statisztikák azt mutatják, hogy a kínai hatóságok által engedélyezett amerikai filmek száma drámaian csökkent: a 2018-as csúcsévről, amikor több mint 60 amerikai filmet mutattak be, 2022-re mindössze 15-re esett vissza. 2023-ban a szám 35-re nőtt, míg az előző évben 31 amerikai filmet láthattak a nézők. Ezen időszak alatt a kínai helyi filmek minősége látványosan javult, ami valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy a közönség egyre inkább a hazai alkotásokat részesíti előnyben. Jelenleg a kínai mozi bevételének több mint 80%-át a hazai gyártású filmek teszik ki.
Az amerikai piachoz hasonlóan a kínai moziipar is szenved a streaming növekvő népszerűségétől.