Szerbia miniszterelnöke kijelentette, hogy a demonstrálók tevékenysége negatívan befolyásolta a gazdasági fejlődést, és ennek következtében számos külföldi befektető elhagyta az országot. A helyzet aggasztó hatással van a gazdasági kilátásokra, és komoly

A kormányfő véleménye szerint aggasztó, hogy az országban egyesek folyamatosan "tiltakozásra és polgárháborúra" buzdítják a lakosságot. Ezzel szemben Vucevic kiemelte, hogy a tüntetések rendkívül súlyosan érintették a szerb gazdaság fejlődését, sőt, azok megállásához is hozzájárultak.
A majdnem három hónapja tartó országos tiltakozások és blokádok negatív hatással lesznek a szerb gazdaságra és a külföldi befektetésekre - jelentette ki szerdán Milos Vucevic miniszterelnök a belgrádi K1 televízióban.
A miniszterelnök véleménye szerint aggasztó, hogy egyesek folyamatosan "tiltakozásra és polgárháborúra" buzdítják az állampolgárokat, mivel ez torzítja az ország valós helyzetéről alkotott képet.
- tette hozzá. Szerinte ez máris látszik Szerbia gazdaságán.
Ahogy említette, az első negyedév kapcsán pesszimista kilátásokra lehet számítani, mivel januárban a legfrissebb adatok szerint az elmúlt három év legalacsonyabb külföldi befektetési szintjét tapasztalták.
Szerbia megálljt parancsolt a folyamatoknak.
A tiltakozások novemberben kezdődtek, azt követően, hogy az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején leszakadt, tizenöt ember halálát okozva. Az illetékes szervek 13 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felső ügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást.
Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők a tragédia után tiltakozásba kezdtek. A követelések között
A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentációt. Ezen kívül eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókat bántalmazták. Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon távozhattak. A költségvetési források átcsoportosításával pedig a felsőoktatásra szánt keretet 20 százalékkal emelték, ami alapján a kormány úgy véli, hogy a további tiltakozások már nem indokoltak.
Az újvidéki vasútállomás impozáns épületét 1964-ben avatták fel, ám az utóbbi években, 2021 és 2022 között, több szakaszban jelentős felújításokon esett át. A munkálatok 2023-ban is folytatódtak. Goran Vesic, az építésügyi miniszter, júliusban bejelentette, hogy a felújítási projekt sikeresen befejeződött, és az épület ismételten használatba vehető. Noha a miniszter azóta lemondott, hangsúlyozta, hogy nem érzi magát felelősnek a bekövetkezett tragédiáért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, és a miniszterelnök, Milos Vucevic, felelősséget vállaltak, és január végén ők is lemondásukat jelentették be.